Odstrzał dzików konieczny do skutecznej walki z ASF?

Strefa FMRegion Czwartek, 23 stycznia 202045
Sanitarny odstrzał dzików to od dłuższego czasu praktykowany sposób walki z wirusem ASF. Niedługo na myśliwych może zostać nałożony obowiązek jego przeprowadzania. W życie może wejść bowiem specustawa zmuszająca ich do takiego odstrzału.
fot. pixabayfot. pixabay

Paweł Śpiewak, powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim przekonuje, że dla naszego bezpieczeństwa odstrzał jest konieczny, ale dementuje też informacje, że stan zdrowia dzików przed jego przeprowadzeniem nie jest w żaden sposób sprawdzany. - Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń może przebywać i namnażać się w organizmie dzika lub świni. To jedyne gatunki zagrożone nim w naszym kraju. Musimy minimalizować ryzyko przenoszenia wirusa. Wszystkie dziki, które padły bądź zginęły w wypadkach drogowych są w Polsce badane. Pobierane są od nich próbki mające wskazać czy były nosicielami wirusa ASF. W laboratoriach taka ewentualność jest potwierdzana lub wykluczana. W naszym kraju mamy trzy obszary objęte różnymi restrykcjami: niebieski, czerwony i żółty. Dziki występujące na każdym z nich poddawane są badaniom w kierunku obecności wirusa. Pozwala nam to wypracować pogląd na jego występowanie w poszczególnych stadach.


Region piotrkowski jest olbrzymim zagłębiem hodowców trzody chlewnej, dlatego regularny odstrzał jest tu bardzo ważny. Jednak sami hodowcy świń muszą pamiętać, że od nich również wiele zależy. Przestrzeganie zasad bioasekuracji to podstawowy i bezwzględny warunek, by skutecznie przeciwdziałać szerzeniu się wirusa ASF w gospodarstwach. - W powiecie piotrkowskim ta bioasekuracja działa i nie ma sygnałów, że ktoś lekceważy konieczność jej stosowania. Pamiętać trzeba o tym, by nie dotykać martwych zwierząt. Jeśli już mamy z takim styczność, to należy porządnie wyprać ubranie, które mieliśmy wówczas na sobie. Absolutnie nie można też po takim spotkaniu wchodzić do chlewni. Sterylność powinniśmy zachować przez co najmniej 78 godzin. Tak jak w życiu codziennym, również w tym przypadku bardzo ważna jest higiena - informuje Paweł Kowalski, strażnik leśny Nadleśnictwa Piotrków.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

anka ~anka (Gość)24.01.2020 18:13

~gość (Gość)
Aleś się wysilił... Idąc Twoim tokiem myślenia, nie kupuj samochodu, telewizora czy czegokolwiek innego nie związanego z rolnictwem! Aby to wyprodukować ludzie też ciężko pracują m.in na produkcji w hałasie, kurzu itp. często dłużej niż Ty... A jeśli Tobie jest tak ciężko to nie pozostaje nic innego jak zmienić branżę tudzież skopiować od tych, którym jest "tak łatwo"!

30


? ~? (Gość)23.01.2020 09:33

Dziki nie wchodzą do chlewni więc w jaki sposób mogą zarazić świnie. Świnie zarażają ludzie , którzy przenoszą zarazki. Jeżeli hodowca świń będzie utrzymywał higienę w swoim obejściu, do chlewni osoby wchodzące będą utrzymywać czystość i higienę (zmiana obuwia, ubrania itd) Wszystko to zależy tylko od hodowców, a nie od odstrzału dzików.

214


@ndzi ~@ndzi (Gość)24.01.2020 17:03

A jak ustrzelę takiego dzika widłami, to dzik jest mój ??

20


kila ~kila (Gość)23.01.2020 17:29

Najwięcej komentują ci, co posprowadzali się z miasta na wieś (bo działki tańsze), wyobrażali sobie żyje jak z bajeczki- śniadanko na tarasie, grill w ogrodzie i zapach kwiatów......a tu rozczarowanie!! Smrodek gnojówki :D
No i jeszcze nie zapominajmy o tych, którzy mieszkają od lat na wsi, ale nie mogli nic urobić i teraz patrzeć nie mogą na rolników, którzy się rozwinęli. Zazdrość! inaczej tego nie da się określić.
Mieszczuchy mają swoje problemy, więc nie sądzę, żeby wdawali się w tematy smrodu i dzików. To nie ich klimaty :)
Wyżywajcie się dalej, na razie macie na kim- na polskich rolnikach. Może będzie wam lepiej jak wejdą wielkie zagraniczne koncerny, które produkują nie 2 tys. świń tylko 20 tyś. Wtedy będzie pachniało i wszystkim będzie się dobrze żyło.

011


gość ~gość (Gość)23.01.2020 20:17

Wiele slychac że to jest niehumanitarne ze zabijanie itp... Ale jeśli jest problem to jest rozwiązanie. W Niemczech nie ma z tym problemu jest odstrzał dzików cały czas. Nie ma żadnych akcji oraz głupich komentarzy. Żyjemy w Polsce, mam wrażenie że ten kraj co raz bardziej zaczyna być pokręcony. Pewnie nie szczelajmy niech wszystko pójdzie w piz.u!!!

14


Waldi Waldiranga23.01.2020 08:32

Z uszanowaniem dla Pana Pawła Śpiewaka lecz nie mogę się z tym zgodzić, że wszystkie dziki, które zostały zabite podczas wypadków drogowych są badane. Znam i byłem świadkiem kolizji drogowej z udziałem dzika i pojazdu samochodowego w miejscowości Bujny. Zwierze po kolizji nie zostało uprzątnięte przez tydzień i tylko po naszej interwencji do policji (która nic nie zrobiła) skierowała nas do gminy bo Ona jest zarządca grogi. Przez siedem dni różne zwierzęta domowe i dzikie miały styczność z tym zwierzęciem. Ja się pytam co ze służbami, które powinny od razu dzika zabrać na drugi dzień.

151


ja ~ja (Gość)23.01.2020 09:43

To może Pan Śpiewak odpowie na pytanie, czemu mimo już prowadzonych odstrzałów problem zamiast się zmniejszać to się nasila i czemy setki naukowców PAN apelują o zaprzestanie odstrzałów ponieważ ta metoda roznosi wirusa!

103


gość ~gość (Gość)23.01.2020 14:28

Nie moge czytac tych chorych komentarz chorych obroncow dzikow.... kto wam za to placi... bronicie dzika którego powinno się wytepic dla dobra wszystkich i dla rolnika i konsumenta.. kliknijcie się w te puste glowy

814


Do komar ~Do komar (Gość)23.01.2020 18:37

Komar to Ty nie jesteś w temacie . Czy byłeś kiedyś w Niemczech i widziałeś ceny wędlin i mięsa? Podejrzewa że nie bo piszesz od rzecz.

30


gość ~gość (Gość)23.01.2020 19:58

Może najpierw niech uderza się w swoją pierś lub w co innego pseudo myśliwi. To głównie ich wina.

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat