W 106 rocznicę tego wydarzenia, na terenie gminy Moszczenica odbyły się uroczystości upamiętniające powrót Polski na mapy świata. Udział wzięli w nich mieszkańcy, strażacy OSP, władze województwa i gminy.
18 stycznia rankiem piotrkowianie obudzili się w wolnym od hitlerowców mieście, a ta data uznawana jest za wyzwolenie Piotrkowa. Co roku, w rocznicę wyparcia z miasta wojsk hitlerowskich, pamięć bohaterów walk o wolność wspomina piotrkowska Lewica.
Do niebezpiecznie wyglądającego zderzenia samochodu ciężarowego z autem osobowym doszło w środę na skrzyżowaniu ul. 18 stycznia oraz ul Dmowskiego. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał.
Dziś mija 76 lat od wkroczenia wojsk radzieckich do Piotrkowa i wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej, która przez niektórych jest uznawana za początek kolejnej. Takich wątpliwości nie mają piotrkowskie środowiska lewicowe, których przedstawiciele złożyli z tej okazji symboliczne wiązanki pod Pomnikiem Bohaterów Walk za Polskę i Lud oraz na cmentarzu żołnierzy radzieckich.
Przedstawiciele sulejowskiego samorządu, urzędnicy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, sportowcy, harcerze, osoby związanej z kulturą – wszyscy oni spotkali się w piątkowy wieczór w Zielonym Gościńcu we Włodzimierzowie, by podsumować to, co działo się w gminie Sulejów w 2018 i 2019 roku.
Ten dzień dla większości Polaków oznaczał olbrzymią radość – kraj odzyskiwał niepodległość. Odzyskiwał, bo nadal trzeba było o nią walczyć. Ale 11 listopada 1918 roku myślano tylko o tym, że po latach zaborów Polska ponownie pojawi się na mapach Europy i świata.
Socjaliści odegrali kluczową rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
O godzinie 21.00 zamknięto lokalne wyborcze, do godziny 17.00 zagłosowało 39,91% uprawnionych do głosu piotrkowian - w tym wszyscy kandydaci na prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego. Jako pierwszy obwodową komisję wyborczą odwiedził urzędujący prezydent Krzysztof Chojniak, po nim zagłosował Tomasz Sokalski. Nieco później swój obywatelski obowiązek spełnili kolejno: Marlena Wężyk-Głowacka, Krzysztof Kozłowski i Grzegorz Lorek. W tym miejscu będziemy na bieżąco podawać też nieoficjalne wyniki głosowania w powiecie piotrkowskim i do Sejmiku Województwa Łódzkiego, ale jak nieoficjalnie udało nam się ustalić najpierw członkowie obwodowych komisji wyborczych będą liczyć głosy oddane na radnych do wojewódzkiego Sejmiku, później na radnych gminnych i powiatowych, a dopiero na końcu te oddane na prezydentów, wójtów i burmistrzów.
Tych drugich nie brakowało podczas sobotniego Koncertu Melodii 100-lecia: Kamienica...Wolności, zorganizowanego w ramach tegorocznych Trybunałów Uśmiechu, trwających w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Widzowie mogli posłuchać utworów nierozerwalnie związanych z tym co dla wszystkich niezwykle ważne, czyli wolnością i niepodległością.
W Strefie FM prowadziliśmy dwutygodniowy cykl wyborczy, w którym rozmawialiśmy z kandydatami na radnych miejskich, powiatowych i wojewódzkich oraz kandydatami na prezydenta Radomska i Piotrkowa. Poniżej prezentujemy zapis rozmów z kandydatami ubiegającymi się o fotel prezydenta Piotrkowa.