Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń pojawił się w bezpośrednim sąsiedztwie ziemi piotrkowskiej, o czym poinformował nas Konrad Dereń, powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim.
W województwie mazowieckim znaleziono dzika z dodatnim wynikiem w kierunku wystąpienia wirusa ASF. W związku z tym, że wieś Rozwady, w której zwierzę zlokalizowano, leży bardzo blisko granicy z województwem łódzkim, w strefach czerwonej i żółtej są już gminy z naszego regionu.
Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Piotrkowie poinformował o kolejnym sanitarnym odstrzale dzików w naszym regionie. Łącznie na terenach powiatów: piotrkowskiego, tomaszowskiego i opoczyńskiego, odstrzelonych ma zostać 356 zwierząt.
Gmina Aleksandrów w powiecie piotrkowskim została włączona do obszaru ochronnego, czyli strefy żółtej, w związku z Afrykańskim Pomorem Świń. Jak informuje Paweł Śpiewak, powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie, to efekt decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej.
Nadal trwa drugi etap modernizacji ul. Wojska Polskiego od Polnej do Al. Armii Krajowej. Na remontowanym fragmencie pojawiły się już pierwsze warstwy asfaltu.
Nim rozpoczęła się epidemia koronawirusa, tematem numer jeden również w naszym regionie było zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń. Wirus ten co prawda nie jest groźny dla człowieka, ale jego rozprzestrzenianie się oznaczać by mogło bankructwo wielu lokalnych hodowców, a co za tym idzie wzrost cen mięsa. Czy rzeczywiście odkąd w mediach mówi się tylko i wyłącznie o SARS CoV-2, zagrożenie ASF zniknęło?
Komisja Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Wolborzu omawiała kwestie związane z porządkiem publicznym oraz bezpieczeństwem sanitarnym odnośnie Afrykańskiego Pomoru Świń.
Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych Agenci Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.
331 dzików ma zostać odstrzelonych na terenie Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego. Działanie ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.
Przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim nie mają wątpliwości, że kwestią czasu jest wyznaczenie w powiecie piotrkowskim ochronnej (żółtej) strefy zagrożenia wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. To między innymi w związku ze znalezieniem na granicy powiatów przysuskiego (południowo-zachodnia część województwa mazowieckiego) i opoczyńskiego padłego dzika chorego na ASF.