Darmowa komunikacja miejska w Piotrkowie?

Poniedziałek, 04 marca 202434
Czy darmowa komunikacja powinna być wprowadzona w Piotrkowie? - Raczej tak, pod warunkiem, że zostanie gruntownie przebudowana i dostosowana do współczesnych potrzeb mieszkańców. Czy darmowa komunikacja musi kosztować miasto więcej, niż kosztuje dzisiaj? - Okazuje się, że niekoniecznie.

 

Darmowa komunikacja w Piotrkowie postulowana jest od dawna. Jednak sama tylko likwidacja biletów, bez poważnych zmian systemowych, nie da zbyt wiele.

 

Czy brak konieczności regulowania opłaty za przejazd oznacza, że komunikacja miejska rzeczywiście będzie darmowa?  - Oczywiście, że to nieprawda. Za wszystko, co do złotówki i tak zapłacimy. Autobus zużywa paliwo (lub prąd elektryczny), trzeba zapłacić kierowcy i mechanikowi. W końcu trzeba ten autobus kiedyś kupić i mieć go gdzie trzymać.
Opłatę za przejazd, zamiast w cenie biletu, uregulujemy w formie częściowej rezygnacji z remontów dróg, oświetlenia ulicznego, zajęć pozalekcyjnych, wydarzeń kulturalnych… itd. Bo wpływy do budżetu miasta teoretycznie spadną.

 

Dlaczego więc samorządy decydują się na darmowe przejazdy komunikacją miejską? Dlaczego dochodzą do wniosku, że to się mieszkańcom opłaca?

W obliczu zachodzących przemian cywilizacyjnych i rosnącym zanieczyszczeniu środowiska oraz wobec wyczerpywania się możliwości rozbudowy lokalnych dróg i parkingów koniecznym staje się zachęcanie mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń. Samorządy, coraz powszechniej, namawiają  do przesiadania się ze środków komunikacji indywidualnej do komunikacji zbiorowej.

 

By było to możliwe, komunikacja miejska winna kursować odpowiednio często, a czas podróży winien być choć trochę porównywalny z czasem podróży własnym samochodem.
Nie bez znaczenia dla kontekstu wprowadzanych zmian, pozostaje też skala funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Im jest ona większa, tym w przeliczeniu na jednego pasażera komunikacja będzie tańsza.

Nie da się też ukryć, że dzisiaj komunikacja miejska w Piotrkowie nie jest żadną alternatywą dla tych, którzy chcieliby pozostawić swój samochód na parkingu lub w garażu.

 

Czy darmowa komunikacja powinna być wprowadzona w Piotrkowie? - Raczej tak, ale pod warunkiem, że zostanie gruntownie przebudowana i dostosowana do współczesnych potrzeb mieszkańców.

 

Czy darmowa komunikacja musi kosztować miasto więcej, niż kosztuje dzisiaj? - Niekoniecznie. Kwotę pozyskiwaną dzisiaj ze sprzedaży biletów w Piotrkowie szacuje się na poziomie niecałych 4 milionów złotych (rocznie). Natomiast całkowity jej koszt funkcjonowania to ponad 20 milionów. Przy usprawnieniu jej działania mogłoby się okazać, że oszczędności pokryłyby dzisiejsze wpływy z biletów.

 

Wiele polskich miast decyduje się na wprowadzenie darmowej komunikacji. Od 1 kwietnia takowa zostanie wprowadzona w Wałczu.

Takie akcje nie są podejmowane bez powodu. „Liczymy na zwiększenie liczby pasażerów komunikacji miejskiej nawet o 400 procent” – mówił Marek Wiza, prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej Wałcza. Okazało się, że podjęcie decyzji poprzedziły odpowiednie badania. „Robiliśmy wywiad w miastach, które już wprowadziły bezpłatne przejazdy. Wszędzie liczba pasażerów kilkukrotnie wzrosła, co najmniej o 200 procent” – dodaje prezes.

 

a


Zainteresował temat?

