Kuropatwa – co to za ptak?
Kuropatwa szara (Perdix perdix) to niewielki ptak z rodziny kurowatych od wieków zamieszkujący kiedyś stepy, a dziś pola i łąki środkowej i wschodniej Europy. Zarówno w Polsce jak i Europie niegdyś występowała licznie i bardzo licznie. Kuropatwa ma krępą budowę ciała, krótkie skrzydła i szaro-brązowe upierzenie, które pełni funkcję maskujące w środowisku. Waga dorosłego osobnika waha się od 300 do 450 gramów, a długość ciała wynosi około 30 cm. Posiada charakterystyczną brązową podkowę na piersi, co ułatwia jej rozpoznanie. Dymorfizm płciowy u kuropatwy jest słabo zaznaczony, więc dla niedoświadczonych obserwatorów przyrody rozpoznanie płci może stanowić nie lada wyzwanie. Co ważne, kuropatwa jest gatunkiem monogamicznym, więc w przeciwieństwie do większości kuraków, kuropatwy łączą się w pary.
Trzy młode sokoły wędrowne, które wczesną wiosną przyszły na świat w Elektrowni Bełchatów, zostały już zaobrączkowane. Wśród sokolich trojaczków ornitolodzy rozpoznali trzy samiczki. Sokoły wędrowne, które są pod ścisłą ochroną, to jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat w Elektrowni Bełchatów przyszło na świat aż 13 piskląt sokoła wędrownego.
Często narzekamy, że nieoczyszczony, że zarośnięty, że brakuje infrastruktury. Ale dla ptaków piotrkowskie jezioro to azyl.
"Nie karm ptaków pieczywem. To dla nich szkodliwe" - tabliczki o takiej treści pojawiły się w parku ks. J. Poniatowskiego. Ustawiali je miejscy urzędnicy, aby pomóc mieszkańcom, którzy chcą dokarmiać ptaki
Chcielibyście razem z dziećmi dokarmiać ptaki, ale nie wiecie, jak to robić dobrze? Jaki karmnik wybrać, gdzie go postawić, a może powiesić? No i co do niego wsypać? I czy w ogóle dokarmianie jest ptakom potrzebne? Na te i więcej pytań odpowiedzi można znaleźć na stronie akcji edukacyjnej Jestem na pTAK z Enchantimals, którą z okazji Światowego Dnia Zwierząt (4 października) przygotowała marka we współpracy ze Stowarzyszeniem Jestem na pTAK, zajmującym się ochroną ptaków w Polsce. Wspólnie uczą, jak dbać i bezpiecznie dokarmiać ptaki. Dzięki wsparciu Enchantimals każdy wypełniony na stronie akcji quiz edukacyjny to 1kg ziaren, które wkrótce zasilą ptasie stołówki.
Cztery młode jastrzębie gołębiarze były przetrzymywane w klatkach na terenie prywatnej posesji w powiecie piotrkowskim. Leśnicy z Nadleśnictwa Piotrków zauważyli w lesie brak całego gniazda. Wszystko wskazywało, że do jego zniknięcia nie przyczyniła się natura, a działania człowieka.
Na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, w lesie nieopodal Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, zebrali się w piątek pasjonaci przyrody. Po odebraniu od organizatorów lornetek, wszyscy uczestnicy Zimowego Ptakoliczenia udali się na 9kilkugodzinny spacer.
Organizatorem wycieczki, która odbędzie się w piątek 24 stycznia, jest Sulejowski Park Krajobrazowy OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Zbiórka o godz. 10.00 przy Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Sulejowie – Polanka.
67 proc. Polaków popiera całkowity zakaz polowań na ptaki, a aż 94 proc. twierdzi, iż należy zaprzestać łowów na ptaki gatunków zagrożonych - wynika z sondażu Kantar przygotowanego dla fundacji "Niech Żyją". Fundacja chce, by resort środowiska wprowadził moratorium na odstrzał niektórych ptaków.
Mówi się, że bociany to ptaki zwiastujące nadejście wiosny. Wiosna już przyszła, a czy w Piotrkowie można zobaczyć pierwsze bociany?