Od 6 lat 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzorem lat poprzednich również w Piotrkowie odbędą się społeczne obchody, na które składać się będzie cykl wydarzeń organizowanych przez piotrkowskie środowiska patriotyczne.
Flagi z postaciami 96 żołnierzy wyklętych można zobaczyć w centrum Piotrkowa.
Im bliżej Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tym wyraźniej widać linię sporu Polaków. Kolejnego sporu.
Mszą św. i uroczystościami na rondzie Żołnierzy Wyklętych uczczono pamięć tych, którzy po wojnie nie pogodzili się z rządami komunistycznymi i obecnością wojsk sowieckich w Polsce.
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Piotrkowie Trybunalskim będą wyjątkowo różnorodne. Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie proponują nie tylko wykłady historyczne, ale również marsz, projekcję filmów czy koncert.
Spotkanie wielkanocne prezydenta RP z żołnierzami Wojska Polskiego w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego odbyło się w środę na terenie lotniska w Nowym Glinniku.
Fot. szer. Agnieszka Grzelak
Prawie pół tysiąca osób uczestniczyło w niedzielę (1 marca) w piotrkowskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Już jutro (1 marca) po raz piąty obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku bohaterów niepodległościowego podziemia z lat 1944 - 1956 upamiętniać będziemy także w Piotrkowie. Rano będzie msza i bieg, po południu marsz. W poniedziałek o Żołnierzach Wyklętych przypomni młodzież z ZSP nr 1.
- Święto odzyskania niepodległości to pamięć o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku jako triumfalny powrót marszałka Józefa Piłsudskiego z twierdzy w Magdeburgu i przyjęcie przez niego odpowiedzialności za losy kraju - powiedział w swoim przemówieniu Dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej pułkownik dr Stanisław Kaczyński.