Advertisement

Regionalne Obchody Dnia Dziecka w ŁDK - Finał Konkursu "Świerszczykowe wierszyki"

Poniedziałek, 01 czerwca 201526941
Ponad 300 dzieci w wieku 7-10 lat z województwa łódzkiego wzięło udział w niedzielę, 31 maja, w zorganizowanych przez Łódzki Dom Kultury obchodach Dnia Dziecka, połączonych z finałem 44. edycji Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki”. Najlepsi, mali recytatorzy z województwa, walczyli o Grand Prix i tytuł Mistrza Słowa.

Ładuję galerię...

   W niedzielę, 31 maja, w Łódzkim Domu Kultury miał miejsce finał 44. edycji Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki” połączony z obchodami Wojewódzkiego Dnia Dziecka. Tego dnia spotkali się najlepsi, mali recytatorzy w wieku 7-10 lat z województwa, którzy walczyli o Grand Prix i tytuł Mistrza Słowa. W tegorocznym finale konkursu udział wzięło ponad 300 dzieci z całego regionu łódzkiego, które prezentowały przygotowane wiersze przed 10 komisjami jurorskimi. Każda z komisji przyznała po jednym Grand Prix, które było równoznaczne z tytułem Mistrza Słowa. Zdobyli je: Paweł Szymański, Anna Kowalska, Lara Hidane, Dominika Suchecka, Oliwier Gładys, Paulina Kowalska, Dorota Lalek, Hanna Słodki, Maciej Szeremeta i Zuza Adamczewska.

   – To olbrzymi projekt – mówił w niedzielę Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. – W tym roku w eliminacjach miejskich, gminnych i powiatowych do tego konkursu uczestniczyło ponad 3 tys. dzieci z całego województwa. W finale zaś udział bierze ponad 300 dzieci. Mam ogromną satysfakcję, że z najodleglejszych gmin naszego regionu przyjeżdżają do nas dzieci na wielki finał. A jeszcze do niedawana ten projekt był organizowany tylko na terenie byłego województwa łódzkiego, czyli tak naprawdę w obrębie 16 gmin zlokalizowanych wokół Łodzi.

   „Świerszczykowe wierszyki” to jeden z najstarszych konkursów recytatorskich dla dzieci w Polsce. Organizowany jest nieprzerwanie od 1971 roku. Uwrażliwia dzieci na piękno polskiej mowy, rozwija zainteresowanie najmłodszych żywym słowem, propaguje czytelnictwo, wzbogaca poprawną wymowę i rozwija umiejętności posługiwania się językiem literackim.

Nad Regionalnym Finałem Konkursu „Świerszczykowe wierszyki” honorowe patronaty objęli marszałek województwa łódzkiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Jak podkreślał Jacek Sokalski bez udziału funduszu w finale konkursu dzieci nie otrzymałyby tak cennych nagród, jakimi były m.in. mikroskopy.

   Nowością tegorocznej edycji „Świerszczykowych wierszyków” były dwa dodatkowe konkursy plastyczne. W pierwszym, zatytułowanym „Mały przyrodnik” nagrody zdobyli: Nadia Małachowska, Franek Maciejewski, Jakub Surmacz, Kuba Feja, Klaudia Późniak, Jakub Janicki, Jakub Dołęga, Ignacy Truszko, Alex Warnest i Martyna Wojewódzka. W drugim konkursie dotyczącym wykonania ilustracji do bajki ekologicznej „W krainie krasnali” autorstwa Jolanty Horodeckiej-Wieczorek, spośród 127 nadesłanych prac, jury wyłoniło 10 zwycięzców. Zostali nimi: Filip Rajski, Bartosz Tylki, Hanna Zanieja, Natalia Sielska, Lena Szuba, Wiktoria Jadczak, Antonina Biernacka, Bartosz Siech, Maja Pawlik i Martyna Bielecka.

   W niedzielnej uroczystości wręczenia nagród wziął udział także wiceprezes WFOŚiGW w Łodzi, Andrzej Czapla, który entuzjastycznie przyjął pomysł podkreślania wartości przyrody poprzez poezję wśród najmłodszych.

   Tegoroczne obchody Wojewódzkiego Dnia Dziecka obfitowały w imprezy towarzyszące, były to m.in. kiermasz książek i gier rozwijających wyobraźnię, zabawa „Recycling na wesoło” czy projekcja filmu o tematyce przyrodniczej dla dzieci.

 

                                                                                                                           Agawa

 

Foto: YoAnna

 

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

3

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

filozof ~filozof (Gość)02.06.2015 15:22

Czy dzieci z Piotrkowa uczestniczyły ? Czy Pani Szelągowska znowu twierdzi, ze mają wystarczająco dużą ofertę w MOK i nie muszą korzystać z innych propozycji.

10


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat