Przygotowany przez służby prezydenckie projekt uchwały o nowych opłatach targowych został zdjęty z punktu obrad poprzedniej sesji. Większość radnych była bowiem przeciwna jego uchwaleniu. Pojawił się więc nowy projekt przygotowany tym razem przez dwunastkę rajców (na 23 zasiadających w RM).
- Ta uchwała była niekorzystna dla kupców, bowiem dorzucono jeszcze opłaty za samochody. Po ogólnym rozliczeniu stawka byłaby wyższa. Naszą intencją jest ożywienie handlu w Piotrkowie i powrót do naszych tradycji historycznych – podkreśliła radna Agnieszka Chojnacka.
- Jest to jedyne właściwe wyjście, aby w końcu uregulować całość sprawy dotyczącej opłat targowych. To najwyższy czas żeby zakończyć tę sprawę, uregulować stawki. Pomóżmy kupcom, jest to ostatni moment żeby to zrobić. Podniesienie opłat niczego nie zmieni, a popsuje cały rynek. Dziwi nas fakt, że pan prezydent tak opornie idzie w stronę pomocy kupcom – dodała radna Kinga Mazur.
- Obecna obniżka doprowadzi do tego, że przychody z opłat targowych wzrosną. I to jest główne nasze założenie, żeby rozwinąć handel i żeby miasto zarabiało jak najwięcej na opłatach targowych, ale racjonalnych i dostosowanych do możliwości finansowych kupców. Jest to kompromis, który rozwinie nasze miasto – mówił radny Łukasz Janik.
- Ten projekt to pierwszy pozytywny sygnał dla piotrkowskiego kupiectwa. W projekcie, który pan prezydent Wiernicki i jego środowisko złożyli niedawno w tej sprawie prowadziły do tego, że byłoby drożej niż poprzednio. Kupcy zagrozili, że nie będą handlować w Piotrkowie. Natomiast to rozwiązanie, które zostało zaproponowane przez radnych jest optymalne. Chcemy, aby targowiska w Piotrkowie funkcjonowały przez cały tydzień. Grupa radnych uratowała honor prezydenta Wiernickiego. Negocjacje się rozpoczęły i nie zostały zakończone - podkreślił Jerzy Romański z Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Pod wnioskiem formalnym podpisali się radni:
Agnieszka Chojnacka
Mariusz Maciołek
Marlena Wężyk – Głowacka
Jan Dziemdziora
Sergiusz Stachaczyk
Piotr Gajda
Zbigniew Paradowski
Przemysław Winiarski
Łukasz Janik
Andrzej Piekarski
Kinga Mazur
Paweł Kowalski
Oświadczenie UM w Piotrkowie
Szanowni Państwo,
Od kilku miesięcy obserwujemy działania części radnych, które w naszej ocenie odbiegają od standardów rzetelności i uczciwości. Ostatnia konferencja prasowa z udziałem przedstawiciela Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorców Jerzego Romańskiego jest tego przykładem.
Zamiast skupić się na rzeczowej debacie i konstruktywnych działaniach na rzecz mieszkańców, mamy do czynienia z politycznymi manipulacjami i rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji.
Fakty przedstawiają się następująco: 24 września 2024 roku prezydent Juliusz Wiernicki, w towarzystwie dyrektora ZDiUM Jacka Marusińskiego oraz inspektor Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Anity Warzochy, spotkał się z przedstawicielami kupców – panami Robertem Stępińskim i Jerzym Romańskim.
Podczas spotkania omówiono szczegółowo wszystkie założenia ujęte w proponowanej uchwale, w tym również kwestie dotyczące opłat związanych z użytkowaniem aut. Przedstawiciele kupców nie zgłosili wówczas zastrzeżeń do przedstawionych propozycji, co umożliwiło skierowanie uchwały na październikową sesję Rady Miasta.
Niestety, od momentu jej skierowania, obserwujemy działania, które naszym zdaniem wpisują się w populistyczną narrację, zamiast skupić się na merytorycznej dyskusji na temat realnych potrzeb miasta i jego mieszkańców.
Szczegółowe dane oraz wyliczenia, które unaocznią konsekwencje nieodpowiedzialnych propozycji niektórych radnych, przedstawimy wkrótce.
Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i odpowiedzialne podejście do tej sprawy. Wierzymy, że decyzje podejmowane przez Radę Miasta powinny służyć interesowi całego Piotrkowa Trybunalskiego i wszystkich jego mieszkańców, a nie wyłącznie wąskich grup interesu.
W poniedziałek rano otrzymaliśmy oświadczenie od kupców.
ANALIZA PROJEKTU UCHWAŁY PRZYGOTOWANA PRZEZ ZDIUM
Wynika to z przygotowanych przez radnych zapisów projektu uchwały:
1. W przypadku prowadzenia sprzedaży bezpośrednio z pojazdu oplata pobierana jest za 1m2 powierzchni zajętej przez ten pojazd.
2. W przypadku, z których nie jest bezpośrednio prowadzona sprzedaż, a które znajdują się na terenie targowiska i zajmują stanowiska wyznaczone do handlu pobierana jest opłata targowa za ten pojazd.
Posłuchaj całej konferencji.