Cel jest prosty – tak zmienić Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego, żeby miał jasne, przejrzyste zasady, a przede wszystkim służył mieszkańcom i spełniał ich potrzeby. Choć cykl spotkań jeszcze się nie zakończył, pierwsze wnioski, pomysły i propozycje już są.
- Podczas spotkań zdecydowanie najczęściej pojawiała się propozycja uproszczenia wszystkich procedur – zarówno składania projektów, jak i głosowania. Zależy nam na tym, by BOWŁ był dostępny dla wszystkich mieszkańców i by każdy mógł wziąć sprawy w swoje ręce. Osoby, z którymi się spotykaliśmy, mówiły też m.in. o potrzebie wprowadzenia elektronicznego głosowania i dostosowania kwestii finansowych do panujących obecnie realiów – mówiła Magdalena Spólnicka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.
W pięciu spotkaniach stacjonarnych wzięło udział w sumie kilkadziesiąt osób. Wszystkie ich wnioski i propozycje zostały skrupulatnie spisane. W końcu to mieszkańcy najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby ich sąsiadów i znajomych i w którą stronę powinny pójść zmiany w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego.
- Uczestnicy spotkań podkreślali, że do tej pory ze strony naszych poprzedników brakowało chęci dialogu z mieszkańcami. Trudno oprzeć się wrażeniu, że dotychczas Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego był zapomnianym narzędziem. Teraz się to zmieni, a spotkania konsultacyjne były dopiero pierwszym krokiem w tej ewolucji. Chcemy wsłuchiwać się w głos mieszkańców, bo bez nich Budżet Obywatelski po prostu nie może istnieć – mówiła Magdalena Werstak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.
To jeszcze nie koniec rozmów. Kolejne spotkanie konsultacyjne, tym razem online odbędzie się 20 listopada o godzinie 17:00. Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje uwagi i opinie bez wychodzenia z domu.