Piotrkowski magistrat ogłosił kolejny nabór wniosków dla osób, które chcą pozyskać dofinansowanie na wymianę pieców w domowych kotłowniach. Jest to element programu ograniczania niskiej emisji, na który Urząd Miasta pozyskał pieniądze z WFOŚiGW.
W okresie zimowym, zwłaszcza kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera stopni Celsjusza, w naszym kraju rozpoczyna się intensywny sezon grzewczy. Wzmożone i często nieprawidłowe, bezfiltrowe spalanie węgla, drewna, a nawet śmieci, brak wiatru, a nawet mgła przyczyniają się do powstawania smogu. Jak skutecznie chronić się na co dzień przed szkodliwym wpływem tego zjawiska na nasze zdrowie?
W Łódzkim Domu Kultury dzieci i młodzież z województwa łódzkiego ponownie rozpoczęły przygodę z projektem "Lokomotywą po wiedzę". Tegoroczna edycja tego ekologiczno-artystycznego przedsięwzięcia edukacyjnego, obejmującego przeszło 100 spotkań i warsztatów między innymi z zakresu teatru i recyklingu, potrwa do 14 maja bieżącego roku. W uroczystej inauguracji projektu wziął udział marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
Prezentacje artystycznych dokonań uczestników zajęć Miejskiego Ośrodka Kultury złożyły się na trwający ponad dwie godziny koncert, który odbył się we wtorek 23 stycznia w sali widowiskowej MOK-u. Na scenie zaprezentowały się zarówno dzieci w wieku 4-12 lat, młodzież jak i dorośli. Dodatkową atrakcją wtorkowego wieczoru była wystawa prac uczestników zajęć plastycznych, którą można było podziwiać w galerii MOK.
W poniedziałek po raz ostatni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim zaprezentowali spektakl oparty na powieści Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna". Przedstawienie przygotowane zostało z okazji oświatowego spotkania opłatkowego, które odbyło się w piątek 12 stycznia.
Seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży są wyjątkowo narażeni na szkodliwe działanie smogu. Wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wystąpienie niedokrwiennego udaru mózgu, zawał mięśnia sercowego, obturacyjne zapalenie oskrzeli, astma czy uszkodzenie płodu to tylko niektóre ze szkód zdrowotnych, jakie w organizmie człowieka wywołują substancje toksyczne, które zawiera zanieczyszczone powietrze. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest przyrównywane do wypalenia od 5 do 6 papierosów dziennie.
W Polsce oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W związku z tym częściej chorujemy i wcześniej umieramy. Uważa się, że w województwie łódzkim przez zatrute powietrze żyjemy przeciętnie około 10 miesięcy krócej.
Czy w wigilijną noc zwierzęta mówią ludzkim głosem? Wielu z nas w to wierzy i w ten wyjątkowy dzień zastanawia się, co takiego usłyszy od swych pupili. Okazuje się jednak, że zwierzęta mówią do nas przez cały czas, tylko w natłoku codziennych zdarzeń tego nie dostrzegamy. O empatii i szacunku do zwierząt, nie tylko od święta rozmawiamy z Pawłem Kowalskim, leśnikiem z Osady Leśnej w Kole.
Jak co rok, w okresie świątecznym zmienia się organizacja i rozkład jazdy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Zmiany obejmą łącznie dziewięć dni.
Pierwsza gwiazdka, czyli tradycyjny sygnał do rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej, symbolicznie nawiązuje do gwiazdy betlejemskiej. Jak czytamy w Biblii, to właśnie ona była drogowskazem dla Mędrców ze Wschodu, którzy poszukiwali miejsca narodzin Chrystusa. Przez lata rolę pierwszej gwiazdki pełniły różne obiekty astronomiczne, w tym nawet planety. Jak będzie w tym roku? Odpowiedzi szukaliśmy w piotrkowskim planetarium.