Skąd wzięła się porcelana?
Historia porcelany datuje swój początek w VII wieku w Chinach. Istnieją dowody, iż produkcja porcelany rozpoczęła się w Państwie Środka już w roku 620 i szybko stała się ona w tym rejonie bardzo popularna ze względu na znacznie wzrastającą w Chinach w tym okresie popularność herbaty. W niedługim czasie przywędrowała ona również do Japonii.
VII w. jest uznawany za początek historii, ze względu na pojawienie się wówczas porcelany białej. Wcześniejsze wyroby miały seledynowy odcień. Jednak dopiero w VII udało się Chińczykom wyprodukować śnieżnobiałą porcelanę, dużo twardszą i bardziej wytrzymałą od wcześniejszej. Z czasem stała się ona standardem, który utrzymał się do dziś, choć coraz większą popularność zdobywa obecnie kremowa porcelana.
Do Europy porcelana przybywa 700 lat później. Przywieziona przez odkrywcę i podróżnika Marco Polo do Europy około 1300 roku. Później od wieku XVI wyroby porcelanowe przywożono do Europy szlakami handlowymi i drogą morską. Natomiast pierwszy porcelanowy przedmiot udało się wyprodukować na naszym kontynencie w Dreźnie, w roku 1708 Wkrótce niedaleko tego miasta powstała pierwsza europejska fabryka porcelany zbudowana w Miśni. Warto wiedzieć, iż pierwsze filiżanki sprowadzone do Europy z Japonii nie miały uszek i podobnie produkowane były ich europejskie odpowiedniki pochodzące z Miśni.
W końcu w 1771 r. upubliczniono recepturę produkcji porcelany i od tego momentu fabryki porcelany powstawały wszędzie. W Polsce porcelana pojawiła się około 1783 r., gdy otworzono pierwszą fabrykę w Korcu. Niemal równocześnie powstała kolejna w Ćmielowie — istniejąca i kontynuująca tradycje do dziś.
Również porcelana Duo kontynuuje tradycje najlepszych projektantów naczyń, a jej producenci od wielu lat specjalizują się w wyrobie ekskluzywnych naczyń. Śledząc aktualne trendy, pracują nad poszerzaniem oferty. Aby każdy zestaw filiżanek Duo był unikalny, ich wytwórcy współpracują z projektantami i grafikami z Polski i z zagranicy. Produkty możesz zobaczyć na stronie https://homeandpassion.pl/marki/duo.
Jak powstaje porcelana Duo?
Choć filiżankę z porcelany produkuje się w fabryce, większość prac niezbędnych do jej powstania wykonywana jest ręcznie.
Wszystkie minerały, z których powstaje porcelanowa masa filiżanek Duo, są naturalne. Należą do nich karolin, kwarc i skaleń. Pierwszym etapem jest rozrysowanie w pracowni modelarskiej poszczególnych form na papierze, a w następnej kolejności należy ulepić je z gliny. Po połączeniu ze sobą minerałów z dodatkiem wody w odpowiednich proporcjach powstaje odpowiednio gładka, bardzo plastyczna masa, z której łatwo utworzyć naczynie. Jest ono ostatecznym efektem kilkukrotnego wypalania w specjalnym piecu, w temperaturze 980 stopni, a także szkliwienia.
Warto zwrócić uwagę, że filiżanka porcelanowa jest wyrobem w stu procentach ekologicznym i wykonana jest jedynie z naturalnych składników. Proces produkcji, jakiego wymagają kubki Duo, nie generuje niepotrzebnych odpadów.
Zestaw filiżanek Duo - zalety
Porcelanowa zastawa jest uważana za luksusową, elegancką i kojarzy się ją z wyjątkowymi okazjami.
Należy mieć świadomość, że naczynia wykonane z niektórych materiałów wchodzą w reakcję z gorącymi napojami, dlatego też z niektórych kubków kawa lub herbata po prostu nie smakują. Natomiast porcelana najlepiej podkreśla aromat napoju i smak napoju i zapewnia jego odpowiednią temperaturę.
Porcelana Duo odznacza się najwyższą jakością. Wyroby tego producenta oferowane są w wielu stylach: prowansalskim, amerykańskim, skandynawskim austriackim czy nawet retro bądź vintage. W ofercie znajdują się filiżanki pojedyncze, zestawy dwóch filiżanek ze spodkami oraz komplety dla 6 osób. Choć kubki Duo wykonane z porcelany mają cienkie ścianki, cechują się wysoką wytrzymałością i odpornością na czynniki mechaniczne. Niektóre komplety przystosowane są także do mycia w zmywarce.
Równie starannie, jak zestawy filiżanek Duo projektowane są ich opakowania, dzięki czemu produkty te są doskonałym prezentem dla miłośników kawy i herbaty.