artykuł partnerski

Dni Europy z EUROPE DIRECT!

Piątek, 05 maja 2023
Obchodzony 9 maja Dzień Europy upamiętnia rocznicę ogłoszenia planu zjednoczenia Europy, znanego jako Deklaracja Schumana – od nazwiska prezentującego plan ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji, Robert Schumana. W tym roku przypada już 72. rocznica ogłoszenia Planu.
Dni Europy z EUROPE DIRECT!

Na tę pokojową deklarację odpowiedziały oprócz Francji i Niemiec także Włochy oraz Belgia, Holandia i Luksemburg. 18 kwietnia 1951 roku te sześć krajów podpisało Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, znany jako Traktat Paryski.

 

Sukces pierwszej Wspólnoty spowodował dalszą integrację i utworzenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (traktaty założycielskie tych Wspólnot podpisano w roku 1957). Dziś Unia Europejska to 27 krajów a Polska jest w niej od 18 lat!

 

Więcej o Unii Europejskiej można dowiedzieć się w punktach EUROPE DIRECT- międzynarodowej sieci informacyjnej  współpracującej na co dzień z biurami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

 

W całej Europie jest około 500 takich punktów! W Polsce są 24 ośrodki, w tym w województwie łódzkim jeden w Łodzi a drugi w Piotrkowie Trybunalskim, prowadzony przez Piotrkowskie Stowarzyszenie Integracji Europejskiej EURO-CENTRUM. 

 

Oba punkty zapraszają na Dni Europy, które w tym roku 9 maja odbędą się w Mediatece w Piotrkowie Trybunalskim a 13 maja w Łodzi.

 

 

EUROPE DIRECT Piotrków Trybunalski

przy Piotrkowskim Stowarzyszeniu Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej "EURO-CENTRUM"

ul. Dąbrowskiego 20 wt.- czw. 9.00 - 16.00

 

 

UROPE DIRECT Piotrków Trybunalski przy Piotrkowskim Stowarzyszeniu Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej "EURO-CENTRUM" 97-300 Piotrków Trybunalski ul. Dąbrowskiego 20 wt.- czw. 9.00 - 16.00 tel. 690665994

Adres: https://epiotrkow.pl/news/Konkurs-Wakacje-na-jezykach,48847

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat