We wtorkowe południe (19.12) podczas briefingu prasowego oficjalnie otworzono wyremontowany odcinek ul. Wojska Polskiego. Modernizacja jednego z kluczowych odcinków drogi w Piotrkowie potrwała pół roku.
Sama ulica oprócz nowej nawierzchni i chodników zawiera także ścieżkę rowerową z nawierzchnią asfaltową, tak jak sobie tego życzyli rowerzyści. Dodatkowo zostały wykonane te kwestie, których dzisiaj nie widać, a więc całą infrastrukturę podziemną. Prace rozpoczęły się w czerwcu. Wówczas została wykonana magistrala wodociągowa i wszystko to, co jest związane z tą infrastrukturą – mówi Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego. - Natomiast w sierpniu przystąpiliśmy do prac. Pomimo różnych kłopotów i trudności, głównie tych atmosferycznych, zakończyliśmy modernizację na czas. Cieszę się, że możemy jeszcze przed świętami oddać ten ważny odcinek nowej, funkcjonalnej, estetycznej i bezpiecznej drogi – dodaje prezydent.
Koszt całej inwestycji wyniósł blisko 12 milionów złotych. Urząd Miasta pozyskał niespełna 4 miliony złotych dofinansowania, które miało pomóc w wykonaniu wszystkich niezbędnych prac, aby za parę lat ponownie nie rozpoczynać kolejnego remontu.
Wiele lat czekaliśmy na to, aby główna magistrala wodociągowa, ale i również wodociąg zasilający wszystko to, co znajduje się po obu stronach przy ul. Wojska Polskiego, zostało wymienione. W tym miejscu występowała tu bardzo duża awaryjność. Różne technologie były brane pod uwagę, aż w końcu wybraliśmy tę, która wydawała nam się optymalna, jeżeli chodzi o koszty – mówi Michał Rżanek, prezes spółki Piotrkowskie Wodociągi i Kanalizacja. - Znaczną część prac wykonała spółka. Właściwie tylko w przypadku przycisków i zgrzewania tych dużych średnic pomogła nam firma z Gliwic. Mam nadzieję, że wykonana modernizacja pozwoli na to, że przez wiele lat nie będzie dochodziło do żadnych awarii – dodaje prezes.
Przebudowany odcinek ul. Wojska Polskiego obejmuje również zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z ul. Kostromską. W tym miejscu powstało rondo, które ma poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.
Decyzja o wybudowaniu ronda to decyzja wynikająca z potrzeb mieszkańców, wniosków, które spływały do prezydenta miasta. Mieszkańcy chcieli mieć nowe rozwiązanie komunikacyjne, bezpieczne, płynne. Myślę, że to rondo spełnia te oczekiwania – mówi Karol Szokalski, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - Chciałbym podziękować także kierowcom i mieszkańcom za cierpliwość oraz za to, że dali nam czas, abyśmy wykonali tę inwestycję – dodaje dyrektor.
Dodatkowo na modernizowanym odcinku drogi wykonano m.in. nowe zatoczki autobusowe, czy postawiono ławki.