Advertisement

Wszystkich Świętych i Zaduszki w naszej tradycji

Niedziela, 31 października 20212
Każdy chrześcijanin, bez względu na szerokość geograficzną, miejsce urodzenia, narodowość, płeć czy stan majątkowy, według Kościoła, otrzymał dar zbawienia dzięki ofierze Jezusa. Powołany więc został do świętości, ale to od życia na ziemi oraz łaski Boskiej zależy jego droga do zbawienia. Ta prawda jednoczy wszystkich ludzi na świecie, którzy od wieków nadal ją pielęgnują, mimo postępu i upływu czasu. W Polsce takimi dniami refleksji i modlitwy jest listopad.
Fot. K. Żołądek Fot. K. Żołądek

1 listopada – Wszystkich Świętych

W Kościele Katolickim to radosne święto, które jest wspomnieniem dawnych i współczesnych świętych, a więc tych, którzy dostąpili zbawienia i przebywają razem z Bogiem w niebie. To także wspomnienie tych, którzy za życia byli przykładami do naśladowania i orędownikami Boga.

Początki kultu wszystkich świętych sięgają IV wieku, kiedy to w rocznicę śmierci męczenników, którzy oddali swoje życie za Chrystusa, oddawano im cześć, odprawiając Eucharystię na ich grobach oraz wspominano ich męczeństwo. Wyraźne zmiany zaszły w 610 roku. Papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza Panteon, starożytną świątynię pogańską, którą poświęcił i nakazał w niej złożyć wszelkie relikwie. Kościół ów był pod wezwaniem Matki Boskiej Męczenników i wówczas oddawano cześć Maryi i męczennikom. Dopiero w późniejszych wiekach uroczystości dotyczyły także „wszystkich doskonałych sprawiedliwych”. W latach 610-731 obchodzono tę uroczystość w maju, zaś w 731 roku papież Grzegorz III przeniósł ją na listopad.

Dziś 1 listopada jest dniem wolnym od pracy. Poświęcamy go pamięci tych, którzy odeszli, przez co czasem błędnie nazywany jest Świętem Zmarłych. Jest to jednak dzień przypominający o powszechnym powołaniu do świętości i o tych, którzy są zbawieni i cieszą się życiem wiecznym, a więc Wszystkich Świętych.

 

2 listopada – Dzień Zaduszny (Zaduszki)

Nazwa tego dnia wiąże się z historią, kiedy to w 998 roku opat z Cluny, święty Odilon, wyznaczył pierwszy dzień po Wszystkich Świętych jako dzień modłów za dusze zmarłych. Wcześniej był to pogański obrzęd Dziadów. W tym dniu rozdawano jałmużnę pielgrzymom, których właśnie nazywano dziadami kościelnymi. Wierzono, że modlitwa „dziada”, czyli człowieka wędrującego od kościoła do kościoła, niezwykle pobożnego, zostanie wysłuchana. Proszono go więc o modlitwę za bliskich, którzy opuścili już ziemię.

Ogień tego dnia miał w przeszłości ogromne znaczenie. Palono ogniska w pobliżu cmentarzy, na rozstajnych drogach, a także na grobach zmarłych tragicznie, bądź samobójców. Wierzono, że ogień uchroni dusze przed złem, a także w to, że dusze zmarłych będą mogły się ogrzać przy ogniu podczas swojej wędrówki. Zostawiano również na grobach najróżniejsze napoje i jadło, często specjalnie przygotowywane – a wszystko po to, aby pomóc duszom w ich oczyszczeniu.

Chociaż dziś zwyczaje kultywowane w tym dniu wyglądają inaczej, to jednak ich sens się nie zmienił. To dzień nabożeństw i modlitw w intencji wszystkich zmarłych, zwłaszcza dusz oczekujących w czyśćcu na wejście do nieba. Tym właśnie duszom poświęca się wypominkowe modlitwy i ofiary, gdyż one mogą ułatwić przekroczenie bram nieba. Na grobach bliskich zapalamy tego dnia znicze, zostawiamy wieńce i kwiaty, modlimy się, obcując w ten sposób ze zmarłymi choć przez chwilę. Nie wszystkie jednak groby są odwiedzane, dlatego odwiedzając cmentarze czy to w Piotrkowie, czy też w innym miejscu, zatrzymajmy się na moment przy takim opuszczonym grobie, pochylmy głowy i zapalmy znicze tym, o których zapomniano.


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Meme ~Meme (Gość)31.10.2021 17:54

Na Łódzkiej żadna latarnia uliczna się nie pali. Starsze babcie się przewracają na tych "równych" chodnikach, nad pieczami których sprawuje ZDiUM. No i jak utrzymujesz Pan Miasto obywatelu Szokalski? Właśnie widać.

40


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat