TERAZ4°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Duże pieniądze dla Sulejowa z Krajowego Planu Odbudowy

K.Chojnacka
Karina Chojnacka śr., 12 lutego 2025 08:09
Kolejne kilometry kanalizacji oraz sieci wodociągowej powstaną w naszym województwie łódzkim. W 14 gminach inwestycje mają szansę na milionowe dotacje unijne, łącznie to ponad 60 mln zł przyznanych dla województwa łódzkiego w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na dotację liczą też mieszkańcy gminy Sulejów, która ubiega się o wsparcie w kwocie 5 mln zł.

 

Projekt Sulejowa obejmuje zakup i montaż 161 przydomowych oczyszczalni ścieków, a także budowę nowoczesnej sieci wodociągowej o długości 1,1 km w miejscowościach Barkowice i Barkowice Mokre. Gmina, zgodnie z założeniami programu, stawia też na nowe technologie, bo projekt obejmuje zakup Internetowego Biura Obsługi Klienta, który pozwoli na zdalne odczyty i usprawni zarządzanie zasobami wodnymi.

 

-Jesteśmy na liście rankingowej wysoko i po weryfikacji prawdopodobnie ta dotacja zostanie nam przyznana. O tym, gdzie powstaną nowe linie wodociągowe i przydomowe oczyszczalnie, zdecydowali mieszkańcy wypełniając specjalne ankiety. – Wiemy, gdzie te przydomowe oczyszczalnie są potrzebne, jak również, gdzie potrzebujemy rozwoju linii sieci wodociągowej – mówiła Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa.

 

O kolejności przysługiwania wsparcia decydowały szczegółowe kryteria m.in. liczba przyłączy czy stopa bezrobocia, a także czy na terenie gminy było państwowe gospodarstwo rolne. Po analizie wniosków, najwięcej punktów otrzymały gminy Rogów, Żelechlinek, Białaczów Konopnica, Łęki Szlacheckie i Brzeźno. Kolejne na liście to Sulejów, Wierzchlas, Pęczniew, Osjaków, Burzenin, Gidle.


W tym momencie trwa szczegółowa weryfikacja wniosków, gdy się zakończy – zostanie ogłoszona lista projektów do dofinansowania. Po podpisaniu umów, gminy przystąpią do realizacji inwestycji, a mają na to czas do końca listopada.

 

Podsumowanie

    Komentarze 31

    reklama

    Dla Ciebie

    4°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio