Ekologii uczą się z filmów piotrkowianina

Tydzień Trybunalski Piątek, 14 września 20120
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego do wszystkich szkół podstawowych w województwie łódzkim trafiło multimedialne wydawnictwo z zakresu przyrody i kształcenia postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży, którego autorem jest piotrkowianin, Marcin Pampuch.
Ekologii uczą się z filmów piotrkowianina
Marcin Pampuch podczas akcji sprzątania raf koralowych w Safadze.
Rekomendacje władz oświatowych dla projektu.

Według danych łódzkiego Kuratorium Oświaty z tego projektu edukacyjnego korzysta blisko 2 tys. nauczycieli oraz ponad 137 tys. uczniów w naszym regionie. Tegoroczne wydawnictwo to już drugi projekt edukacyjny piotrkowianina, projekt, który otrzymał wysokie oceny wśród władz oświatowych województwa i stał się powszechnie stosowaną pomocą naukową z zakresu edukacji przyrodniczej.

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – to znane powiedzenie jak najbardziej można odnieść do zagadnień ekologicznych, a dokładniej do kwestii kształtowania postaw i świadomości proekologicznej wśród młodych pokoleń. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego do 875 szkół podstawowych w całym województwie łódzkim trafiło multimedialne wydawnictwo z zakresu edukacji przyrodniczej dla klas IV - VI autorstwa piotrkowianina, Marcina Pampucha. Według danych łódzkiego Kuratorium Oświaty z tego projektu tylko w tym roku szkolnym skorzysta blisko 2 tys. nauczycieli oraz ponad 137 tys. uczniów.

Zawarty na dwóch płytach materiał filmowy, zatytułowany “Parki krajobrazowe ziemi łódzkiej”, podzielony na siedem odcinków (każdy z odcinków poświęcony jest innemu parkowi krajobrazowemu), obok zagadnień krajoznawczych zawiera także, a właściwe przede wszystkim treści, których celem jest rozwijanie wśród młodych ludzi wrażliwości na problemy środowiska i zachęcenie ich do podejmowania czynnych działań na rzecz ochrony przyrody. Całość stanowi więc ciekawą pomoc naukową, będącą wsparciem dla nauczycieli w realizacji treści programowych z zakresu edukacji przyrodniczej. Co warto podkreślić, wydawnictwo zostało opracowane w konsultacji i pod patronatem łódzkiego kuratora oświaty i Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, co gwarantuje, iż tematy podjęte w projekcjach filmowych są zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego zarówno na etapie edukacji wczesnoszkolnej, jak i przyrody na drugim etapie kształcenia. Dodatkowym ekspertem był prof. dr hab. Maciej Zalewski, dyrektor Międzynarodowego Centrum Ekologii Polskiej Akademii Nauk.

- Nad materiałem pracowaliśmy ponad rok. Zespół konsultantów i cała ekipa realizacyjna pracowała w plenerach najpiękniejszych zakątków województwa łódzkiego. Dla mnie osobiście to wyjątkowe przedsięwzięcie – mówi autor projektu, Marcin Pampuch, dla którego nie jest to pierwszy tego rodzaju projekt. Dwa lata temu był on bowiem pomysłodawcą oraz współtwórcą multimedialnego wydawnictwa edukacyjnego wysoko ocenionego przez wojewódzkie władze oświatowe – “Filmy z zakresu edukacji przyrodniczej”, z którego uczniowie klas I - VI szkół podstawowych mogli dowiedzieć się m.in., dlaczego należy segregować odpady, na jakich zasadach działają elektrownie wiatrowe i wodne, jak w gospodarstwie domowym można oszczędzać energię elektryczną, czy i w jaki sposób należy dokarmiać zwierzęta wolno żyjące, co to znaczy ochrona przeciwpożarowa lasów oraz dlaczego tak ważne w naszych czasach są oczyszczalnie ścieków.

- Po pierwszej edycji, którą dostały szkoły dwa lata temu, otrzymaliśmy setki opinii od nauczycieli przyrody o praktycznej potrzebie tego typu wydawnictw, dlatego w tym roku do szkół trafiła druga edycja. Mam nadzieję - równie interesująca – tłumaczy Marcin Pampuch, wiceprezes Fundacji “Sztuka na Bruku”, producenta obu projektów. Co istotne, każda ze szkół otrzymała swój egzemplarz multimedialnego wydawnictwa nieodpłatnie. Oba projekty, tegoroczny i ten sprzed dwóch lat, powstały przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

W pracy nad projektem brało udział obok jego autora jeszcze dwóch innych piotrkowian – Jacek Stępnicki oraz Szymon Greszko. Pierwszy z wymienionych był odpowiedzialny za realizację nagrań i prace postprodukcyjne, drugi jako operator (laureat Grand Prix “Kryształowe Serce” Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych “Kochać człowieka”, Oświęcim 2012) był autorem zdjęć. - Czas przygotowania projektu do końcowego efektu w postaci gotowego wydawnictwa to 12 miesięcy – mówi Marcin Pampuch. - Scenariusze przygotowane przeze mnie są dosyć szczegółowe, w miarę potrzeb uczestniczę w procesie produkcji na planie i podczas postprodukcji w studiu.

Na pytanie, skąd u osoby powszechnie kojarzonej w swoim mieście ze światem polityki (pokłosie kilku lat pracy w piotrkowskim magistracie na stanowisku dyrektora Biura Promocji oraz obecnego zaangażowania w Piotrkowską Inicjatywę Obywatelską) tak duże zainteresowanie ekologią, nasz rozmówca odpowiada: - Zainteresowania ekologią mam od dzieciństwa, pochłaniam książki o tej tematyce i wszelkie produkcje telewizyjne na ten temat. Przede wszystkim moją pasją są sporty związane z naturą, bez której nie można ich uprawiać: żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie. Uprawianie tych dyscyplin pozwala mi poznawać środowisko naturalne, w którego obronie staram się czynnie uczestniczyć – mówi Pampuch.

Warto jeszcze dodać, że piotrkowianin ma na swoim koncie także zrealizowaną kilka lat temu serię telewizyjnych audycji ekologicznych zatytułowanych “Sortownia”, prezentowanych na antenie Informacji Piotrkowskich, a jego zdjęcia podwodnej natury już dwukrotnie opublikowane zostały w prestiżowym “Magazynie Nurkowanie”.

Agawa


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat