W piątek prezydent Krzysztof Chojniak zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego ws. wprowadzenia strefy czerwonej w Piotrkowie Trybunalskim. Jednym z głównym tematów była sytuacja w piotrkowskiej oświacie. Zgodnie z ustaleniami piotrkowskie szkoły i przedszkola funkcjonują na dotychczasowych zasadach. Magistrat jest w stałym kontakcie z dyrektorami placówek. W przypadku potwierdzenia koronawirusa dyrektorzy placówek wprowadzają albo dni dyrektorskie, albo system hybrydowy, czyli część klas wysyłanych jest na naukę zdalną, a część uczy się w trybie stacjonarnym.
Pojawienie się zakażenia wśród pracowników placówki przy ul. Szmidta 3 potwierdził sanepid. W związku z tym kilka klas trafiło na kwarantannę, a w szkole wdrożono specjalne procedury.
W trybie mieszanym pracuje 185 placówek oświatowych, a 68 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48,2 tys. placówek, działa normalnie – poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Piotrkowie (ul. Belzacka). Na kwarantannę trafiło 15 nauczycieli i uczniowie klasy, do której uczęszczało zakażone dziecko.
W Szkole Podstawowej nr 10 w Piotrkowie powstanie klasa artystyczna. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach wokalno-tanecznych, tanecznych, teatralnych i plastycznych. To wynik współpracy „Dziesiątki” i Miejskiego Ośrodek Kultury. Pierwsze warsztaty (w budynku Ośrodka) odbędą się w połowie miesiąca.
Po prawie półrocznej przerwie uczniowie wrócili do szkół. Ze względu na trwającą wciąż epidemię w niektórych szkołach dzieci i młodzież zobowiązani są przez dyrektorów do zasłaniania ust i nosa. Tak jest na przykład w I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie. Dyrektor liceum – na antenie Strefy FM – wyjaśniał, dlaczego konieczne było wprowadzenie takiego obowiązku.
Po półrocznej przerwie wreszcie pierwszy dzwonek usłyszeli także uczniowie szkół powiatowych. Rok szkolny 2020/2021 rozpoczyna 1260 słuchaczy (w tym 200 pierwszoklasistów) i 160 nauczycieli. 1 września był nietypowy. Ma na to wpływ epidemia.
Wielu uczniów wróciło by kontynuować naukę, ale jest też liczna grupa dzieci i młodzieży, która dopiero rozpoczyna naukę w klasach pierwszych. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele wraz z dyrekcją szkół musieli przestawić się na nowe zasady nauczania w dobie pandemii.
1 września na drogach i przejściach dla pieszych w sąsiedztwie szkół pojawią się dodatkowe patrole policji. Zdaniem mundurowych początek roku szkolnego to czas wzmożonego ruchu, który skutkuje wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa.
Po dodatkowych dyskusjach z głównym inspektorem sanitarnym uznaliśmy, że nie będziemy wprowadzać obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych szkół. O takim obowiązku mogą decydować dyrektorzy szkół – powiedział w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.