Najszybsza inwestycja w kraju

Poniedziałek, 06 sierpnia 20070
Piotrkowskie kamienne schodki na murze obronnym przy placu Niepodległości wybudowano w ciągu trzech dni. To bez wątpienia najszybciej wykonana inwestycja w dziejach miasta i w skali kraju. Przybliżamy jej kulisy. Ponadto wyjaśniamy, że miejskie mury obronne zburzono nie z polecenia gubernatora Kachanowa w 1867 roku, a 50 lat wcześniej...
JAK W PIOSENCE
Ciepłe, wesołe
ciągle niezmienne
Kamienne schodki Starego Miasta
porosły baśnią, porosły pieśnią
rozmów wszelakich z pamięci własnej...*

Tak kiedyś śpiewała Irena Santor. Szkoda, że nie o piotrkowskich kamiennych schodkach, warte są co najmniej piosenki... Wszak wybudowano je w iście rekordowym tempie. Trybunalskim mistrzom kielni wystarczyły zaledwie trzy dni (!), by połączyć Starówkę z placem Niepodległości. Wbrew pozorom szybkość wykonanych prac nie wpłynęła na jakość komunikacyjnego połączenia. Kamienne schodki służą mieszkańcom miasta do dziś, a ich wygląd wskazuje na to, że "mają się" całkiem nieźle. I pomyśleć, że gdyby nie kaprysy aury i pewna lokalna gazeta nie byłoby kamiennych schodków na piotrkowskim Starym Mieście.
A wszystko zaczęło się tuż po zakończeniu wojny. Wiosenne roztopy i obfite jesienne deszcze roku 1947 bardzo mocno nadszarpnęły konstrukcją jedynej ocalałej w mieście południowej części starych fortyfikacji. Już pod koniec wspomnianego roku pod patronatem ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki ruszyły pierwsze prace restauracyjne przy zawalonych blankach murów obronnych. Rok później w czerwcu lokalna gazeta- "Życie Piotrkowa i Tomaszowa"- zaapelowała do odpowiednich czynników w sprawie schodów, które w dogodny dla mieszkańców sposób połączyłyby Starówkę z placem Niepodległości.
Na ile był to apel dziennikarzy podyktowany głosami piotrkowian a na ile odpowiedź gazety na zapotrzebowanie lokalnej władzy szukającej rozgłosu dla swych budowlanych projektów pozostanie tajemnicą tamtych ludzi i lat. W każdym razie "Życie..." szczyciło się, iż było pomysłodawcą kamiennych schodków. A kto był wykonawcą? Osobą, pod kierunkiem której wykonywano w owym czasie wszelkie prace rekonstruujące stare mury, był majster budowlany Józef Ciotucha. Odbudowanie samych fortyfikacji zajęło przeszło pół roku, to wówczas m.in. zainstalowano urządzenia kanalizacyjne odprowadzające wodę i przy pomocy kamieni polnych odtworzono pierwotny wygląd muru. Z kolei wykonanie połączenia komunikacyjnego w postaci schodków wiodących od wylotu Łaziennej Mokrej poprzez mur obronny do placu Niepodległości zajęło trzy dni. Co ciekawe zbudowane schodki w niczym nie umniejszyły zabytkowego charakteru muru. Wtopiły się weń tak dobrze, że wielu piotrkowian przypuszcza, iż mają znacznie więcej lat niż w rzeczywistości ...

<


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat