Jak najszybszy start kuracji jest kluczowy dla wyzdrowienia, a wczesne wykrycie ratuje życie - podkreślają medycy, nawiązując do nazwy akcji. W starostwie powiatowym podsumowano badania profilaktyczne, które przeprowadzono w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii.
Już po raz 34. w Piotrkowie odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.
Ciało mężczyzny zostało znalezione w przydrożnym rowie w miejscowości Stradzew w gminie Wola Krzysztoporska. Czynności wyjaśniające okoliczności śmierci mężczyzny prowadzi piotrkowska policja pod nadzorem prokuratury.
Życie ludności cywilnej zamieszkującej nasze miasto było bardzo trudne już od pierwszych dni września 1939 roku. Miasto w wyniku działań wojennych było kilkukrotnie bombardowane, a w dniach 4-6 września w okolicy rozegrała się bitwa pod Piotrkowem. Niestety po zakończeniu regularnych walk, cywilom wcale nie było łatwiej. Życie piotrkowian pod niemiecką okupacją opisuje dr Małgorzata Piotrowska. Zapraszamy do lektury pierwszej części jej tekstu.
"Już w pierwszych dniach okupacji wprowadzono godzinę policyjną oraz zakaz spotykania się w większym gronie osób. Niemiecki okupant szybko zadbał również o unicestwienie wszelkich przejawów życia kulturalnego polskich mieszkańców Piotrkowa" - pisze w drugiej części tekstu poświęconego życiu piotrkowian pod okupacją dr Małgorzata Piotrowska.
Bieda i głód - to największe problemy, z którymi musieli mierzyć się piotrkowianie w czasie niemieckiej okupacji. Wynikały one m.in. z niedostatecznego zaopatrzenia miasta w liczne towary, a także reglamentacji artykułów spożywczych wprowadzonej już 1939 roku. O tym, jak mieszkańcy miasta radzili sobie z codziennymi trudnościami dowiecie się z trzeciej, ostatniej części opowieści o życiu w okupowanym Piotrkowie.
Nieskuteczna gra w ataku, słabsza niż zwykle obrona i słaby procent skuteczności bramkarzy. To wszystko złożyło się na pierwszą w tym sezonie porażkę Piotrkowianina. Nasz zespół przegrał w Lubinie z Zagłębiem, a bohaterem spotkania w drużynie gospodarzy był Marcin Schodowski.
Ziemia piotrkowska zajęła 11. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów 2020 w kategorii powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców. Jest to najlepszy wynik spośród sklasyfikowanych samorządów z województwa łódzkiego. Klasyfikację przygotował Związek Powiatów Polskich, a o sukcesie podczas XLI sesji Rady Powiatu poinformował starosta Piotr Wojtysiak.
Groźnie wyglądające zdarzenie miało miejsce we wtorek (21 września) na drodze krajowej nr 12 w Rękoraju. Zderzyły się za sobą dwie ciężarówki, a kierowca jednego z pojazdów został uwięziony w kabinie. Niezbędna okazała się pomoc strażaków.
W dniu 17 września przypada kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na terytorium Polski. Stalin zaatakował, gdyż miał już pewność, że Anglia oraz Francja – nasi teoretyczni sojusznicy, nie ruszą Polsce z pomocą. Ponadto, dzięki zawartemu w sierpniu 1939 roku paktowi Ribbentrop-Mołotow, wyznaczającemu strefy wpływów sowieckich i niemieckich na terytorium Polski, przywódca ZSRR mógł liczyć na wsparcie Hitlera. O tym tragicznym rozdziale historii dla Polaków oraz piotrkowian przeczytacie w tekście dr Małgorzaty Piotrowskiej z mieszczącego się w Polichnie Oddziału piotrkowskiego Muzeum.