Likwidacja czy poprawa funkcjonowania? Projekt ustawy o OSP już w fazie konsultacji

Tydzień TrybunalskiKraj Niedziela, 23 maja 2021381339
Projekt ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej, którego treść została przekazana niedawno opinii publicznej, budzi kontrowersje. Nie wszyscy są zwolennikami zmian jakie miałyby w jej myśl nastąpić, ale są i tacy, którzy uważają, że zawarte propozycje są korzystne. Wśród zarzutów, pojawiają się m.in. obawy o to, czy niektóre jednostki, przez wprowadzenie nowego dokumentu, nie będą musiały zakończyć swojej działalności.
fot.: Ochotnicza Straż Pożarna - OSP.pl

Przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wyjaśniają, że ideą pracy nad projektem ustawy o OSP, było m.in. podkreślenie profesjonalizmu tych jednostek. Aktualnie prowadzone są z udziałem członków OSP, konsultacje społeczne. Mają one doprowadzić do wspólnych wniosków, w efekcie których wypracowany zostanie ostateczny projekt.


Czy ewentualne wprowadzenie ustawy o OSP może być jednoznaczne ze zniknięciem ze strażackiej mapy niektórych jednostek? - Hasła dotyczące tego, że to koniec OSP i mundurów absolutnie nie są prawdziwe. Wydaje mi się, że osoby, które je powielają, nie czytały nawet tego projektu. Chodzi natomiast o to, by pieniądze, które płyną do OSP z samorządów, trafiały do tych jednostek, które realnie realizują swoje zadania i spełniają kryteria, wymagane do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Obecnie te fundusze przydzielane są też tym, którzy takich akcji nie przeprowadzają - wyjaśnia Piotr Skrobek, naczelnik OSP Rozprza. Jego zdaniem obecne działania poprawią sytuację strażaków ochotników. - Myślę, że ten projekt ustawy jest korzystny dla nas. Przez 30 lat słyszeliśmy jedynie hasła o dodatkach do emerytur itd. Teraz zostało to przelane na papier. Konsultacje, które obecnie trwają, są potrzebne. Wiele jednostek OSP, przesłało już swoje sugestie dotyczące kształtu projektu i co ważne, liczne uwagi zostały już uwzględnione.


Komenda Główna PSP informuje też, że wszystkie wnioski i spostrzeżenia ochotników będą poddawane analizie i rozważane w celu ich wprowadzenia do projektu ustawy. Celem omawianych uregulowań prawnych ma być poprawa statusu każdego członka OSP i podkreślenie roli Ochotniczej Straży Pożarnej w zapewnieniu bezpieczeństwa lokalnym społecznościom.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (39)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

A.B. ~A.B. (Gość)25.05.2021 12:45

Teraz chcą podporzadkować sobie OSP.Kasa bedzie dla posłusznych.

12


Wielka Stopa ~Wielka Stopa (Gość)23.05.2021 14:52

Proście o wszystko a PSL wam wszystko...obieca.

109


zzz8 ~zzz8 (Gość)23.05.2021 21:14

W powiecie piotrkowskim mamy zarejestrowane 140 jednostek OSP. W ubiegłym roku do akcji brało udział 91 jednostek z czego połowa 1-3 wyjazdów. Czy na pewno jest nam potrzebna straż pożarna w każdej wsi. Niema już innych potrzeb, może lepiej zwiększyć liczbę karetek, dyżurów lekarskich, patroli policji. Myślę że te pieniądze można lepiej wykorzystać a straż finansować tylko jeżeli spełniają wymogi KSRG. Znam jednostki gdzie powstały tylko żeby spełnić ambicje lokalnych, wójt kupił mundury, sprzęt wyremontował remizę i zbierają się raz w roku na procesje do kościoła a pierwszej pomocy nawet nie potrafią udzielić nie mówiąc o czymkolwiek więcej.

42


Strażak ~Strażak (Gość)23.05.2021 16:20

Oczywiście że likwidacja, podział na lepszych i gorszych. Obecnie wszystkich dzielą. Oby szybko te rządy upadły

76


Żenada ~Żenada (Gość)24.05.2021 18:32

Co się dziwić Pis wszystko likwiduje. A dla swoich działaczy partyjnych Pieniądze i Stołki

12


wieśniak ~wieśniak (Gość)23.05.2021 21:33

jak patrze na druhów pewnej osp w gminie wola krzysztoporska to jestem całkowicie za reformą tej formacji. Co drugi strażak to przysłowiowy wiejski pijaczek nie nadający się do pomocy samemu sobie, a co dopiero innym poszkodowanym. Oczywiście kilku normalnych chłopaków w tej osp jest, więc bez obrazy panowie. Podsumowując - najwyższa pora zreformować te jednostki utrzymywane przede wszystkim jako elektorat wójta, czy innych pseudopolityków.

43


goœć_  ~goœć_ (Gość)24.05.2021 14:46

czy ktoś widział oświadczenie majątkowe radnego Kowalczyka - ponad 65 tyś pensji i diety z Łodzi. To nie dziwię się ze co jakiś czas może kupić kilka drzewek a miał dawać całą pensję na kluby sportowe. Z takim wsparciem to sport by był na wysokim poziomie. Taniej kupić kilka drzewek czy piłek

41


goœć_ ~goœć_ (Gość)23.05.2021 16:30

Osp Rozprza zostało przejęte przez polityków PiS. A naczelnik myśli że dzięki poparciu PiS wreszcie zostanie wybrany na radnego. Do tej pory próbował kilka razy ale nawet sołtysem nie został wybrany

114


Obserwator Rozprzans ~Obserwator Rozprzans (Gość)24.05.2021 14:03

Akurat pan naczelnik z rozprzy to trzyma się gdzie wiatr zawieje, najpierw pewnej pani poseł jak po było przy władzy a teraz pis bo jest przy władzy, racze nie słuchać co mówi bo i pewnie zmieni zdanie

40


Strazaczek ~Strazaczek (Gość)24.05.2021 15:22

Moim zdaniem jest racja z ta ustawą. Nic nie widzę złego czy naczelnik należy do partii czy nie co szkodzi. Mówimy o zapisach w ustawie nie o poszczególnych ludziach zajmujących jakieś tam stanowiska. Komendant OSP w Gminie Rozprza to chyba działacz PSLu i nikt się tego nie czepia no bo w sumie po co. Niech jeden jest z PISu drugi z PSLu a kolejny, PO i lewicy to moim zdaniem nie ma znaczenia. Wypisywanie ze ten z tej partii ten z tamtej nic nie zmieni niech sobie będą. Pozdrawiam.

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat