Miniaturowe kamery nazywane są niekiedy „szpiegami”. To nic nadzwyczajnego. Ich możliwości pozwalają na „szpiegowanie” osób trzecich, przygotowując obszerny materiał dowodowy w różnego rodzaju sprawach. Chociaż są częściej używane przez detektywów czy służby specjalne, znajdują również zastosowanie w życiu prywatnym oraz w biznesie.
Czym są miniaturowe kamery? Jakie mają możliwości?
Niewielkie, ukryte kamery to urządzenia, których wielkość nie przekracza kilku centymetrów. Mogą to być sprzęty przeznaczone do samodzielnego ukrycia (np. w koszuli, zamiast guzika) lub narzędzia oferowane jako przedmioty codziennego użytku, z ukrytym obiektywem. Umożliwiają rejestrowanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku, bez rzucania się w oczy.
Jakie są możliwości takich miniaturowych kamer? Np. kamera szpiegowska, moduł IP-600 WiFi do samodzielnego ukrycia rejestruje najwyższej jakości obraz FullHD. Jej kąt widzenia jest bardzo szeroki (90 stopni), nagrywając wszystko, co dzieje się w jej pobliżu. Wbudowany mikrofon zbiera z kolei dźwięki z odległości nawet 5 metrów.
Współczesne, miniaturowe kamery mogą być podłączone do sieci WiFi, dzięki czemu umożliwiają obserwację otoczenia w czasie rzeczywistym. Są niezwykle dyskretne, zarządzane przez aplikacje na telefon i nie wymagają zaawansowanych umiejętności technicznych do obsługi. Wszystko to sprawia, że sprzęt sprawdza się w różnego rodzaju użytkowaniu. Przykładem jest m.in. brelok szpiegowski 3w1 pendrive z kamerą i dyktafonem SH-3 (do wykorzystania osobistego) oraz kamera w wizjerze IP-91 WiFi realistyczny judasz do drzwi.
Ukryte kamery stanowią bardziej skuteczny monitoring niż standardowe CCTV (fot. Pixabay.com)
Legalne zastosowanie ukrytych, miniaturowych kamer w życiu codziennym i w pracy
Dostęp do wskazanych wyżej urządzeń nie wymaga np. posiadania specjalistycznej licencji detektywa czy pozwolenia jakichkolwiek organów państwowych. Wystarczy zakupić je w wyspecjalizowanym sklepie, takim jak spy-center.pl. To zwiększa możliwość skorzystania z kamer w życiu prywatnym i zawodowym.
Jakie możliwości dają takie miniaturowe kamery, przypominające szpiega w kieszeni? Wszechstronność tych urządzeń jest naprawdę szeroka.
- Ochrona mienia prywatnego i mieszkalnego – dzięki ukrytej kamerze można chronić dom, działkę, biuro lub inne mienie przed złodziejami i wandalami. Sprzęty te nie tylko można zainstalować stacjonarnie, ale np. wyposażyć w nie ochroniarzy.
- Zabezpieczenie korupcyjne – w firmach mogą pojawiać się propozycje o charakterze korupcyjnym. Ukryta kamera skutecznie zarejestruje tego typu proceder i wskaże winnego płatnej protekcji.
- Rejestrowanie spotkań biznesowych – dzięki temu możemy zabezpieczyć się przed próbami mataczenia czy zmiany ustaleń po biznesowych spotkaniach. Nagranie jest dowodem zawarcia ustnej umowy.
- Kontrola działań pracowników – ukryte kamery mogą służyć do kontrolowania działań pracowników (np. czy wypełniają obowiązki, przychodzą do pracy itd.).
- Pozyskiwanie dowodów w sprawach kryminalnych – jeżeli dochodzi do przykładów molestowania, przemocy domowej i podobnych aktów kryminalnych w domu lub w firmie, ukryta kamera ułatwi zebranie dowodów do późniejszego wykorzystania w sądzie.
- Pozyskiwanie dowodów w sprawach gospodarczych – ukryte kamery umożliwiają rejestrowanie różnego rodzaju przestępstw, wykroczeń czy procederów gospodarczych. Dowody można wykorzystywać w sądzie, ale też przed organami administracyjnymi
- Zbieranie dowodów do sprawy rozwodowej – chodzi zarówno o sprawy kryminalne (przemoc fizyczna, psychiczna, molestowanie, gwałty, znęcanie się na dziećmi), jak i kwestie społeczne (alkoholizm, narkomania) oraz matrymonialne (zdrada).
Kamery z ukrytym obiektywem można samodzielnie zamontować np. w koszuli (fot. Materiały własne)
Na co warto uważać, nagrywając osoby postronne?
Ukryte kamery mają więc bardzo wiele ciekawych możliwości, umożliwiających wszechstronne wykorzystanie w domu czy w pracy. Warto jednak pamiętać, że prawo ogranicza w pewnym stopniu ich stosowanie. Przede wszystkim nie możemy rejestrować osób trzecich w ich prywatnym otoczeniu, jeżeli nie jesteśmy np. uczestnikami rozmowy. Nie jesteśmy także uprawnieni do rejestrowania wizerunku pracowników bez poinformowania ich o tym.
Należy też pamiętać, że nagrania nie mogą być skierowane prewencyjnie przeciwko konkretnej osobie (jeżeli nie mamy np. podejrzeń o popełnieniu przestępstwa), a wyłącznie mogą służyć do obserwacji konkretnego otoczenia. Przykładem jest tu obserwowanie niani w pracy. Nie ma możliwości kontrolowania niani w momencie, gdy np. dziecko śpi, a niania jest w innym pokoju. Kontrolowanie tego co dzieje się z dzieckiem jest natomiast dozwolone.
Sprawdzone i gotowe rozwiązania znajdziesz na stronie spy-center.pl