Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.
Miejska Biblioteka Publiczna zakupiła 2 lupy elektroniczne, które ułatwią czytanie osobom niedowidzącym. Kolejne nabytki to 4 pętle indukcyjne, które są dedykowane użytkownikom aparatów słuchowych oraz implantów i są jednym ze sposobów wspomagania słuchu. Nowe wyposażenie trafiło do książnicy w ramach przedsięwzięcia grantowego "Zmysłowisko".
Marne widowisko, chaos i bałagan - tak w skrócie można opisać wtorkową nadzwyczajną sesję Rady Miasta w Piotrkowie, która trwała prawie 6 godzin. Dotyczyła ona podwyżek za ciepło systemowe. Miejscy radni zakończyli obrady po godzinie 23.00. Uczestniczyli w nich także mieszkańcy, którzy domagają się obniżek.
W związku z nadchodzącymi podwyżkami rachunków za ogrzewanie, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. W korespondencji wysłanej do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaapelował o to, by rząd skutecznie wprowadził rozwiązania, które będą wsparciem dla przedsiębiorców oraz indywidualnych odbiorców ciepła systemowego. Miałoby to ochronić Polaków przed drastycznymi podwyżkami cen ciepła. Sugeruje też ponowne obniżenie podatku VAT na ciepło do poziomu 5%.
Tylko powszechne, bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego), zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców, stanowią skuteczną ochronę przed nowotworami, które on wywołuje, a nie jest to jedynie rak szyjki macicy, ale też m.in. nowotwory sromu, pochwy, odbytu, gardła czy krtani – uważają eksperci z Polski i Litwy. W ich opinii najlepszą ochronę zapewnia szczepionka o najszerszym spektrum działania – dziewięciowalentna.
W najbliższy wtorek w Urzędzie Miasta odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona podwyżkom za ciepło w Piotrkowie. Zgodnie z programem, głos podczas obrad będą mogli zabrać także mieszkańcy.
Muzeum Marcepanów mieści się w samym centrum Piotrkowa Trybunalskiego, tuż przy Rynku Trybunalskim. Pomysł na utworzenie takiego miejsca zrodził się w 2014 roku na spotkaniu Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego im. Zygmunta I Starego, działającego przy filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wziął się z faktu, że patron Bractwa był miłośnikiem marcepana i właśnie jego powstawanie postanowiono upamiętnić.
W Piotrkowie lawinowo kurczą się zapasy węgla po preferencyjnej cenie. Urzędnicy apelują do mieszkańców, którzy złożyli już wniosek o nabycie surowca, a nie dokonali jeszcze wpłat, aby zrobili to niezwłocznie.
Około dwóch godzin trwała manifestacja mieszkańców Piotrkowa, którzy w czwartkowe popołudnie wyszli, aby wyrazić swój sprzeciw wobec podwyżek cen ciepła w Piotrkowie.
Rząd zmienia prawo. Nowa cena za ciepło nie może przekroczyć 40% stawki obowiązującej we wrześniu 2022r. Jak podaje portal money.pl prawo ma działać wstecz i będzie dotyczyć takich miast jak Piotrków. URE wzywa też przedsiębiorstwa sprzedające gaz do obniżki ceny, co daje nadzieję także dla firm, które nie należą do podmiotów wrażliwych.