Projektowanie ubioru to tylko jeden z pięciu typów warsztatów, w jakim miały okazję do tej pory wziąć udział dzieci z 21 gminnych instytucji kultury województwa łódzkiego. Pozostałe, bazujące na idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska, dotyczyły m.in. wykonania scenografii ekologicznej, architektury oraz warsztatów teatralno-aktorskich. Uczestnicy projektu uczą się, czym jest ekologia, w jaki sposób należy dbać o środowisko naturalne, dlaczego warto oszczędzać energię oraz czemu służy segregacja odpadów, a wszystkie te działania podejmowane są poprzez sztukę. W warsztatach odbywających się w Akademii Sztuk Pięknych wzięli również udział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK-u oraz Jolanta Rudzka-Habisiak, rektor ASP.
Celem spotkań każdej z grup w ramach „Lokomotywy” jest stworzenie ekologicznego spektaklu teatralnego na podstawie własnego scenariusza. – Projekt ten jest uzupełnieniem działań realizowanych w ramach letniej „Kolorowej Lokomotywy”. Naszym celem było dotarcie do mniejszych ośrodków kultury oraz poszerzenie ich oferty. Organizujemy zajęcia nie tylko w łódzkich instytucjach takich jak ŁDK, ASP oraz Politechnika Łódzka, ale również odwiedzamy lokalne zapewniając bogatą ofertę – podsumowuje Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK.
Już 9 czerwca w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się wielki finał projektu „Lokomotywą po wiedzę”, podczas którego odbędzie się premiera ekologicznego spektaklu teatralnego „Zielona rewolucja” oraz rozstrzygnięty zostanie konkurs artystyczno-ekologiczny na najlepszy kostium i scenografię. Honorowy patronat nad projektem sprawuje Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego. Partnerem projektu jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Politechnika Łódzka. Projekt dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
(materiały: ŁDK)