„W imię zasad...Niepokorni". Niepodległa 2024

Radomsko Czwartek, 14 listopada 20241
Wystawy, spotkania, film i dwa pełne emocji koncerty. Miejski Dom Kultury w Radomsku od 8 do 11 listopada realizował projekt „W imię zasad...Niepokorni". Tytułowi niepokorni, to młodzi ludzie, którzy wchodzili w dorosłość na początku burzliwych lat 80.

Ładuję galerię...

 

To co łączy bohaterów projektu to brak zgody na otaczającą rzeczywistość. Jedni walczyli z nią artystycznym krzykiem, drudzy strajkowali i ginęli. Pierwszy koncert „Mobilizacja 2.0” poświęcony został pamięci Sławomira Małka, współtwórcy radomszczańskiego, rockowego zespołu AFT 2, który w 1983 r. zagrał na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. 09 listopada na nowo zabrzmiały utwory zespołu w interpretacji młodych muzyków. Na finał z utworem „Mobilizacja” wystąpili artyści z AFT 2. „Tryptyk Polski” to koncert wieńczący projekt.

 

W Dzień Niepodległości przed radomszczańską publicznością wystąpiło blisko 30 artystów: Orkiestra Kamerala „Aleksandria” pod kierownictwem Szymona Teleckiego, uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie pod opieką choreografa Łukasza Netera oraz soliści: Łukasz Trepczyński - fortepian i Jona Ardyn - wokal. W programie wzruszający II koncert fortepianowy Wojciecha Killara, prawykonanie baletu „Pamięć” Jarosława Siwińskiego, a na koniec polskie pieśni ludowe w aranżacji na głos i orkiestrę.  Koncert upamiętnił górników poległych w pacyfikacji kopalni „Wujek”, a zwłaszcza Andrzeja Pełkę z podradomszczańskiego Niedośpielina, najmłodszą ofiarę pacyfikacji.

 

Koncertom towarzyszyły spotkania i wystawy. Wspólnie z II Liceum Ogólnokształcącym im.K.K.Baczyńskiego w Radomsku zrealizowano w piątek, 08 listopada, lekcję historyczną „Ile jesteś gotów poświęcić dla Ojczyzny”. Do refleksji i wniosków zachęcał młodzież Radosław Bartnik. Odbyło się też spotkanie z lokalnymi działaczami opozycji niepodległościowej czasów PRL. Rozmowę z autorem broszury „Moje wspomnienia o "Solidarności" : ZP Komuna Paryska w Radomsku w latach 1980-1990” prowadziła Jolanta Dąbrowska. Po spotkaniu dobyła się projekcja filmu "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza. W holu MDK można też było oglądać wystawy: „Kopalnia strajkuje – strajk i pacyfikacja kopalni „Wujek” udostępnioną przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz wystawę fotograficzną „AFT2/Jarocin ‘83”.

 

 

 

 

 

 

 

 


Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa”, w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bravo Wy ~bravo Wy (Gość)14.11.2024 16:08

artykuł o czasie

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat