Od 6 lat 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzorem lat poprzednich również w Piotrkowie odbędą się społeczne obchody, na które składać się będzie cykl wydarzeń organizowanych przez piotrkowskie środowiska patriotyczne.
Flagi z postaciami 96 żołnierzy wyklętych można zobaczyć w centrum Piotrkowa.
Wychodzi na to, że pomysł, który w założeniach miał wzmocnić lokalny wizerunek radnych PiS, może okazać się niewypałem.
Im bliżej Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tym wyraźniej widać linię sporu Polaków. Kolejnego sporu.
Ponad 500 osób wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanym w niedzielne przedpołudnie w Piotrkowie. To był prawdziwy patriotyczny piknik.
Mszą św. i uroczystościami na rondzie Żołnierzy Wyklętych uczczono pamięć tych, którzy po wojnie nie pogodzili się z rządami komunistycznymi i obecnością wojsk sowieckich w Polsce.
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Piotrkowie Trybunalskim będą wyjątkowo różnorodne. Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie proponują nie tylko wykłady historyczne, ale również marsz, projekcję filmów czy koncert.
Spotkanie wielkanocne prezydenta RP z żołnierzami Wojska Polskiego w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego odbyło się w środę na terenie lotniska w Nowym Glinniku.
Fot. szer. Agnieszka Grzelak
Prawie pół tysiąca osób uczestniczyło w niedzielę (1 marca) w piotrkowskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Już jutro (1 marca) po raz piąty obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku bohaterów niepodległościowego podziemia z lat 1944 - 1956 upamiętniać będziemy także w Piotrkowie. Rano będzie msza i bieg, po południu marsz. W poniedziałek o Żołnierzach Wyklętych przypomni młodzież z ZSP nr 1.