Pomagają i integrują

Środa, 14 grudnia 2022
Wycieczki, udział w imprezach kulturalnych, warsztaty czy integracja międzypokoleniowa – to tylko niektóre z działań podejmowanych na rzecz rodzin zastępczych przez Zespół Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie. To wszystko jest możliwe dzięki projektowi „Razem możemy jeszcze więcej”, który powstał w piotrkowskim magistracie.

Ładuję galerię...

- Cały projekt składa się z ośmiu modułów i został przygotowany przez Urząd Miasta w Piotrkowie. My realizujemy jeden z tych modułów, który dotyczy rozwoju usług wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Jego głównym celem była integracja środowiska rodzin zastępczych. Myślę, że udało się nam to osiągnąć. Potwierdza to ostatnia dwudniowa wycieczka, w której uczestniczyło aż 96 osób – mówi z uśmiechem Anna Bajdzienko, kierownik CWRiD, które działa przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Piotrkowie.


Choć początki były trudne i nie wszyscy mieli czas na dodatkowe zajęcia, udało się zaangażować w projekt nie tylko rodziców zastępczych i dzieci, ale i ich otoczenie. – Zaczynaliśmy od cyklicznych spotkań organizowanych przez koordynatorów rodzin. Były wspólne wyjścia do kina, teatru, imprezy w plenerze, wspólne warsztaty i ogniska. Dzięki temu, że takich spotkań było sporo, każde kolejne stawało się wyczekiwane i naturalne. Okazało się także, że dobrze jest porozmawiać z innymi rodzicami zastępczymi i wymienić się doświadczeniami. Bardzo szybko zintegrowały się także same dzieci, po których widać, że lubią spędzać ze sobą czas – podkreśla A. Bajdzienko.

 

Jak podkreślają pracownicy Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka w Piotrkowie, to właśnie wielowymiarowe wsparcie dla obecnych rodzin zastępczych oraz poszukiwanie nowych jest jednym z najważniejszych zadań Centrum, jako organizatora pieczy zastępczej na terenie naszego miasta. Nadal mamy bardzo dużo dzieci w placówkach opiekuńczych, nie tylko na terenie naszego miasta, ale też poza terenem Piotrkowa Trybunalskiego. Dla tych dzieci szukamy rodzin zastępczych, osób, które zawodowo mogą zająć się pieczą zastępczą – zachęca A. Bajdzienko.


A gdzie się zgłaszać ?


Rodziną zastępczą może zostać małżeństwo lub osoba samotna. Chętni muszą spełnić szereg warunków, m.in. muszą posiadać  obywatelstwo polskie, stabilną sytuację mieszkaniową i finansową, pozytywną opinię lekarską i psychologiczną, a także nie mogą być karani.
Na każde dziecko objęte pieczą zastępczą przysługuje świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymania. A zawodowym rodzinom zastępczym przysługuje wynagrodzenie.


Osoby zainteresowane zapraszamy do Centrum Wspierania Rodziny i Dziecka, które mieści się przy ulicy Starowarszawskiej 4. Można również skontaktować się z pracownikami telefonicznie pod numerami: 44 733 63 60, 44 733 63 64.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

2


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat