Debata o referendum w Piotrkowie

Niedziela, 05 listopada 202374
Otwarta debata na temat doświadczeń systemowych, które wynikają z próby przeprowadzenia referendum lokalnego w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się w sobotni wieczór w jednym z piotrkowskich hoteli. Zorganizowali ją wspólnie przedstawiciele grupy Referendum Piotrków Trybunalski 2023 oraz Instytut Demokracji Bezpośredniej.

Ładuję galerię...

Sprawa referendum za odwołaniem prezydenta Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka na razie utknęła w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Przedstawiciele grupy referendalnej postanowili za to wywołać dyskusję o istocie samego referendum.

Całą procedurę rozpoczęliśmy w lutym, a mamy już prawie koniec roku. Wyrok NSA będzie w styczniu, więc my przez rok stoimy w miejscu i nie wiemy co jest grane. Ta demokracja nie jest dla obywatela i my jesteśmy tego przykładem - mówi Mariusz Maciołek z grupy Referendum Piotrków Trybunalski 2023.

W czasie sobotniej debaty rozmawiano przede wszystkim o zmianach w prawie dotyczących referendum.

My bardzo wnikliwie śledziliśmy tę inicjatywę, także ze względów formalnych, które na przykładzie Piotrkowa pokazały, że wiele rzeczy w prawie referendalnym jest niedoskonałych i pewne rzeczy należałoby usprawnić. Obniżka liczby zbieranych podpisów, to jedno. Druga sprawa, to obniżenie albo zlikwidowanie progów referendalnych. Paradoksalnie, byłoby to działanie pro frekwencyjne - mówi ekspert Instytutu Demokracji Bezpośredniej Tomasz Synowiec.

Jak podkreślają organizatorzy, sobotnie wydarzenie miało na celu wzmocnienie świadomości społecznej mieszkańców.

Naszą intencją było przede wszystkim pokazanie mieszkańcom, że wszyscy obywatele mogą korzystać z narzędzi demokracji, np. referendum. Nie jest to narzędzie służące wyłącznie odwoływaniu władzy, ale również dzięki niemu można rozwiązać wiele różnych kwestii, lokalnych i ogólnopolskich. Chcemy także odważyć lokalną społeczność, do podejmowania takich inicjatyw - mówiła Agnieszka Chojnacka z grupy Referendum Piotrków Trybunalski 2023.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

12


Komentarze (74)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

suweren ~suweren (Gość)09.11.2023 09:15

W Piotrkowie Tryb. musi nastąpić zmiana pokoleniowa zarządzających tym miastem. Obecna ekipa nie jest w stanie dokonać pozytywnych zmian. Oni się zasiedzieli na swoich stanowiskach, są wypaleni zawodowo, większość powinna przejść na emeryturę. Nowe pokolenie samorządowców jest w stanie zapewnić rozwój miasta i uczynić go przyjaznym dla swoich mieszkańców.

40


Ramo ~Ramo (Gość)06.11.2023 16:19

Jeśli kimś kieruje nienawiść osobista to efekt jest właśnie taki. Nikt poza grupką inicjatorów nie przyszedł... smutne, ale prawdziwe.

105


pani widzi ~pani widzi (Gość)07.11.2023 07:50

Super fotki! Serio. Porozkładane ręce wyrażają co wyrażają. Tort sam w sobie będący wisienką choć '23 dobiega końca, ale najważniejsze, że bufet był. Koreczki do zatkania.

45


Seba ~Seba (Gość)06.11.2023 19:52

Przerażające tłumy na tym spotkaniu. A gdzie IP22 która nimi steruję jak marionetkami?

54


Pani Prezydent!!! ~Pani Prezydent!!! (Gość)06.11.2023 15:38

Widzicie, miałam rację, że Pani o poglądach bliskich PiS-owkim niż PO, za tym wszystkim stoi, a wielu tu mi zwracało uwagę, że to nieprawda. Mało wiecie o polityce. Dobrze, że przegrała sromotnie z Małgorzatą Pingot. Małgorzata Pingot powinna być przewodniczącą PO w Piotrkowie Trybunalskim.

76


go?ć_senior ~go?ć_senior (Gość)08.11.2023 18:20

Czy prezes jednej ze spółdzielni mieszkaniowej też tam był , czy już zadowolił się swoim fotelem?

01


Gosc 007 ~Gosc 007 (Gość)07.11.2023 13:03

Brawo dla tej grupy. Chojniak nawet nie wpadnie na pomysł by zrobić jakąkolwiek konferencję. Kupuje krówki za kapslowe a wy sługusy zazdrościcie ze ich stać na zakąski i tort. Brawo grupa referendalna.

71


mieszkańcyEP ~mieszkańcyEP (Gość)06.11.2023 22:34

Czekamy na referendum.

55


janty ~janty (Gość)07.11.2023 11:06

Damy radę i odwołamy go.

70


go?ć_mieszkanie ~go?ć_mieszkanie (Gość)07.11.2023 07:51

Brawo dla organizatorów. Bardzo trudno buduje się organizację obywatelską w Piotrkowie. Zwłaszcza gdy nie klaszcze prezydentowi.

85


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat