W Lany Poniedziałek zgodnie z tradycją będzie mokro, ale niestety głównie za sprawą opadów deszczu.
Smog, który tak bardzo doskwiera nam w okresie zimowym powstaje między innymi w wyniku ogrzewania naszych mieszkań i domów złej jakości paliwem. W naszym kraju niestety wciąż powszechne jest palenie śmieci, a ewentualne informowanie odpowiednich służb o takim procederze jest uznawane za donosicielstwo. Zapominamy, że nasza bierna postawa w tej kwestii oznacza zgodę na zatruwanie naszych organizmów i najbliższego nam otoczenia. Ci, którzy spalają śmieci w domowych instalacjach grzewczych narażają się na karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wspólnie z Narodowym Instytutem Samorządu Terytorialnego zaprasza na bezpłatne spotkanie „Możliwości uzyskania dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w 2018 roku", które odbędzie się 26 marca w godz. 9.00 – 14.30 w sali konferencyjnej Hotelu Podklasztorze w Sulejowie.
W 2016 roku w Piotrkowie przez blisko trzy miesiące jakość powietrza przekraczała stany dopuszczane normą. Choć w mieście jest stacja pomiaru jakości powietrza niestety mierzy ona tylko stężenie pyłu zawieszonego PM 10, w Piotrkowie nie dokonuje się pomiaru pyłu PM 2,5. Dlatego też piotrkowski magistrat zdecydował się na montaż na terenie miasta dwudziestu detektorów jakości powietrza, dzięki którym pomiary stanu powietrza będą bardziej miarodajne.
Czy rośliny mogą chronić nas przed smogiem? Okazuje się, że 100 dużych drzew jest w stanie usunąć 460 kg zanieczyszczeń z powietrza rocznie, w tym 136 kg pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5. W Piotrkowie mamy ponad 100 ha zieleni przyulicznej oraz cztery parki o łącznej powierzchni ponad 15 ha. Ponadto w naszym mieście w ostatnich latach przybyło zielni, Piotrków pod względem ilości zieleni przypadającej na jednego mieszkańca wyprzedza takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.
Miasto Piotrków Trybunalski jako jedna z jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego uczestniczy w programach realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związanych z ochroną atmosfery i poprawą jakości powietrza. Między innymi w ramach zawartej z funduszem umowy w Piotrkowie zostanie wymienionych ponad 300 starych pieców. Miasto realizuje również jeden z programów z zakresu edukacji ekologicznej.
W sobotę, 10 lutego panczenistka Karolina Bosiek z Klubu Sportowego Pilica Tomaszów Mazowiecki, jedyna reprezentantka naszego regionu, która uczestniczy w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu, rozpoczęła swój pierwszy start. Rozmawialiśmy z nią przed wylotem do Korei Południowej. Co chciałaby tam osiągnąć?
15 medali: 5 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych przywieźli zawodnicy piotrkowskiego klubu Fido Fight Gold Team BJJ z turnieju brazylijskiego jiu-jitsu pod hasłem "Charakterne dzieciaki", który odbył się w Stalowej Woli.
By wszyscy bezpiecznie wrócili do domu z ferii zimowych, policjanci z naszego województwa będą obserwować kierowców również z powietrza. Główne szklaki komunikacyjne biegnące przez teren województwa łódzkiego monitorowane będą z pokładu policyjnego śmigłowca wyposażonego w kamerę.
Kierowca skody przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Mimo sygnałów policji do zatrzymania się, uciekał kilkanaście kilometrów. Po zatrzymaniu okazało się, że 19-latek nigdy nie posiadał prawa jazdy.