ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rodzaje garnków – jakie wybrać, by służyły jak najdłużej?

Wtorek, 29 maja 2018
Zestaw garnków jest niezbędny w każdej kuchni. Wybór tych naczyń jednak nie jest taki prosty – na rynku jest sporo rodzajów garnków, wykonanych z różnych materiałów. Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?
Rodzaje garnków – jakie wybrać, by służyły jak najdłużej?

Garnki emaliowane i szklane


To tradycyjny, najczęściej spotykany w naszych kuchniach rodzaj garnków. Są dość tanie i bezpieczne, bo materiały z jakich są wykonane, nie uwalniają w czasie gotowania żadnych szkodliwych substancji, nie wpływając też na smak potraw. Ponadto emalia ma właściwości antybakteryjne - jest gładką, pozbawioną porów powierzchnią, przez co trudno o gromadzenie się bakterii, dodatkowo jest kwasoodporna i nie zawiera alergenów. Zaleca się gotowanie w emaliowanych garnkach potraw odpowiednich dla dzieci czy alergików. Wadami takich garnków jest szybkie zużycie, bo emalia lubi odpryskiwać, często powodując szybkie przepalenie się garnka w miejscu ubytku.

Nowoczesny pomysł w biznesie kuchennym – szklane garnki. To zdrowe rozwiązanie, polecane dla alergików, bo w szkle nie znajdziemy żadnych szkodliwych i uczulających substancji, takich jak nikiel czy chrom. Szkło nagrzewa się szybko i równomiernie. Potrawy przygotowane w takich garnkach nie tracą walorów smakowych. Szklane garnki są ekonomiczne w użyciu, choć mało praktyczne, bo oczywiście przy nieostrożnym użytkowaniu mogą się tłuc.

 

Garnki ze stali nierdzewnej oraz wykonane z żeliwa


Obecnie stanowią większość ofert zestawów garnków dostępnych w sklepach. Garnki ze stali są trwałe i łatwe w czyszczeniu. Dobrze przewodzą też ciepło. Warto wybrać garnki cięższe, z grubym dnem, co pozwoli na dłuższe utrzymanie temperatury potrawy i jej równomierne przygotowanie. Garnki ze stali nierdzewnej są praktycznie pozbawione wad – wytrzymałe, higieniczne, choć nie powinno się w nich gotować posiłków dla alergików - garnki niskiej jakości często mają w składzie nikiel, który ma właściwości uczulające. Aby cieszyć się w pełni z zalet garnków ze stali nierdzewnej, trzeba wybrać te dobrej jakości, przykładowo z oznaczeniem 18/10, co oznacza, że stal użyta do ich wykonania zawiera 18% chromu i 10% niklu, a najlepiej w sklepie zwrócić uwagę na te z symbolem 18/0, czyli ze stali z 18% zawartością chromu, ale bez niklu.  Jeśli szukasz wysokiej jakości garnków ze stali szlachetnej, sprawdź zestawy garnków Philipiak (zobacz je na stronie producenta: http://www.philipiaknaczynia.pl/naczynia-philipiak).

 

Żeliwo świetnie przewodzi ciepło i utrzymuje je przez długi czas. Dlatego żeliwne garnki doskonale sprawdzą się przy potrawach, które wymagają długotrwałej obróbki termicznej, takiej jak duszenie czy zapiekanie. Garnki wykonane z żeliwa są też bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki odpowiedniemu użytkowaniu, naczynia te mogą służyć nam latami. Te zalety mają jednak swoją cenę – dosłowną, bo garnki żeliwne są dość drogie, oraz w przenośni – żeliwo jest ciężkie i trudne w utrzymaniu czystości.

 

Garnki ceramiczne i aluminiowe


Dobra opcja dla osób ceniących zdrową dietę. Ceramika jest bezpieczna, nie zawiera szkodliwych związków chemicznych. Potrawy gotowane w takich garnkach zachowują swój oryginalny smak. Można je przygotowywać beztłuszczowo, co jest bardzo zdrowe i dietetyczne. Ceramika szybko przewodzi ciepło i nie jest wrażliwa na gwałtowne zmiany temperatury. Problemem z ceramiką może być fakt, że przy cienkiej powłoce łatwo o rysy i uszkodzenia mechaniczne przy mieszaniu potraw czy czyszczeniu garnków z uporczywych zabrudzeń. Ponadto, nie wszystkie garnki ceramiczne nadają się do używania na płycie ceramicznej.

 

Wymienione garnki szybko się nagrzewają, a gdy mają specjalną powłokę, wówczas ciepło rozchodzi się równomiernie po całej ich powierzchni, a składniki nie przywierają do ich dna. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa przygotowywania potraw - aluminium jest znane ze szkodliwych związków chemicznych, które mogą przenikać do jedzenia, jednak obecnie garnki wytwarza się ze specjalnego, anodowanego aluminium, które w kontakcie z żywnością jest o wiele bezpieczniejsze. Zaletą garnków aluminiowych jest też to, że są lekkie. Dzięki właściwościom materiału, mogą mieć teflonowe, marmurowe, emaliowe powłoki.

 

Garnki miedziane


Te miedziane lub z miedzianą wkładką to garnki z wyższej półki, o czym świadczy chociażby ich cena. Miedź świetnie przewodzi ciepło i w równomierny sposób się nagrzewa oraz długo trzyma uzyskaną temperaturę. Garnki z miedzi mają swoje wierne grono zwolenników.

 

Garnki z powłoką teflonową lub marmurową


Teflon jest znany z tego, że gotowane potrawy nie przywierają do niego. Garnki z powłoką z teflonu mogą szybko się zużyć, choć zależy to od grubości powłoki oraz tego, jak się z nimi obchodzimy. Teflon jest odporny na bardzo wysokie temperatury i nie jest szkodliwy dla zdrowia. Warunkiem jest ciągłość powłoki, kiedy zostanie ona przerwana i pojawi się odprysk – wówczas potencjalna szkodliwość zależy od tego, co znajduje się pod teflonem. Gdy jest to nie anodowane aluminium, szkodliwe związki chemiczne mogą przedostać się do potraw.

 

Garnki marmurowe to relatywnie nowy rodzaj garnków na rynku. Marmur jest bardzo odporny na uszkodzenia i zarysowania, a także wysokie temperatury. Nadaje się do stosowania na płytach indukcyjnych i do zmywania w zmywarce. Nie zawiera szkodliwych substancji. Najczęściej marmurem powleka się aluminiowe garnki.

Poza materiałem z którego są wykonane czy stosowaną powłoką, garnki mają też różny design. Tu wybór zależy od gustu, choć będące wypadkową dobrej ceny i jakości garnki ze stali nierdzewnej, z pewnością będą uniwersalnym i bardzo stylowym wyborem.

 

Źródła:

http://www.urzadzone.pl/a/zdrowe-gotowanie-jaki-rodzaj-garnkow-wybrac-19712.html
https://www.nakrywamy.pl/jakie-garnki-wybrac-rodzaje-garnkow-i-ich-powloki.-praktyczny-poradnik

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat