Artykuły do tagu: pamięć

Piotrków uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w niedzielę 3 marca w Piotrkowie Trybunalskim.
Piotrkowianie oddali hołd Żołnierzom Wyklętym
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w V Piotrkowskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w piątkowe popołudnie przeszedł ulicami Piotrkowa.
W Tomaszowie pamiętają o
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek odsłonił w Tomaszowie Mazowieckim tablicę upamiętniającą organizację niepodległościową "Orlęta". Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Zapomniane Ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956".
Uczcili pamięć Jakuba Paprockiego
Kilkudziesięciu zawodników wzięło udział w II piłkarskim Memoriale im. Jakuba Paprockiego, który w niedzielę (18 listopada) został rozegrany w piotrkowskiej hali Relax. Rywalizacja stała na najwyższym poziomie.
W tym roku pożegnaliśmy wielu zasłużonych piotrkowian
W 2018 roku zmarło wielu znanych piotrkowian, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Byli to ludzie kultury, sportu, działacze społeczni i przedsiębiorcy. Przypomnijmy tych, których groby będziemy odwiedzać 1 czy 2 listopada.
Piotrkowianie pamiętali o bohaterach Powstania Warszawskiego
Mieszkańcy Piotrkowa uczcili 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod tablicą poświęconą piotrkowianinowi gen. Stefanowi Roweckiemu, ps. Grot.
Dwie delegacje na jedną okazję
We wtorek (8.05) przypada 73. rocznica zakończenia II wojny światowej. Piotrkowianie uczcili pamięć poległych w walkach za wolność ojczyzny. Przedstawiciele miasta i powiatu zebrali się przed Pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, a członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przed Pomnikiem Bohaterów Walk za Polskę i Lud 1939-45.
Polsko-żydowski zgrzyt w Radomsku
Nie milkną echa zgrzytu polsko-żydowskiego, do którego doszło w miniony poniedziałek w Radomsku. Powodem było przemówienie, które miał wygłosić Eli Dukorski, mer izraelskiego Kiryat Bialik.
Piotrkowianin, który odzyskał Pamięć rodaków
Witalis Zygmunt Zaremba. Urodził się 28 kwietnia 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim na Krakowskim Przedmieściu i ulicy Przedborskiej. Pochodził z rodziny ziemiańskiej, jego ojciec Ezachiel Leon Zaremba syn oficjalisty dworskiego. Dzięki wykształceniu ojca, które zdobył w gimnazjum piotrkowskim dosłużył się stopnia podpułkownika w armii carskiej, co pozwoliło na uzyskanie wysokiej emerytury. Po ukończeniu służby, wysoka emerytura pozwoliła na kształcenie synów. Matka Zygmunta Zaremby, Katarzyna z Hajczewskich wywodziła się z rodziny która brała udział w Powstaniu Styczniowym.
Kolejny świetny spektakl na scenie MOK-u
Spektakl „Pamięć wody” w wykonaniu łódzkiego Teatru im. Jaracza okazał się prawdziwą ucztą dla koneserów sztuki. Z pozoru banalna historia o rodzinnym spotkaniu sióstr w przededniu pogrzebu ich matki okazała się tragikomiczną opowieścią o zwalczaniu własnych demonów, o poczuciu samotności i nieumiejętności radzenia sobie z problemami. Dobry scenariusz i jeszcze lepsza gra aktorska.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat