W piątek 11 października rozpoczyna się w stolicy naszego województwa 32. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich „ŁóPTA”. W ciągu trzech dni festiwalu przed publicznością zaprezentuje się aż dwadzieścia grup teatralnych w dwudziestu jeden spektaklach. "ŁÓPTA" to jeden z najstarszych w kraju i wyjątkowo cenionych przeglądów amatorskiej twórczości teatralnej.
Coraz więcej, także w Polsce, mówi sie na temat niepokojących zmian klimatu. Ostatnio bardzo głośnym echem na całym świecie odbiły się wystąpienia młodej Szwedki - Grety Thunberg i zainicjowany przez nią strajk klimatyczny. Oprócz zmian, których oczekuje się od przywódców państw i największych światowych koncernów, liczą się także te, które wprowadzić do swojego codziennego życia może każdy człowiek. Zastąpienie plastikowej lub foliowej reklamówki ładną płócienną torbą wydaje się więc dobrym pomysłem.
Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku poznamy nowego dyrektora Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. Do czasu ogłoszenia konkursu i wyłonienia nowego szefa PCMD obowiązki dyrektora pełni prof. Dariusz Samulak.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zwiedzania wystawy „Dzieje i zagłada gminy żydowskiej w Piotrkowie”, zorganizowanej w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą utworzenia pierwszego getta w okupowanej Europie.
Maciej Masiarek najszybciej przebiegł 50-kilometrową trasę wokół Zalewu Sulejowskiego podczas tegorocznego Ultramaratonu, który już po raz 6. zorganizowano na terenie gminy Sulejów. Piotrkowianin pokonał ten dystans w czasie 03:44:21, wśród rowerzystów najszybszy był Przemysław Gierczak (Hurom Sławno Accent), dotarł na metę, która podobnie jak i start znajdowała się na sulejowskim Podklasztorzu, po upływie 1 godziny 42 minut i 11 sekund. Wokół Zalewu Sulejowskiego ścigało się w sobotę prawię 500 osób.
Około 350 osób wzięło udział w wydarzeniu „Granice pamięci” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną z okazji zbliżającej się rocznicy powstania getta w Piotrkowie Trybunalskim.
Każdy ma swoje tajemnice, również premier Polski. Kilka z nich postanowił odkryć pisarz Tomasz Piątek, a efektem tego jest książka „Morawiecki i jego tajemnice”. Spotkanie z autorem odbędzie się w piotrkowskim MOK-u 11 września o godz. 18.00.
8 października minie 80 lat od utworzenia przez hitlerowców getta żydowskiego w Piotrkowie. Pierwszego getta w okupowanej Europie. W ramach obchodów tej rocznicy Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim organizuje wydarzenie pn. „Granice pamięci”.
Zapraszamy na kolejny „Podwieczorek z gwiazdą”, który odbędzie się na dziedzińcu Centrum Idei Ku Demokracji w czwartek 12 września. Tym razem gościem będzie aktor Zbigniew Zamachowski.
Druga wojna światowa kosztowała kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich. To wiemy z książek, filmów, opowieści. A czy czegoś nas nauczyła?