Z powodu pandemii w wielu parafiach w Piotrkowie zrezygnowano z roznoszenia opłatków po domach. Można je otrzymać zgłaszając się bezpośrednio do kancelarii parafialnych, ale można też otrzymać opłatek w galerii handlowej od wolontariuszy, w zwyczajowej cenie „co łaska”. Nie jest konieczne poświęcenie wigilijnego opłatka, jednak wielu księży zdecydowanie rekomenduje dzielenie się nim po uprzednim poświęceniu.
Jedno z najsłynniejszych zdjęć z Powstania Warszawskiego, dziś uznawane niemal za powstańczą ikonę, powstało 13 sierpnia 1944 roku i przedstawia ślub sanitariuszki Alicji Treutler ps. „Jarmuż” i podchorążego Bolesława Biegi ps. „Pałąk”. Sakramentu młodej parze w murach zrujnowanej kaplicy Szpitala Dzieciątka Jezus udzielał ksiądz Wiktor Potrzebski ps. „Corda”. Niewielu piotrkowian wie, że duchowny ten, zanim został w Warszawie w czasie II wojny światowej kapelanem śródmiejskich oddziałów Armii Krajowej, przez sześć lat związany był z naszym miastem. To on zakrzewił wśród piotrkowskiej młodzieży wędrówki po Karpatach i przeprowadził prace konserwatorskie jezuickiej świątyni...
Nie milkną echa incydentu w jednym z kościołów w Bełchatowie. Księża wezwali policję, gdy 13-letni chłopiec przystępujący do komunii wyjął hostię z ust i schował ją do kieszeni. Teraz sprawą zajmie się prokuratura. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez księży złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
Trzy kolizje (wypadki) spowodowali na drogach miasta i powiatu pijani policjanci. To bilans jedynie kilku ostatnich tygodni. Mówi się, że policjanci piją (oczywiście nie wszyscy), bo mają stresującą pracę. Ale piją nie tylko oni. W jakich jeszcze zawodach ludzie nie radzą sobie ze stresem i sięgają po kieliszek?
W Centrum idei „Ku Demokracji” rozpoczynają się obchody dziesiątej rocznicy śmierci ks. Tadeusza Pecolta (1910 – 2008) – prałata, dziekana piotrkowskiego dekanatu, długoletniego prefekta-katechety szkół w Piotrkowie Trybunalskim, przez pół wieku rektora piotrkowskiego kościoła akademickiego Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej, kapłana, będącego dla osób uosobieniem dobroci i miłości, a niekiedy i wzorem życiowym.
O aktywności, zdrowym odżywianiu i zachowaniu życiowej równowagi 3 lutego w Woli Krzysztoporskiej opowie m.in. ksiądz kulturysta Artur Grzegorz Kaproń.
Wyczekiwanie, stres i niepewność, żeby tylko nie… palnąć czegoś głupiego. O czym rozmawiać? Czy zaproponować coś do jedzenia albo picia? Do tego odwieczny dylemat – ile włożyć do koperty. Sezon na kolędę duszpasterską w pełni.
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie zaprasza na spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim - 7 marca o godz. 18.00 w czytelni dla dorosłych przy ul. Jerozolimskiej 29.
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Tischnerem, bratem ks. prof. Józefa Tischnera i Szymonem Wróblem, autorem filmu dokumentalnego i książki „Jego oczami”.
Sezon na kolędę duszpasterską w pełni. Do naszych drzwi pukają księża, a w związku z tym z pewnością wielu z nas zadaje sobie pytanie, ile włożyć do koperty przeznaczonej dla księdza. Czy 10 zł to za mało, a 100 to stanowczo za wiele?