Czy Piotrków już we wrześniu znów stanie się planem filmowym? Które z piotrkowskich lokacji znajdą uznanie w oczach twórców filmu fabularnego o Marszałku Piłsudskim? Tradycyjnie największe szanse, by zagrać przed kamerą ma Starówka.
Jan Tomicki tak o nim pisze, o towarzyszu "Wiktorze" - dla najbliższych "Ziuku", późniejszym Marszałku Polski, który zachorował na Niepodległą: Świetny konspirator, dobry organizator, umiejący łatwo nawiązać kontakt z otoczeniem i narzucić mu swój punkt widzenia, Piłsudski szybko wysunął się na czoło działaczy PPS.
Tegoroczną edycję gry miejskiej przygotowanej przez Stowarzyszenie HARC wygrała drużyna "Opryszki" z Piotrkowa. Przejażdżka drezyną, bal kotylionowy, wizyta w magazynie frontowym czy ćwiczenia na poligonie wojskowym – to tylko część atrakcji, jakie czekały w sobotę na uczestników zabawy, której motywem przewodnim był Piotrków legionowy. W grze wzięło udział 200 osób.
Prezentacja projektu pod nazwą "Wspomnienie o marszałku Józefie Piłsudskim" w interpretacji Ewy Dałkowskiej odbędzie się 26. marca o godzinie 17.00 w czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Jerozolimskiej 29.
22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Z okazji 155 rocznicy przedstawiciele władz Piotrkowa złożyli kwiaty pod pomnikiem powstańców znajdującym się na piotrkowskim cmentarzu.
19 historyków z 17 ośrodków naukowych oraz oddziału IPN w Łodzi uczestniczy w zorganizowanej w Bełchatowie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „W 150-lecie urodzin Józefa Piłsudskiego. Marszałek Józef Piłsudski – droga do niepodległej”. Impreza zakończy się w piątek.
W związku z 97. rocznicą Bitwy Warszawskiej zwanej jako „Cud nad Wisłą” w Piotrkowie odbędą się okolicznościowe uroczystości.
Większość kierowców odetchnie z ulgą. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta planuje jeszcze przed wakacjami zmienić oznakowanie na skrzyżowaniu Armii Krajowej/Piłsudskiego/Sikorskiego w Piotrkowie.
W tym roku przypada 90 rocznica nadania głównej ulicy w Piotrkowie imienia Juliusza Słowackiego. Z tej okazji przypominamy wydarzenie, które zainspirowało piotrkowskie władze do uczczenia w ten sposób jednego z trójcy narodowych wieszczów polskich. To było wielkie państwowe widowisko. W Piotrkowie specjalny pociąg wiozący trumnę ze zwłokami Juliusza Słowackiego na Wawel zatrzymał się na osiem minut. Witały go tłumy wiwatujących piotrkowian, wojsko, przedstawiciele lokalnych władz i pobliskiej Łodzi.
20-letni kierowca mini coopera, jadąc al. Piłsudskiego w kierunku Sienkiewicza, prawdopodobnie nie dostosował prędkości do warunków na drodze, stracił panowanie nad samochodem i zderzył się z oplem vectra, później uderzył w ścianę wiaduktu.