Piotrkowianie uczcili 106. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

PAP Piątek, 27 grudnia 20241
W piątek (27.12.2024) przypada 106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w całej Polsce obchodzimy zryw Polaków w Poznańskiem, piotrkowianie również postanowili upamiętnić bohaterów powstania z 1918/1919.

Ładuję galerię...

Badania dotyczące powstania wielkopolskiego 1918-1919 dotąd koncentrowały się głównie na politycznych i militarnych aspektach; nowe pokolenia badaczy zajmują się innymi, zasługującymi na uwagę wątkami – powiedziała PAP historyk prof. UAM Danuta Konieczka-Śliwińska.

 

27 grudnia obchodzone jest Narodowe Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody święta zaplanowano w Poznaniu.

Kierownik Centrum „Instytut Wielkopolski” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska powiedziała PAP, że poznańska uczelnia ma duże tradycje i znaczące osiągnięcia w badaniu powstania wielkopolskiego oraz w popularyzowaniu wiedzy na ten temat. Z uniwersytetem związani byli badacze, których praca w istotny sposób wpłynęła na obecny stan wiedzy o zrywie Wielkopolan tj. prof. Antoni Czubiński czy prof. Zdzisław Grot.

 

W przyszłym roku Centrum „Instytut Wielkopolski” wraz z poznańskim oddziałem IPN ogłosi konkurs na prace dyplomowe poświęcone powstaniu. Zaproszenie do udziału skierowane ma być do studentów różnych uczelni i wydziałów.

 

„Cały czas interesuje nas zachęcanie młodych badaczy do prowadzenia badań w różnych aspektach, np. artystycznym, bo może to były zagadnienia związane z muzyką, może jakieś wątki ekonomiczne, może jakieś elementy ikonografii, czy np. badania z perspektywy historii tożsamościowej: historii kobiet, historii rodzin” – powiedziała.

 

Prof. Danuta Konieczka-Śliwińska podkreśliła, że dzięki ostatnim, okrągłym rocznicom powstania, także dzięki ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego temat powstania 1918-1919 pojawił się w wielu nowych publikacjach.

 

„Jubileusze powstania w istotny osób zaktywizowały lokalne samorządy i instytucje. Dzięki badaniom dotyczącym powstania np. z perspektywy Szubina, Inowrocławia, Mogilna, Czarnkowa czy Trzemeszna nasza wiedza staje się coraz bardziej szczegółowa i coraz bardziej wielowątkowa” - powiedziała.

 

Jak dodała w badaniach nad powstaniem nieustannie bardzo ważne są kwestie polityczne i militarne. Jednak dla nowych pokoleń badaczy to wydarzenie jest interesujące także w innych, zasługujących na uwagę aspektach.

 

„To chociażby mikrohistoria koncentrująca się na badaniu małych społeczności i indywidualnych losów ludzi. Pojawiają się nurty nieantropocentryczne, czyli takie, w których człowiek nie jest głównym bohaterem. Stąd mamy np. biografię ulicy czy biografię kamienicy, historię zmian krajobrazu. Dzięki takim badaniom będziemy mogli spojrzeć na powstanie także z innej, nowej perspektywy” - powiedziała.

 

Współautor Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego, historyk dr Marek Rezler powiedział PAP przed rokiem, że coraz większemu rozmachowi w obchodach rocznic powstania wielkopolskiego nie towarzyszy podobny progres w pracach badawczych nad tym wydarzeniem. Ocenił też, że powstanie wielkopolskie nie należy dziś do tematów priorytetowych badawczo.

 

„Nie widać badaczy, zwłaszcza młodych, którzy konsekwentnie i metodycznie zajmowaliby się powstaniem. Którzy, podobnie jak pół wieku temu zespół utworzony w kręgu prof. Zdzisława Grota, przystąpiliby do uporządkowanej, systematycznej pracy badawczej nad tym wydarzeniem – mówił.

 

Według Marka Rezlera ważne informacje o powstaniu wciąż kryją się zarówno w zagranicznych, jak i krajowych archiwach. Dr Rezler wraz z prof. Januszem Karwatem i dr. Michałem Krzyżaniakiem jest autorem propozycji dotyczących ustalenia kierunku prac nad powstaniem.

 

Prof. Danuta Konieczka-Śliwińska powiedziała, że w jej ocenie o problematyce powstania wielkopolskiego 1918-1919 nie można powiedzieć, że jest ona niszowa czy nieinteresująca naukowców, ale dziś badania prowadzi się inaczej, na innych zasadach są finansowane i nie są tak samo organizowane, jak to było 20 czy 30 lat temu.

 

„Raczej bym powiedziała, że bardzo dobrze na rozwój badań dotyczących powstania wpłynęły wszystkie rocznice, a także ustanowienie święta państwowego. Powstało wiele publikacji dotyczących udziału różnych miejscowości w przebiegu powstania. To jest duży sukces naszego regionu" - powiedziała.

 

"Nie można zapominać, że powstanie wielkopolskie jest w podstawie programowej dla uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych. Ono ma swoją tradycję badawczą i sądzę, że będzie atrakcyjne dla nowych badaczy jeszcze przez kolejne lata” - dodała.

 

Kierownik Centrum „Instytutu Wielkopolski” UAM podkreśliła, że z badań prowadzonych wśród wielkopolskich uczniów i studentów niezbicie wynika, że powstanie wielkopolskie 1918-1919 jest przez nich oceniane jako wydarzenie o szczególnym znaczeniu dla regionu.

 

Zwycięskie powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

 


Zainteresował temat?

2

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

halinka ~halinka (Gość)15 godzin temu, 17:42

Niektóre maski są z konfy, szczególnie to jedno ciacho.

02


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat