Jak radzić sobie z emocjami dorastającego dziecka? Kiedy młodzi dają znać, że nie chcą być traktowani jak dzieci? Na te i inne pytania, odpowiedzi usłyszeli uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. To cykliczne wydarzenie zorganizowane specjalnie dla Piotrkowian, którzy zdecydowali się bycie rodzicem zastępczym.
Rodzina na start. Pod takim hasłem w piotrkowskiej mediatece odbyła się konferencja zorganizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie pod patronatem prezydenta Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka. Organizatorzy spotkania podkreślają, że problem z brakiem chętnych na zostanie rodzicem zastępczym jest duży.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do udziału w konferencji „Rodzina na start”, poświęconej rodzinom zastępczym. Konferencja pod patronatem prezydenta Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka, odbędzie się 13 grudnia 2023 r. w Mediatece .
Wycieczki, udział w imprezach kulturalnych, warsztaty czy integracja międzypokoleniowa – to tylko niektóre z działań podejmowanych na rzecz rodzin zastępczych przez Zespół Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie. To wszystko jest możliwe dzięki projektowi „Razem możemy jeszcze więcej”, który powstał w piotrkowskim magistracie.
Nie każde dziecko ma szczęście dorastać w kochającej rodzinie. Życie pisze różne scenariusze. Czasami zawodzą rodzice, ale często to także ich dosięga kryzys np. ciężka choroba i nie są w stanie zaopiekować się swoją córką czy synem. Wtedy pojawia się potrzeba czasowej opieki nad dzieckiem. W takich chwilach okazane serce i dom zaoferowane przez zawodowe rodziny zastępcze są bezcenne. Ten zawód może stać się życiową misją.
Choć nie mają peleryn, masek i nadprzyrodzonych mocy, to każdego dnia są bohaterami. Cichymi herosami, którzy niosą miłość tam, gdzie jej najbardziej potrzeba – dają ją dzieciom. Tym małym istotom, które nie znalazły ciepła tam, gdzie powinno być go najwięcej – w domu rodzinnym.
Rodziny zastępcze otrzymały bezpłatnie sprzęt komputerowy – laptopy w komplecie z torbami do nich oraz drukarki, a także środki ochronne w postaci maseczek, rękawiczek i płynu dezynfekcyjnego. Spotkanie zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Rodzeństwo Paulina, Piotr, Łukasz, Karolina, Basia, Asia i Aneta z gminy Ręczno trzy lata temu stracili mamę. Pod koniec czerwca w wypadku samochodowym zginął ich tata, zaś macocha nie chciała się nimi zająć, podobnie jak reszta rodziny. Pod swój dach przyjęli ich Ewa i Robert Wachurowie, którzy nie pozwolili, by dzieci trafiły do domu dziecka. Teraz w jednym domu jest ich trzynaścioro, sześcioro dorosłych i siedmioro dzieci. W planach był remont, jednak rzeczywistość okazała się trudniejsza, bo plany budowlane przerosły możliwości finansowe rodziny.