Działania policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku pozwoliły zapobiec uszczupleniu Skarbu Państwa o prawie 665 tys. zł. Funkcjonariusze zatrzymali do dwóch odrębnych postępowań dwóch mężczyzn, u których zabezpieczyli łącznie ponad tysiąc kilogramów wyrobów tytoniowych oraz ponad 600 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Obaj zostali objęci dozorem.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do ministrów zdrowia i finansów o podniesienie stawki akcyzy na tradycyjne papierosy. W oświadczeniu wystosowanym 8 października br. Prezydium NRL podkreśliło, że szeroki dostęp do najtańszych papierosów jest przyczyną pogłębiającego się problemu palenia tytoniu wśród młodzieży.
Piotrkowscy policjanci zatrzymali 56-latka, który sprzedawał nielegalne wyroby tytoniowe. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 1100 paczek papierosów bez polskiej akcyzy skarbowej. Mężczyzna wkrótce usłyszy zarzuty.
W I kwartale 2021 r. Polacy wypalili 6,3 proc. papierosów pochodzących z przemytu – 3,9 mld sztuk, co w porównaniu z 9,4 proc. w 2021 r. oznacza spadek o ponad 3 punkty procentowe, a to przekłada się na znaczny wzrost wpływów z tytułu akcyzy do budżetu państwa – wynika z raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares.
W pułapkę nikotynizmu wpada się w wieku młodzieńczym, a 60 proc. nastolatków w Polsce ma inicjację tytoniową za sobą. Wiele badań wskazuje, że im wyższa cena wyrobów tytoniowych, tym mniej ich użytkowników w każdym wieku. Czy w Polsce jest przestrzeń na podwyższanie cen wyrobów zawierających tytoń? Czy należy wprowadzać programy redukcji szkód w oparciu o produkty bezdymne?
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejęli w powiecie piotrkowskim papierosy i tytoń bez polskiej akcyzy warte prawie 11 tys. zł. Za przechowywanie nielegalnych wyrobów odpowie 54-letni mieszkaniec woj. łódzkiego.
Tytoń i papierosy bez akcyzy o wartości blisko 70-ciu tysięcy złotych na terenie sortowni w powiecie piotrkowskim. Nielegalny towar wytropił Ares, służbowy pies Krajowej Administracji Skarbowej w Łodzi.
Dwa tysiące paczek papierosów bez akcyzy w zatrzymanym do kontroli samochodzie znaleźli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Piotrkowa. Zabezpieczony nielegalny towar jest wart blisko 30 tysięcy złotych.
W Polsce tylko 17 proc. w cenie paczki popularnych podgrzewaczy tytoniu stanowią podatki (VAT i akcyza), podczas gdy w przypadku papierosów tradycyjnych jest to 80 proc. – wskazują eksperci podatkowi z kancelarii Parulski i Wspólnicy.
W branży tytoniowej oraz wśród niektórych ekspertów podatkowych rozgorzał spór wokół tego, czy podatki nałożone na podgrzewacze tytoniu są w Polsce faktycznie aż o 5-krotnie niższe niż podatki od tradycyjnych papierosów, czy może ta różnica jest znikoma.