Advertisement

Polsko-żydowski zgrzyt w Radomsku

Strefa FMRadomsko Środa, 21 marca 201837
Nie milkną echa zgrzytu polsko-żydowskiego, do którego doszło w miniony poniedziałek w Radomsku. Powodem było przemówienie, które miał wygłosić Eli Dukorski, mer izraelskiego Kiryat Bialik.
fot. UM Radomskofot. UM Radomsko

Do zgrzytu doszło podczas corocznej wizyty młodzieży z Kiryat Bialik, miasta partnerskiego Radomska. Delegacja miała uczcić pamięć zamordowanych podczas wojny Żydów. Wtedy też mer Eli Dukorski miał wspomnieć, że zbrodni dopuszczali się również Polacy i zamordowali 200 tys. Żydów. Prezydent Radomska nie zgodził się na taką treść przemówienia i zasugerował wykreślenie fragmentu o zbrodni. W innym przypadku nie weźmie udziału w uroczystości. Eli Dukorski odmówił dokonania zmian. Zakończyło się na dwóch osobnych uroczystościach.

 

Prezydent Jarosław Ferenc wydał oświadczenie:

W tekście znalazły się opisy dotyczące tragicznych losów Żydów podczas II wojny światowej. Z przedstawionych przykładów wynika, że sprawcami morderstw i okrucieństw wobec Żydów byli Polacy, którzy we współpracy z nazistami bez określonej narodowości wymordowali m.in. 200 tysięcy Żydów. Przytoczone opowieści mają charakter osobisty, dlatego też trudno traktować je jako źródło wiedzy historycznej. (..)
Po konsultacjach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych uznaliśmy, że nie możemy ingerować w treść przemówienia burmistrza Kiryat Bialik, który reprezentuje administrację Państwa Izrael, i z którym łączą Polskę liczne więzi i strategiczne partnerstwo.
Nie uciekamy od drażliwych kwestii i sporów historycznych, jednak nie powinny być one rozstrzygane podczas oficjalnych uroczystości, ale w trakcie rzeczowych dyskusji i konferencji naukowych. Dlatego zwróciliśmy się z nieformalną prośbą do strony izraelskiej, by spotkanie pod Macewą - w którym w większości uczestniczyłaby młodzież z Radomska i Kiryat Bialik – miało charakter bardziej koncyliacyjny, pozwalający lepiej się poznać, rozwinąć życzliwe i przyjazne relacje oraz odrzucić stereotypy. Nasi partnerzy z Kiryat Bialik, niestety, pozostali przy swoim stanowisku.

Ponadto Jarosław Ferenc podkreśla, że zwróci się do nauczycieli, aby przeprowadzili dodatkowe lekcje o losach radomszczańskich Żydów i Holokauście.

POLECAMY


Zainteresował temat?

12

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)21.03.2018 21:13

Ja żydów lubiłam jak byłam małą dziewczynką tatuś mnie brał na przepyszne kiełbaski z buleczka mieli takie małe drewniane budki

63


Walduś ~Walduś (Gość)21.03.2018 20:15

Ubolewam nad tym że Naród Żydowski tak szybko zapomniał o tym kto ich ocalił i kto im pomógł kiedy tego najbardziej potrzebowali.
Uważam również że takich tematów nie powinno się poruszać na spotkaniach integracyjnych dzieci z obu narodów tylko na spotkaniach do tego przeznaczonych lub za pośrednictwem mediów.
Cieszę się że przynajmniej dzieciom udało się zintegrować choć pewnie nie w takim stopniu jak by chcieli przez to zamieszanie zupełnie nie potrzebne.

113


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)21.03.2018 22:22

To jest dobre:
https://www.wprost.pl/10112495/PAP-Skandal-na-terenie-Auschwitz-Obywatel-Izraela-mial-oddac-mocz-na-schody-pomnika.html
Biedaka musiało mocno przycisnąć.
;)

100


gość ~gość (Gość)21.03.2018 20:33

Takich ludzi na urzębach nam brakuje! Prezydent Ferenc jest przykładem.

113


Walduś ~Walduś (Gość)21.03.2018 20:04

Witam ubolewam nad tym że żydzi tak łatwo zapomnieli o tym co my Polacy dla nich zrobiliśmy wtedy kiedy tej Pomocy potrzebowali i ilu Żydów Polacy uratowali oraz Ilu Żydów żyję dzięki ocaleniu przez Polaków więc nie rozumiem skąd takie zachowanie że delegacja Żydowska przyjechała do Miasta w Polsce i wygłasza przemówienie że my Polacy bardzo Źle ich potraktowaliśmy oraz że my Polacy zabiliśmy dużo Żydów jeżeli chcieli skrytykować Polskę mogli to zrobić za pośrednictwem mediów a nie podczas delegacji która ma na celu integrację dzieci Żydowskich z Polskimi cieszę się że dzieciom udało się przynajmniej zintegrować choć pewnie trochę ta integracja nie była taka jaką dzieci sobie wymarzyli przez ten spór dorosłych choć wracając do sprawy to uważam że Naród Żydowski źle zrobił wypowiadając u nas w Polsce tak złe słowa pod Adresem Polski to jednak byli też Polacy w tamtym okresie czasu którzy nie mieli dobrych intencji wobec narodów Żydowskiego i Polskiego i uważam że powinno się też o tych Polakach mówić nie tylko o tych dobrych jednak nie przy okazji spotkań integracyjnych dzieci z obu krajów lub oficjalnych delegacji chyba że spotkanie będzie dotyczyło tych tematów.

64


gość ~gość (Gość)21.03.2018 19:25

Prezydent z "JAJAMI"
HI hi...
Brawo

151


Jimi ~Jimi (Gość)21.03.2018 13:58

A te 200 tyś to mają udokumentowane czy chlapią błotem ? Niech pokażą dokumenty.

233


Przedbórz ~Przedbórz (Gość)21.03.2018 10:07

Jaki zgrzyt ? wytyczne PIS dla Burmistrza Radomska, które zrealizował cenzurując przemówienie gościa!!!

1125


his. ~his. (Gość)21.03.2018 09:56

To już nabrało rozgłosu ogólnokrajowego /Onet/ Za chwilę będzie głośno o tym w....To jest tak jak samorządowiec bierze przykład z oszołomów krajowych. Oczywiście miasto Radomsko już jest postawione w sytuacji co najmniej ....lekko niezręcznej.

1116


mark611 mark611ranga21.03.2018 16:37

Brawo panie prezydencie

164


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat