Polski Komitet Energii Elektrycznej rozpoczął kampanię edukacyjną „Liczy się energia”. Przez najbliższe miesiące wyjaśniać będzie przyczyny wzrostu cen energii, pokazywać wpływające na nie mechanizmy oraz sposoby na racjonalne gospodarowanie zużyciem prądu. Celem kampanii jest edukacja o rynku energii oraz sposobach łagodzenia wpływu rosnących cen prądu na domowe budżety Polaków.
Termin ten stał się niezwykle popularny w ostatnich latach za sprawą dwóch kwestii. Pierwszą są stale rosnące rachunki za energię elektryczną. Drugą szeroko rozumiana ekologia i przyszłość naszej planety. Źródła czystej energii, czyli wiatr, słońce i woda już wiele lat temu zwróciły uwagę zarówno ekologów, jak i przedsiębiorców. Możliwość wykorzystania energii promieniowania słonecznego dało początek instalacji fotowoltaicznej.
Nasi czytelnicy alarmują, że na terenie Spółdzielni im. J. Słowackiego pojawiły się ogłoszenia, z których można dowiedzieć się o wzroście ceny zakupy energii cieplnej dla odbiorców indywidualnych nawet o blisko 35%. Nowe stawki mają obowiązywać od 1 września. O sprawę zapytaliśmy Marka Krawczyńskiego, prezesa spółki Elektrociepłownia Piotrków i jak się okazuje znacznie wyższych cen ciepła mogą spodziewać się odbiorcy w całym mieście.
Ciężki sprzęt, rębaki, spychacze i piły - taki widok od kilku dni obserwują kierowcy jadący drogą łączącą Koło z Przygłowem w gminie Sulejów. Czy to prace związane z poszerzeniem jezdni?
Gwałtowne burze, jakie przeszły w środę oraz w nocy z 14 na 15 lipca nad terenem działania łódzkiego oddziału PGE Dystrybucja spowodowały poważne uszkodzenia w sieci elektroenergetycznej w całym województwie. W Piotrkowie bez prądu pozostawało nawet 20 tys. odbiorców. Brygady techniczne PGE prowadzą intensywne prace naprawcze i sieć energetyczna wraca do pełnej sprawności.
Dziesiątki tysięcy osób nadal pozostają bez prądu. To skutki nawałnicy, jaka przeszła przez powiat piotrkowski. Przywracanie energii może zająć jeszcze kilka godzin.
Od porażenia prądem na napowietrznych stacjach transformatorowych i liniach wysokiego napięcia ginie corocznie wiele, przeważnie młodych bocianów. Jednym z takich groźnych miejsc, była stacja transformatorowa położona w Woli Niechcickiej Starej (gm. Rozprza). Dzięki współpracy lokalnej społeczności z przedstawicielami PGE ta stacja nie zagraża już życiu ptaków.
To pierwsza w dziejach tak duża i rozległa awaria w bełchatowskiej elektrowni. Nie działało aż 10 z 11 bloków, a w krajowej sieci energetycznej brakowało aż 3900 MW. Obecnie sytuacja się stabilizuje i uruchomiono już 9 spośród niedziałających bloków.
Nie jest tajemnicą, że branża energetyczna od lat jest podstawą do rozwoju gospodarczego oraz społecznego krajów na świecie. Energia, która jest wytwarzana w tym sektorze jest nieodzowną częścią procesów przemysłowych i ogromnie wpływa na postęp oraz innowacje. Źródła pozyskiwania energii są bardzo zdywersyfikowane, co przekłada się na zastosowanie specjalistycznych narzędzi oraz maszyn, które cechują się nie lada wytrzymałością.
Całą wypowiedź można sprowadzić do dwóch słów: instalacja fotowoltaiczna. Obecnie to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością wśród gospodarstw domowych i przedsiębiorców. Sprawdźmy dlaczego.