10

2


Zobacz również

Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)04.03.2024 16:39

Prima aprilis 1 kwietnia wybory 7 Co wy myślicie że ludzie się dadzą nabrać

50


Ffff ~Ffff (Gość)04.03.2024 12:04

Nie ma nic za darmo. Okroja rozkład, wytną kursy weekendowe, popołudniu i wieczorem. Przykład Belchatow.

76


nie zgadzam się:) ~nie zgadzam się:) (Gość)04.03.2024 10:44

Jakoś nie widać w Tomaszowie, by rezygnowali z modernizacji miasta i ulic, bo mają bezpłatne bilety autobusowe. Wręcz przeciwnie to miasto rozwija się i remontuje .....a Piotrków.........?

111


anocozrobic ~anocozrobic (Gość)04.03.2024 14:03

U nas to juz połowicznie funkcjonuje. Najwięcej jezdzi seniorów za friko i młodzieży szkolnej za ulgowe.

61


coś za coś ~coś za coś (Gość)04.03.2024 13:09

Temat już tyle razy poruszany. Po pierwsze nie ma nic za darmo. Za wszystko muszą płacić mieszkańcy - nawet ci, którzy z MZK nie korzystają. Poza tym w miastach gdzie jest "darmowa" komunikacja zmalała drastycznie ilość kursów. A w Bełchatowie to MZK w święta nie jeżdżą.

42


mieszkańcyEP ~mieszkańcyEP (Gość)04.03.2024 12:05

W Tomaszowie Maz. opłata za odbiór odpadów (śmieci) będzie obniżona. Można, można???!!!

100


Marzne ~Marzne (Gość)04.03.2024 11:38

Na Glinianej funkcjonuje trochę firm w których pracuje wielu piotrkowian, ale nie przejeżdża żadna MZKa.
Bez odpowiedniego "ogarnięcia" rozkładów nic się nie zmieni.

100


? ~? (Gość)04.03.2024 11:36

Debatujemy nad kwotą 4 mln złotych rocznie przy kosztach 20 mln. To śmieszne. Tak czy inaczej te 4 mln pokryjemy z własnej kieszeni tylko nie w formie biletów, a podatków. Śmiem twierdzić wręcz, że po audycie i restrukturyzacji tej skostniałej spółki jaką jest MZK, koszt funkcjonowania spółki okaże się duużo niższy. A jeśli chodzi o rozkład autobusów, powinny one kursować na krótkich liniach z dużo większą częstotliwością niż dzisiaj, tak aby pasażer mógł szybko (powiedzmy w ciągu 5 minut) przesiąść się z jednej na drugą linię i dojechać do celu. Piotrków jest już tak zakorkowany w godzinach szczytu i tak zasmrodzony przez spaliny, że warto zaryzykować z darmową komunikacją.

81


proporcja ~proporcja (Gość)04.03.2024 11:33

Proporcjonalnie do ilości linii, mediany zarobków w mieście to ceny biletów są z pewnością najwyższe w kraju. Dla rodziny z kilkoma dziećmi jeżdżąc MZK jest to spory koszt dla budżetu domowego. A same pojazdy stare i awaryjne, brudne w środku i w znacznej części spóźnione. Dlatego autobusy są puste.

91


his. ~his. (Gość)04.03.2024 11:15

Wałcz nie jest dobrym miastem do porównania z Piotrkowem chociażby pod względem liczby mieszkańców. Wałcz 21 tys. Piotrków koło 70 tys. Lepiej "ściągnąć" dane z pobliskich Bełchatowa i Tomaszowa. A ponoć i Radomsko się szykuje. Dane danymi ,ale może prezydenci tychże wypowiedzieliby się "gościnnie" czy darmowa komunikacja czy jak to się zwie spełnia swoją rolę i czy jakoś zmieniła wg. nich nastawienie mieszkańców do zbiorowej komunikacji. Na dzisiejsze władze miasta /łącznie z radnymi / w Piotrkowie nie ma co liczyć. Nie bo ....nie. Tak samo było z elektrykami. Nie bo się nie opłaca....

90


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat