Advertisement

Czy targowisko przy Bawełnianej przetrwa? (ZDJĘCIA)

ePiotrkow Poniedziałek, 04 lipca 20221005128
Ruch jest całkiem spory, ale handlujący i tak obawiają się, że w najbliższym czasie może się to zmienić. Czy jedyne targowisko z żywymi zwierzętami zniknie z mapy Piotrkowa?

Ładuję galerię...

 

Nasze pokolenie jeszcze handluje, ale młodsze już niekoniecznie. Pokolenie się skończy i będzie koniec. Ta tradycja zanika. Ja jestem emerytem, więc mam teraz więcej czasu, a całe życie hoduje króliki, kaczki, gąski. Zachęcam wnuka, aby poszedł w moje ślady - mówi handlujący z Gliny.

 

Choć młode pokolenie z reguły woli spędzać teraz czas przed monitorem komputera, w towarzystwie rolników można spotkać ich dzieci oraz wnuki.

 

Lubię przyjeżdżać z dziadkiem. W wakacje mam dużo czasu, samemu mi się nudzi. Nawet jak jest szkoła, a mam wolną chwilę to też pomagam dziadkowi.

 

Na targowisku przy Bawełnianej handlują nie tylko emeryci, dla których jest to m.in. sposób na spędzanie wolnego czasu, ale też młodzi, dla których prowadzenie gospodarstwa jest pracą, która pozwala im zarabiać na życie.

 

Targowisko funkcjonuje tak sobie. Nie ma młodzieży. Umiera to śmiercią naturalną. Jeszcze siedem lat temu, nie można było przejść, tyle tu było ludzi, a teraz pustki. Wykańczają nas markety. Produkcja jest bardzo droga. Ropa 8 zł., a ja tu dziś sprzedaję ziemniaka po złotówce. Ciągle kredyty. W mojej okolicy,  w ostatnich trzech latach, zamknęło się już około 50 gospodarstw. Ile można dokładać? Ciągłe spłacanie kredytów i nie zanosi się na to, że będzie lepiej. Każdy myśli sobie, że fajnie, bo rolnik to kiedy chce, to pracuje. Jednak to nie jest prawda. Nie ma wolnego czasu, ciągle trzeba wszystkiego pilnować. Nie pamiętam kiedy ostatnio byłem na wakacjach. Codziennie wstaję o 4.00, wracam do domu spać o 22.00. Do tego kontrola za kontrolą. A nie mam pracowników, bo nie stać mnie żeby ich utrzymać. Już moim dzieciom powiedziałem, że jak nic się nie zmieni, to nie widzę ich przyszłości, związanej z gospodarstwem - relacjonuje rolnik z okolic Srocka.


Co można kupić przy Bawełnianej? Przede wszystkim żywe zwierzęta m.in. kury, kaczki, gęsi, króliki czy gołębie. Ale nie tylko. Są również owoce i warzywa, drzewka czy rośliny ogrodowe.

 

A jak kształtują się ceny?

Ziemniaki po 1,50 zł, kalafiorek 4 zł, pomidory 8 zł. Ogólnie nie jest drogo - oceniają kupujący.

 

Choć, jak zgodnie mówią kupujący, ceny na targowisku nie są wygórowane, dużą konkurencją dla handlu "pod chmurką" są markety. Jeśli sytuacja ta nie ulegnie zmianie, kolejne pokolenia będą mogły oglądać targowiska jedynie na zdjęciach.

 


Zainteresował temat?

8

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bb8 ~Bb8 (Gość)04.07.2022 11:24

Nie wiedziałem ze mamy ulice bawełniana w Piotrkowie XD

516


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)06.07.2022 06:08

Przecież wszystkie targowiska już są przeniesione na stadion to i te targowisko z żywymi zwierzetami można przenieść na stadion

33


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)04.07.2022 21:13

Targowiska to już przeżytek zamiast taniej cwaniaki windują ceny większe jak w sklepie więc po co na targ iść wcześniej przybysze ze wschodu handlowali sprzętem narzędziami można było wiece ciekawych narzędzi kupić a dziś tego nie ma

26


:) ~:) (Gość)04.07.2022 13:56

postawili obok targowiska Biedronkę i Lidla z pseudo promocjami z Holandii, to ludzie idą tam kupować bo tanio, tylko jak potem zaczynają się choroby po antybiotykach i pestycydach to na leki i lekarza nie wystarcza

54


Grabica ~Grabica (Gość)05.07.2022 09:37

Kiedyś tam świnie sprzedołym po 3zł za kilo.

10


Znawca tematu ~Znawca tematu (Gość)05.07.2022 08:46

Przecież tam jest drugie dno sprawy! Tylko patrzeć jak będą chcieli ja przenieść na plac Ptaka :) tłumacząc lepszą infrastrukturą. Kwestia czasu.

40


Andrzej_33@op.pl ~Andrzej_33@op.pl (Gość)04.07.2022 17:07

A w jakich dnia jest to targowisko bo nawet nie wiem

50


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)04.07.2022 19:54

Kiedyś kupiłem tam kure i jajka

10


dyzio ~dyzio (Gość)04.07.2022 13:51

Cytuję:
dużą konkurencją dla handlu "pod chmurką" są markety

Konkurencją jest jakość sprzedawanego towaru oraz ceny. Sprzedawany towar ma być towarem takim samym jak wystawa a nie -wystawka extra- a w opakowaniu trzeci gatunek, wszystko się sprzeda czy to "obitki", czy to "nadgnitki". I to jest największym problemem "chłopskiego rynku". Ukłony dla chłopaków z Barkowic.

62


Roto ~Roto (Gość)04.07.2022 13:16

I dobrze zamknąć to w diabły

414


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat