Kawa to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych napojów świata. Pijemy ją praktycznie każdego dnia z wielu powodów, a najpopularniejszym z nich są oczywiście jej walory smakowe. Palony aromat kawy jesteśmy w stanie wyczuć nawet z kilkudziesięciu metrów i wiele osób jest w nim niesamowicie zakochanych. Kolejnym argumentem jest pobudzenie, które po niektórych odmianach kawy potrafi być naprawdę mocne. Szczególnie podczas ciężkiego i intensywnego dnia w pracy, ten ciemny napój jest w stanie uratować nam samopoczucie.
Gwiazda muzyki klubowej DJ Hazel, Piana Party – to miały być główne atrakcje weekendowej imprezy jaką planowano przeprowadzić na Polance w gm. Sulejów. Festynu jednak nie było. Dlaczego? Firma, która imprezę przygotowała nie otrzymała bowiem koncesji na sprzedaż alkoholu. Organizator oskarża władze miasta i gminy o złą wolę, z kolei burmistrz Wojciech Ostrowski tłumaczy, że w dobie epidemii najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców i turystów.
W niedzielę, 26 lipca, we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na wsparcie tegorocznej akcji "Tornister pełen uśmiechów". Zachęcamy do hojnego wsparcia. Datki można przekazać również poprzez platformę pomocową Caritas Archidiecezji Łódzkiej: http://dobromat24.pl/produkt/tornister-pelen-usmiechow/.
Szkolenie przyszłych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej potrwa 16 dni i zakończy się przysięgą 1 sierpnia. W tym czasie żołnierze będą zdobywali podstawowe umiejętności z taktyki, strzelania czy pomocy przedmedycznej konieczne do dalszej służby w szeregach WOT.
Skala tego projektu jest duża i wymaga sporych nakładów finansowych. Przedstawiciele stowarzyszenia Sulejów dla Pokoleń wykonali już główną część muralu, ale to nie koniec.
Rok 1920 był w dziejach Polski symbolem zjednoczenia całego narodu w obronie zagrożonej niepodległości. Kim byli ochotnicy wyruszający na wojnę w roku 1920? Do walki z bolszewicką nawałą stanęli wówczas wszyscy bez względu na stan, przekonania polityczne, narodowość, wyznanie i wiek. Do formowanych oddziałów wojska zaciągali się wówczas jednak głównie ludzie młodzi: studenci, uczniowie, ich nauczyciele, wychowawcy, lekarze i urzędnicy. Nie brakło też kobiet gotowych do służby w oddziałach pomocniczych i szpitalach polowych. Zaciągały się one do utworzonej w tym celu Legii Ochotniczej Kobiet. Wszyscy oni tworzyć mieli zręby Armii Ochotniczej. Formację tę powołano do życia w lipcu 1920 r. W obliczu zagrożenia sowieckiego uzupełnić miała ona braki kadrowe powstałe w czasie działań wojennych.
W Kutnie i Zgierzu odbyły się uroczyste przysięgi żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca".
W historii Polski od roku 1922 było 16 prezydentów, jako 17 można doliczyć Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego, który pełnił obowiązki przez zaledwie 5 dni, jako pierwszy Prezydent RP na uchodźstwie. W wyniku różnych tragicznych zdarzeń urząd ten tymczasowo sprawowały 4 inne osoby. Mieliśmy trzech prezydentów II RP, prezydenta PRL, kilku pełniących obowiązki na emigracji oraz sześciu nam współczesnych, po roku 1989. Przyjrzyjmy się bliżej historii tego urzędu w Polsce oraz temu kto nosił zaszczytne miano „pierwszego obywatela”.
Po przerwie w działalności spowodowanej pandemią Muzeum Marcepanów ponownie otwarte dla odwiedzających. Piotrkowskie Bractwo Akademickie wykorzystało czas epidemii na przeprowadzkę i zamieniło dotychczasową skromną siedzibę przy ul. Grodzkiej na pomieszczenia po dawnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sieradzkiej 2. Muzeum w okresie letnim będzie czynne przez 3 dni w tygodniu i zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty marcepanowe.
"STOP likwidacji miejsc pracy", "Wasze decyzje, Nasze życie". Powodem piątkowej demonstracji pod Urzędem Miasta są kolejne zmiany w organizacji pracy targowiska przy Hali Targowej. Zaczęło się od podwyżek cen i nowych opłat, a aktualny projekt uchwały zakłada znaczne ograniczenie terenu do handlowania, a także zezwala na handel tylko wyrobami spożywczymi i płodami rolnymi. - To nie jest reorganizacja, tylko likwidacja – twierdzą kupcy.
Sesja Rady Miasta, na której będą odczytane wyniki korespondencyjnego głosowania radnych m. in. w sprawie zmian na targowisku przy hali, odbędzie się w najbliższą środę 30 września.
Jakakolwiek decyzja nie zapadnie, będzie ona trudna i kontrowersyjna.
Mało kto pamięta, że z podobnym problemem musieliśmy zmierzyć się już kiedyś, wiele lat temu...
Piątkowy poranek, 2 września 1927 roku. Piotrków budzi się do życia. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że będzie to dzień, który wiele osób zapamięta na długie lata. Mimo głośnych protestów ze strony sprzedających i kupujących, z Placu Targowego w pobliżu klasztoru Bernardynów zniknął ostatni stragan.