Advertisement

Likwidacja czy poprawa funkcjonowania? Projekt ustawy o OSP już w fazie konsultacji

Tydzień TrybunalskiKraj Niedziela, 23 maja 2021457039
Projekt ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej, którego treść została przekazana niedawno opinii publicznej, budzi kontrowersje. Nie wszyscy są zwolennikami zmian jakie miałyby w jej myśl nastąpić, ale są i tacy, którzy uważają, że zawarte propozycje są korzystne. Wśród zarzutów, pojawiają się m.in. obawy o to, czy niektóre jednostki, przez wprowadzenie nowego dokumentu, nie będą musiały zakończyć swojej działalności.
 fot.: Ochotnicza Straż Pożarna - OSP.pl fot.: Ochotnicza Straż Pożarna - OSP.pl

Przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wyjaśniają, że ideą pracy nad projektem ustawy o OSP, było m.in. podkreślenie profesjonalizmu tych jednostek. Aktualnie prowadzone są z udziałem członków OSP, konsultacje społeczne. Mają one doprowadzić do wspólnych wniosków, w efekcie których wypracowany zostanie ostateczny projekt.


Czy ewentualne wprowadzenie ustawy o OSP może być jednoznaczne ze zniknięciem ze strażackiej mapy niektórych jednostek? - Hasła dotyczące tego, że to koniec OSP i mundurów absolutnie nie są prawdziwe. Wydaje mi się, że osoby, które je powielają, nie czytały nawet tego projektu. Chodzi natomiast o to, by pieniądze, które płyną do OSP z samorządów, trafiały do tych jednostek, które realnie realizują swoje zadania i spełniają kryteria, wymagane do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Obecnie te fundusze przydzielane są też tym, którzy takich akcji nie przeprowadzają - wyjaśnia Piotr Skrobek, naczelnik OSP Rozprza. Jego zdaniem obecne działania poprawią sytuację strażaków ochotników. - Myślę, że ten projekt ustawy jest korzystny dla nas. Przez 30 lat słyszeliśmy jedynie hasła o dodatkach do emerytur itd. Teraz zostało to przelane na papier. Konsultacje, które obecnie trwają, są potrzebne. Wiele jednostek OSP, przesłało już swoje sugestie dotyczące kształtu projektu i co ważne, liczne uwagi zostały już uwzględnione.


Komenda Główna PSP informuje też, że wszystkie wnioski i spostrzeżenia ochotników będą poddawane analizie i rozważane w celu ich wprowadzenia do projektu ustawy. Celem omawianych uregulowań prawnych ma być poprawa statusu każdego członka OSP i podkreślenie roli Ochotniczej Straży Pożarnej w zapewnieniu bezpieczeństwa lokalnym społecznościom.


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (39)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

A.B. ~A.B. (Gość)25.05.2021 12:45

Teraz chcą podporzadkować sobie OSP.Kasa bedzie dla posłusznych.

12


Wielka Stopa ~Wielka Stopa (Gość)23.05.2021 14:52

Proście o wszystko a PSL wam wszystko...obieca.

109


zzz8 ~zzz8 (Gość)23.05.2021 21:14

W powiecie piotrkowskim mamy zarejestrowane 140 jednostek OSP. W ubiegłym roku do akcji brało udział 91 jednostek z czego połowa 1-3 wyjazdów. Czy na pewno jest nam potrzebna straż pożarna w każdej wsi. Niema już innych potrzeb, może lepiej zwiększyć liczbę karetek, dyżurów lekarskich, patroli policji. Myślę że te pieniądze można lepiej wykorzystać a straż finansować tylko jeżeli spełniają wymogi KSRG. Znam jednostki gdzie powstały tylko żeby spełnić ambicje lokalnych, wójt kupił mundury, sprzęt wyremontował remizę i zbierają się raz w roku na procesje do kościoła a pierwszej pomocy nawet nie potrafią udzielić nie mówiąc o czymkolwiek więcej.

42


Strażak ~Strażak (Gość)23.05.2021 16:20

Oczywiście że likwidacja, podział na lepszych i gorszych. Obecnie wszystkich dzielą. Oby szybko te rządy upadły

76


Żenada ~Żenada (Gość)24.05.2021 18:32

Co się dziwić Pis wszystko likwiduje. A dla swoich działaczy partyjnych Pieniądze i Stołki

12


wieśniak ~wieśniak (Gość)23.05.2021 21:33

jak patrze na druhów pewnej osp w gminie wola krzysztoporska to jestem całkowicie za reformą tej formacji. Co drugi strażak to przysłowiowy wiejski pijaczek nie nadający się do pomocy samemu sobie, a co dopiero innym poszkodowanym. Oczywiście kilku normalnych chłopaków w tej osp jest, więc bez obrazy panowie. Podsumowując - najwyższa pora zreformować te jednostki utrzymywane przede wszystkim jako elektorat wójta, czy innych pseudopolityków.

43


goœć_  ~goœć_ (Gość)24.05.2021 14:46

czy ktoś widział oświadczenie majątkowe radnego Kowalczyka - ponad 65 tyś pensji i diety z Łodzi. To nie dziwię się ze co jakiś czas może kupić kilka drzewek a miał dawać całą pensję na kluby sportowe. Z takim wsparciem to sport by był na wysokim poziomie. Taniej kupić kilka drzewek czy piłek

41


goœć_ ~goœć_ (Gość)23.05.2021 16:30

Osp Rozprza zostało przejęte przez polityków PiS. A naczelnik myśli że dzięki poparciu PiS wreszcie zostanie wybrany na radnego. Do tej pory próbował kilka razy ale nawet sołtysem nie został wybrany

114


Obserwator Rozprzans ~Obserwator Rozprzans (Gość)24.05.2021 14:03

Akurat pan naczelnik z rozprzy to trzyma się gdzie wiatr zawieje, najpierw pewnej pani poseł jak po było przy władzy a teraz pis bo jest przy władzy, racze nie słuchać co mówi bo i pewnie zmieni zdanie

40


Strazaczek ~Strazaczek (Gość)24.05.2021 15:22

Moim zdaniem jest racja z ta ustawą. Nic nie widzę złego czy naczelnik należy do partii czy nie co szkodzi. Mówimy o zapisach w ustawie nie o poszczególnych ludziach zajmujących jakieś tam stanowiska. Komendant OSP w Gminie Rozprza to chyba działacz PSLu i nikt się tego nie czepia no bo w sumie po co. Niech jeden jest z PISu drugi z PSLu a kolejny, PO i lewicy to moim zdaniem nie ma znaczenia. Wypisywanie ze ten z tej partii ten z tamtej nic nie zmieni niech sobie będą. Pozdrawiam.

12


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat