Advertisement

Radni zdecydowali. Podatki w górę

ePiotrkow Poniedziałek, 26 września 20221405376
Przy 13 głosach „za”, 8 „przeciw” i 1 „wstrzymującym” piotrkowscy radni przegłosowali w poniedziałkowy wieczór nowe stawki podatku od nieruchomości. Od 2023 roku Piotrków będzie miał maksymalne stawki podatku od nieruchomości.

Ładuję galerię...

Sesja odbyła się o dość nietypowej porze, ponieważ radni na obradach spotkali się w poniedziałek… o godz. 18:00. Niektórzy z nich próbowali dociekać skąd taka nietypowa pora, ale konkretna odpowiedź ze strony przewodniczącego Rady Miasta nie padła.

 

Wiele konkretów można było za to usłyszeć podczas punktu dotyczącego stanu finansów miasta. To zagadnienie przedstawili prezydent Krzysztof Chojniak oraz skarbnik miasta Izabela Wroniszewska. Był to wstęp do późniejszej dyskusji w sprawie podwyższenia stawek od nieruchomości.

Prezydent Chojniak wyjaśniał, że takiej sytuacji, jaka obecnie panuje w samorządach, nie było jeszcze nigdy. Jak wskazywał, winę za to ponoszą nie tylko inflacja, kryzys czy wojna na Ukrainie, ale także zmiany w prawie, które uderzają w samorządy. Włodarz Piotrkowa mówił m.in. o bardzo głośnych ostatnio cenach prądu czy zmianach w podatku PIT, które spowodowały straty Piotrkowa na poziomie 88 milionów złotych.

Gdybyśmy chcieli w miarę sposób normalny utrzymać funkcjonowanie miasta, to wydatki znacząco przewyższyłyby dochody bieżące. Musimy wdrożyć oszczędności, ale równocześnie musimy zadbać o dochody. Stąd propozycja zmiany stawek, która jest i tak propozycją poniżej inflacji – mówił prezydent Krzysztof Chojniak, wskazując równocześnie koszty, które wzrosną w przyszłym roku. – Podniesienie najniższego wynagrodzenia o 20 procent musi spowodować wzrost także pensji osób, które zarabiają lepiej. Tak naprawdę one także powinny dostać takie podwyżki, ale to niemożliwe. Naszego samorządu po prostu na to nie stać. Musimy dbać o dochody bieżące. Nie możemy sobie pozwolić na brak aktualizacji stawek opłat i danin. Nie da się tak, żeby wydawać coraz więcej a zarabiać coraz mniej – wskazywał prezydent Chojniak.

Zmiany i rosnące koszty powodują przede wszystkim, że urzędnicy mają problem ze zbilansowaniem budżetu.

Nadwyżka dochodów nad wydatkami przez ostatnie lata od 32 do 39 milionów. Pozwalało to bezpiecznie finansować wydatki bieżące i mieć potencjał inwestycyjny. Przy obniżeniu dochodów wchodzimy w deficyt operacyjny. Dochody są niższe niż wydatki. Mówię to, aby zobrazować jakim momencie jesteśmy. Oszczędności i maksymalizowanie dochodów są koniecznością – przekonywała Izabela Wroniszewska.

Jak podała Skarbnik Miasta, od 2018 do 2022 roku miasto odnotowało wzrost dochodów o 26 procent. W tym samym okresie wzrost wydatków wyniósł 40 procent.

 

Swoje pomysły na temat koniecznych oszczędności mieli także radni.

„Zastaw się, a postaw się” – nie wiem czy to nie będzie dobre powiedzenie w stosunku do Urzędu Miasta. Myślę, że trzeba zastanowić się nad rozwiązaniami, które przyniosą konkretne oszczędności. Czy zimą Piotrkowie jest potrzebne lodowisko? Czy są nam potrzebne dwie pływalnie? Czy nie można na noc wyłączać co drugiej lampy. Czy potrzebna jest hala balonowa? Naprawdę z czegoś możemy zrezygnować. Mieszkańcy na pewno będą to w stanie zrozumieć - przekonywał Dariusz Cecotka.

Prezydenta mocno zaatakował radny PiS Łukasz Janik. Jak mówił, jednym z głównych problemów Piotrkowa jest w tej chwili rosnący koszt obsługi długu.

Nie byłoby tak, gdyby prezydent nie wybudował mediateki na kredyt. A teraz na kredyt buduje także miejską ciepłownię. To prezydent doprowadził do takie sytuacji. Wobec tego mam dla Pana propozycję. Proszę złożyć rezygnację. My Pana zatrudnimy w Urzędzie, damy te dwadzieścia tysięcy pensji, ale niech Pan nie przychodzi do pracy i nie psuje tego miasta – powiedział Łukasz Janik.

Przed głosowaniem nad uchwaleniem nowych stawek podatku od nieruchomości Izabela Wroniszewska wskazywała na miasta, w których funkcjonują maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Są to m.in. Bełchatów czy Łódź.

Już w 2022 roku wiele samorządów zdecydowało się na wprowadzenie maksymalnych stawek. My decydujemy się w tym roku, ponieważ jest już taka konieczność. Przy ograniczonych dochodach bilansowanie budżetu jest bardzo trudne. Liczę na Państwa zrozumienie – apelowała do radnych.  

Urzędnicy przygotowali także przykładowe efekty wzrostu składek.

Po przyjęciu nowych stawek w 2023 roku za mieszkanie o powierzchni 50 m2 z przynależnym gruntem o powierzchni 35 m2 zapłacimy o niespełna złotówkę więcej miesięcznie. Zaś za mieszkanie o powierzchni 120 m2 z przynależnym gruntem o powierzchni 309 m2 zapłacimy o ok. 3,84 zł więcej miesięcznie. Z kolei firma mająca budynek o powierzchni 800 m2, budowle wartości 90 tys. zł i działkę o powierzchni 4,8 tys. m2 zapłaci więcej o 294,75 zł więcej miesięcznie.

 

Z kolei planowany wzrost dla budżetu miasta w związku z podniesieniem stawek szacowany jest na 6 mln 700 tys. zł.

 

Do słów skarbnik miasta odniósł się m.in. radny Piotr Gajda, który wskazywał, że oczekuje większej aktywności od władz miasta.

Jest bardzo wiele miast, które nie podniosło maksymalnie stawek podatku. My także jakoś sobie radziliśmy. Problem polega na tym, że miasto nie ma koncepcji rozwoju. Nie ma chęci zaktywizowania sfery gospodarczej miasta. Jeśli dowiem się, jakie są działania pobudzające gospodarkę naszym mieście to zagłosuję za podwyżką – deklarował radny Piotr Gajda.

Takiej koncepcji radny jednak nie usłyszał, a po chwili o zakończenie dyskusji poprosiła radna Jadwiga Wójcik.

Każdy, kto wchodził na tę salę, wiedział, jak będzie głosował. Nie ma sensu tej dyskusji przedłużać – przekonywała.

Ostatecznie radni przegłosowali nowe stawki stosunkiem: 13  „za”, 8 „przeciw” i 1 „wstrzymujący”.

 

 

 

Wzrost podatku od nieruchomości od powierzchni mieszkalnych wynosi więc około 18 procent, z kolei od powierzchni pod działalność gospodarczą o około 14 procent.

Nowe stawki podatku od nieruchomości kształtują się następująco:

 

 


Zainteresował temat?

3

11


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (76)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jadźka! ~Jadźka! (Gość)30.09.2022 10:18

Jesteś Wielka!

20


fajne ~fajne (Gość)29.09.2022 11:47

jest w tym pewna logika ,najpierw podnieśli SOBIE diety ,teraz podniosą nam maksymalnie ,,,, i jeszcze zechcą dostać się do /koryta/ na następna kadencję ? czyli drobny handel i usługi do piachu -CELOWE DZIAŁANIE?

40


Jolka ~Jolka (Gość)29.09.2022 08:31

Czyli będziemy płacić tyle, ile w Warszawie czy Krakowie?

60


wyborca Krzysztofa C ~wyborca Krzysztofa C (Gość)27.09.2022 12:06

Radni Janik i Głowacka Czajka Tera Olejnik z pieskiem Wójcik Cecotka Masiarek i reszta bezradnych podnieśli sobie maksymalnie diety z pieniędzy Piotrkowianin a teraz każą każdemu płacić na swoje wypłaty. Nie pokazujcie się na ulicy bo miło to już było i usłyszycie co o Was Piotrkowianie myślą.

216


kasta ~kasta (Gość)28.09.2022 20:30

Miasto w którym największym pracodawcą jest pan prezydent, od dawna skazane jest na śmierć. Tyle tylko , że to proces wieloletni i niektórzy zapewne dotrwają na ciepłych posadkach do emerytury . A co potem? A kogo to obchodzi?

71


Bo kocham Piotrków! ~Bo kocham Piotrków! (Gość)28.09.2022 17:14

Bo można jeszcze więcej!

81


MrE ~MrE (Gość)26.09.2022 21:43

Niech mi któryś z nich przyjdzie i będzie prosił o głos na niego w wyborach do samorządu to od razu dostaje w twarz.

330


Psu a budę ~Psu a budę (Gość)27.09.2022 20:44

No i na co zdał się ten heppening konfederusków?

27


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)28.09.2022 07:45

Chciałbym uprzedzić wszystkich chętnych do kandydowania do przyszłej rady miejskiej że jeśli nie zagwarantują mi obniżenia kosztów życia w mieście lub nie zagwarantują tego swoim majątkiem to niech zapomną że będą mieli mój głos a myślę że takich głosów będą setki

90


Sąsiad radnego C ~Sąsiad radnego C (Gość)27.09.2022 18:25

Radny Cecotka chce wszystko pozamykać w mieście bo oszczędności ale łapka w górę za podnisoienim sobie pensji radnego o sto procent.
Zjawię się na kolejne jego spotkanie na ulicy i nagram jak szybko zwija ten swók kiosk. Myśli że w Piotrkowie 60 tysięcy idiotów mieszka

54


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat