"Pobyt dzieci w publicznych przedszkolach samorządowych, prowadzonych przez gminę Piotrków w zakresie nauczania i wychowania obejmującego podstawę programową, jest bezpłatny". Tak brzmi początek uchwały znoszącej część opłat, którą zakwestionowały służby prawne wojewody łódzkiego.
Działki w rejonie Podzamcza mało atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Dziś piotrkowski magistrat zorganizował pierwszy przetarg na zakup nieruchomości przy ulicy Zamkowej 7/9 i Zamkowej 11. Jak się jednak okazało nikt nie wpłacił wadium w wysokości 64 tys. złotych.
Piotrkowianie buntują się przeciw podwyżce podatku od nieruchomości. W uchwale rady miasta czarno na białym stoi, że dopuszczalna podwyżka tego podatku może sięgnąć 4,2 proc., a w Piotrkowie realnie podatek będzie wyższy zaledwie o 2,7 proc. Tyle tylko, że rzeczywiście, w liczbach bezwzględnych podwyżka sięga nawet 50 proc. O co tu chodzi - zachodzą w głowę ci, którzy dostali wyliczenia podatku na ten rok. Jedni piszą petycje do prezydenta i zbierają podpisy przeciw polityce fiskalnej miasta, inni odwołują się, pozostali awanturują się w referacie finansowym.
80 rodzin otrzymało klucze do swojego nowego mieszkania. Dziś piotrkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku dwa nowe bloki przy ulicy Modrzewskiego 36-38.
Po długotrwałych procedurach zaczyna się pierwszy przetarg na nieruchomość w rejonie Podzamcza. Działka przeznaczona przez miasto do sprzedaży znajduje się przy ulicy Zamkowej 7/9 i Zamkowej 11. Stoją na niej garaże.
To na pewno dobra informacja dla rodziców piotrkowskich przedszkolaków. Okazuje się, że opłata stała za przedszkola została uchwalona nielegalnie. Służby prawne wojewody łódzkiego uznały, że postanowienia zawarte w tej uchwale podjęte zostały z istotnym naruszeniem prawa.
Czy opłatę za pobyt dziecka w przedszkolu piotrkowski samorząd wyliczył niezgodnie z prawem? Jeśli potwierdzą się nieoficjalne na razie informacje, rodzice przedszkolaków w Piotrkowie mogą wkrótce płacić za pobyt dziecka w placówce nawet o ponad 100 zł mniej. Tak przynajmniej przekonuje Konrad Czyżyński (PO), wicekurator oświaty i radny miejski, który wątpliwościami co do legalności uchwały rady miasta (z 26 listopada 2008) wprowadzającej spore podwyżki w piotrkowskich przedszkolach, podzielił się ze służbami prawnymi wojewody.
Służby prawne wojewody łódzkiego nie dopatrzyły się naruszenia prawa przy podejmowaniu uchwały o sprzedaży budynku przy ul. Dmowskiego. Uchwałę zaskarżyli radni lewicy.
Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa kompleksu rozrywkowego na terenach byłej Huty Szkła Kara w Piotrkowie. Amerykański inwestor Dawid Hartley miał w tym miejscu postawić m.in. kasyno. Pozytywną decyzję w tej sprawie wydała już wcześniej Rada Miasta, ale na przeszkodzie stanęły inne okoliczności.
Opłata za pobyt dziecka w piotrkowskich przedszkolach samorządowych, mimo nadziei wielu rodziców, nie zmniejszy się. Zaproponowaną przez radnych Lewicy obniżkę czesnego (z 15 na 13 procent najniższej krajowej) odrzucili podczas wczorajszej sesji radni Prawicy Razem i klubu RiG.