Artykuły do tagu: Kult

Piotrkowskie Budki Warszawskie
“Budki”, “Na Budki”, “Budki Warszawskie” - nie ma piotrkowianina, który nie znałby bądź co najmniej nie słyszał o tej ulicy. Niewielu jednak potrafi wytłumaczyć pochodzenie jej nazwy. Jest ona ściśle związana z linią słynnej “Wiedenki”...
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Interakcje
Sprzeczność i emocje. W tych dwóch słowach można zamknąć główną ideę festiwalu. Artystów zobaczymy na piotrkowskich ulicach, w centrach handlowych, w parku miejskim.
MBP: „Legendy po trochu wyciągane z lochu”
Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie 5 maja (dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych) organizuje zabawę literacko-plastyczną pt. „Legendy po trochu wyciągane z lochu”.
Piotrkowianie pili ze źródła
“Jesteśmy oczarowani, zachwyceni i brakuje nam słów”, “Zachwyca mnie optymizm, feeria barw”, “Niezwykła precyzja i ciężka praca zadziwiają” - to tylko kilka refleksji tych, którzy przyszli do Ośrodka Działań Artystycznych przy ul. Sieradzkiej w Piotrkowie, by podziwiać wystawę gobelinów piotrkowskiego artysty.
Imprezę pod takim właśnie tytułem organizuje Miejski Ośrodek Kultury. Szlachetny repertuar, oryginalne i współczesne aranżacje i interpretacje polskich piosenek to znak rozpoznawczy festiwalu, który odbędzie się 2 maja, czyli w Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
ODA: Piotrkowskie Biennale Sztuki
Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie przygotowuje się do pierwszych Piotrkowskich Biennale Sztuki, ogólnopolskiego konkursu adresowanego przede wszystkim do artystów z byłego województwa piotrkowskiego.
“Związek otwarty” na piotrkowskiej scenie
Aktorzy Izabela Noszczyk i Robert Latusek o erotyzmie, seksie i istocie związku z punktu widzenia kobiety i mężczyzny, czyli Teatr Poczekalnia na piotrkowskiej scenie w przewrotnej farsie małżeńskiej autorstwa włoskiego skandalisty.
Epidemia tańca… do granic obłędu
W późnym średniowieczu w kulturze europejskiej rozpowszechniła się epidemia tańca zwanego tańcem świętego Wita. Mieszkańcy ówczesnych miast i grodów uczestniczyli w trwających czasem kilka dni tanecznych korowodach. Porwani tańcem, często wbrew woli , w zapamiętaniu doprowadzali się do skrajnego wyczerpania na granicy obłędu. Opętańczy, niewytłumaczalny taniec odbywał się na rynkach, placach i ulicach, wyzwalał stan i reakcje zbliżone do epilepsji. Jego finał pozostawiał uczestników oczyszczonych z trosk, gniewu i strachu, łączył wszystkich bez względu na płeć, wiek, profesję i pochodzenie.
Wielki sukces Tomasza Balcerka
Spektakl taneczny z elementami misterium męki pańskiej zaprezentowały zespoły Bik Kayk i Wektory. Wytańczyli ból, cierpienie i przebaczenie, wszystko w rytmie rocka., m.in. w rytm muzyki zespołu Dire Straits.
Ksiądz Isakowicz-Zaleski gościł w Piotrkowie
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, inicjator dyskusji na temat lustracji w polskim kościele, duszpasterz Ormian oraz prezes Fundacji Brata Alberta spotkał się wczoraj z piotrkowianami prezentując swoją najnowszą książkę "Ludzie dobrzy jak chleb", w której wspomina 75 bliskich mu, nieżyjących już osób.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat