Weekend zdominowały uroczystości związane z obchodami przez piotrkowską parafię prawosławną 230-lecia istnienia, oraz 160-lecia istnienia cerkwi. Z tej okazji wczoraj w Amfiteatrze Miejskim odbyły się m.in. koncerty zespołów folkowych.
Dobra wiadomość dla miłośników "pstrykania" zdjęć. Starostwo Powiatowe w Piotrkowie ogłasiło IV konkurs fotograficzny "Ziemia Piotrkowska-moja mała ojczyzna w obiektywie". Celem konkursu jest odkrycie i pokazanie ciekawych miejsc na terenie powiatu piotrkowskiego.
160-cio lecie istnienia cerkwi oraz 230-to lecie istnienia parafii prawosławnej pod wezwaniem wszystkich świętych w Piotrkowie w najbliższy weekend świętować będzie tutejsza parafia.
Wieloletni opiekun parafii pod wezwaniem Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Niechcicach, ks. Jan Fronczak, pożegnał się ze swoimi parafianami, przechodząc w wieku 72 lat na emeryturę. Zastąpił go nowy proboszcz, Zbigniew Biedroń.
Po 189 latach, parafia św. Mikołaja w Wolborzu znów jest kolegiatą.
- Prośba parafian i mieszkańców, czyli vox populi (głos ludu), odezwał się na tyle mocno, że arcybiskup Władysław Ziółek poczynił pewne starania i już swoim dekretem przywrócił nam tytuł kolegiaty - mówi ksiądz proboszcz Grzegorz Gogol.
Od kilku lat systematycznie ubywa piotrkowian. Dziś jest nas mniej niż osiemdziesiąt tysięcy. Sytuacja, gdy piotrkowian ubywało, miała też miejsce w trakcie wojny i tuż po niej. Największy boom demograficzny przeżył Piotrków w okresie PRL-u i - co dość niezwykłe - w okresie, kiedy miasto wchodziło w skład rosyjskiej guberni.
Kościół parafialny w Wolborzu przez dwieście osiemdziesiąt jeden lat posiadał zaszczytny tytuł kolegiaty. Lokalne władze kościelne właśnie podjęły starania o jego odzyskanie. Rozmawiamy o tym z dziekanem dekanatu wolborskiego i proboszczem parafii Świętego Mikołaja Biskupa w Wolborzu, ks. kan. Grzegorzem Gogolem.