Wyczynowy szybowiec CW-5 bis nad Piotrkowem
Trzy wyjątkowe, czarno-białe zdjęcia to pamiątka po locie nad Piotrkowem szybowca wyczynowego CW-5 bis. Zdarzenie to miało miejsce latem 1938 roku. Miejscem wydarzenia wcale nie było jednak piotrkowskie lotnisko...
Budowa wieży ciśnień – archiwalne zdjęcia
Prezentujemy archiwalne zdjęcia z budowy piotrkowskiej wieży ciśnień, symbolu miasta, stojącego w dawnym Ogrodzie Kolejowym. Seria zdjęć przedstawia obiekt w różnych etapach budowy – od przygotowywania podłoża pod fundamenty, postawienia zbiornika, po prace murarskie na najwyższych poziomach wznoszonej wieży. Na zdjęciach widoczni są zarówno mistrzowie kielni, jak i grupa inżynierów nadzorujących ich prace.
Miłosna tragedia w „Europie”
Ta historia z jednej strony mogłaby być scenariuszem filmowego melodramatu, z drugiej przypomina dzieje Romea i Julii, nic więc dziwnego, że zainteresował się nią i opisał w jednym ze swych numerów sensacyjny tygodnik „Tajny Detektyw” (nr 38/1933).
Elektryczność nad Strawą
Pierwsze spotkanie piotrkowian z elektrycznością miało miejsce w przedostatniej dekadzie XIX stulecia.
Boże Narodzenie w gubernialnym Piotrkowie
Boże Narodzenie tuż-tuż! Przedświąteczne szaleństwo właśnie się rozpoczyna. Czy piotrkowianie przed laty też byli tak zaaferowani świątecznymi przygotowaniami? Jak wyglądały święta w Piotrkowie w okresie gubernialnym? Gdzie i w co się zaopatrywali się wtedy mieszkańcy naszego miasta? Na te i kilka innych pytań odpowiedzi poszukaliśmy w archiwalnych wydaniach pierwszego piotrkowskiego tygodnika „Tydzień”.
Mistrzowie miotły
03.12.2019 16:26
Mistrzowie miotły
Profesja ta nie należała ani do wdzięcznych ani dobrze opłacanych. Nie cieszyła się również specjalnym uznaniem piotrkowian. O jej przedstawicielach, choć dbali oni o porządek na miejskich placach i ulicach, wokół posesji i w zaułkach, z drwiną mawiano „mistrzowie miotły” i pogardliwie nazywano ich struplami. Na co dzień nosili niebieskie bluzy i specjalnie oznakowane blaszkami czapki…
Jan Onesin i jego konie
16.11.2019 07:30
Jan Onesin i jego konie
Kiedy kończyła się pierwsza wojna światowa, do życia budziła się II Rzeczypospolita. Ci, którzy urodzili się w niewoli stawali się obywatelami wolnej Polski. Różne były polskie drogi do wolnej ojczyzny. Jedna z nich wiodła z Burli na Bukowinie Mołdawskiej do podwolborskich Bogusławic.
100. rocznica urodzin Konrada Nałęckiego [audio]
Sto lat temu w Piotrkowie urodził się Konrad Nałęcki. Mawiano o nim szósty Pancerny. Co zaskakujące reżyser jednego z najpopularniejszych polskich seriali, wśród fanów "Czterech pancernych i psa" był postacią anonimową. Na planie serii spędził przeszło pięć lat. Jedna z anegdot związanych z pracą nad serialem mówi o tym, że jedynym profitem Konrada Nałęckiego związanym z popularnością "Pancernych..." był... rower.
40 lat temu powstała Wioska Wikingów
40 lat temu w ramach przygotowań Piotrkowa do Dożynek Centralnych, oddano do użytku Wioskę Wikingów. Bez wątpienia był to najoryginalniejszy plac zabaw dla dzieci i młodzieży, jaki kiedykolwiek posiadało nasze miasto. O wiosce krążyły miejskie legendy – rzekomo kosztowała ponad 3 mln zł, a jej twórca otrzymał wysoką nagrodę pieniężną. A jak było naprawdę? Kto był autorem projektu, a kto wykonał rzeźby?
Mniej znane zdjęcia czyli niemieccy okupanci w Piotrkowie
W wielu prywatnych archiwach na terenie Europy zachowały się zdjęcia przedstawiające okupowany Piotrków. Fotografie przedstawiają niemieckich żołnierzy na ulicach naszego miasta, przed charakterystycznymi piotrkowskimi budynkami, kościołami czy obiektami użyteczności publicznej, w wielu przypadkach zniszczonymi przez naloty Luftwaffe w pierwszych dniach pamiętnego września 1939 roku.
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat