W Polsce wciąż szaleje grypa. W Piotrkowie Trybunalskim i powiecie piotrkowskim na początku lutego także odnotowano spory wzrost zachorowań. W ciągu tygodnia w Sanepidzie zgłoszono 840 nowych przypadków, tymczasem w całym styczniu było ich 728. Przypominamy- jeśli obudziliście się z kaszlem, katarem albo gorączką - nie idźcie do pracy.
Od września do grudnia 2019 roku w województwie łódzkim z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło 57 5861 osób, a hospitalizacji wymagało już 137 osób. W województwie wielkopolskim odnotowano już trzy przypadki śmiertelne! Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, grypa bowiem niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych i nieleczona może doprowadzić do zgonu. Osoby, które jeszcze nie zachorowały, ciągle mogą skorzystać ze szczepień.
Piotrkowski sanepid zachęca do szczepień przeciwko grypie. Szczepienie może nas zabezpieczyć przed poważnymi powikłaniami - zapaleniem płuc, oskrzeli, ucha, zatok, zapaleniem mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.
U dwóch pacjentów w Szpitalu Powiatowym w Radomsku zdiagnozowano obecność wirusa AH1N1, czyli tzw. świńską grypę. Niewykluczone, że chorzy trafiając do placówki, byli już zarażeni tym wirusem.
Liczba zachorowań na grypę w naszym regionie ciągle rośnie. W styczniu piotrkowski sanepid odnotował 574 zachorowania na grypę, zaś już w pierwszym tygodniu lutego było ich 505, z czego 15 osób zostało poddanych hospitalizacji z powodu powikłań układu oddechowego.
Od kilku lat szczyt zachorowań na grypę przypada na okres od stycznia do marca. W styczniu 2019 r. piotrkowski sanepid odnotował 574 przypadki grypy w naszym regionie. Jednak w województwie łódzkim w ostatnim tygodniu stycznia zarejestrowano 10 051 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne.
Seniorzy w wieku 65+ mogą po raz pierwszy skorzystać z refundowanej przez NFZ szczepionki przeciwko grypie. Zbliża się sezon grypowy, dlatego warto pomyśleć o zaszczepieniu. - Szczepienie pozwala uniknąć zachorowania na grypę i związanych z nią powikłań, które są szczególnie groźne dla Seniorów – przekonuje Fundusz.
W lutym aż 3019 zachorowań na grypę odnotował piotrkowski sanepid, jest to ponad 1000 zachorowań więcej niż w lutym ubiegłego roku. O tak wysokiej liczbie zadecydowały głównie dwa ostatnie tygodnie, kiedy to zarejestrowano najwięcej chorych.
Wiele wskazuje, że szczyt zachorowań na grypę dopiero przed nami. Czy istnieją skuteczne sposoby walki z chorobą?
Okres wzmożonych zachorowań na grypę jeszcze przed nami. W ubiegłym roku to właśnie od stycznia do marca można było zaobserwować nasilenie występowania grypy. Obecnie znacznie częściej można spotkać się z objawami chorób grypopodobnych.