artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zainteresować się instalacją fotowoltaiczną?

Środa, 20 października 2021 864
Termin ten stał się niezwykle popularny w ostatnich latach za sprawą dwóch kwestii. Pierwszą są stale rosnące rachunki za energię elektryczną. Drugą szeroko rozumiana ekologia i przyszłość naszej planety. Źródła czystej energii, czyli wiatr, słońce i woda już wiele lat temu zwróciły uwagę zarówno ekologów, jak i przedsiębiorców. Możliwość wykorzystania energii promieniowania słonecznego dało początek instalacji fotowoltaicznej.

 

Czym w skrócie jest tytułowa fotowoltaika?

 

Jak wiele nowych wynalazków także i panele fotowoltaiczne nie od razu spotkały się z zainteresowaniem.
Pierwszych potencjalnych klientów odstraszała cena instalacji fotowoltaicznej i obawy o ekonomiczny sens całego przedsięwzięcia. Jednym z najczęściej spotykanych przy tej okazji pytań jest jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowana konstrukcja. Bazę stanowi panel fotowoltaiczny, który wyposażony jest w ogniwa fotowoltaiczne. To dzięki nim możliwe jest przetworzenie promieniowania słonecznego w prąd stały. Dla pełnego efektu potrzebujemy jeszcze inwentera (falownik), który przetwarza prąd stały w prąd przemienny, który trafia do domowych gniazdek.

 

Fotowoltaika to niezależność od sieci elektroenergetycznej

 

Przeciętne gospodarstwo domowe będące właścicielem domu jednorodzinnego z roku na rok ponosi coraz wyższe koszty energii elektrycznej. Prąd drożeje i będzie drożał co potwierdzają liczne zapowiedzi zarówno ze strony rządu jak i koncernów dostarczających prąd zarówno do prywatnych, jak i firmowych odbiorców. Alternatywą dla prądu z elektrowni jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu we własnym zakresie. W zależności od tego, na jaki rozmiar instalacji się zdecydujemy tym więcej energii elektrycznej uda się pozyskać z promieniowania słonecznego. Ogólna zasada jest prosta: im więcej paneli fotowoltaicznych zainstalujemy tym więcej zapotrzebowania na prąd pokryjemy. Co ważne aktualnie używane panele bez problemu radzą sobie w polskim klimacie, w którym jak wiadomo liczba słonecznych dni nie jest najwyższa. Fotowoltaika Piotrków Trybunalski, Lódź czy Nowy Sącz. Firmy działające w tej branży świadczą usługi na terenie całej Polski.

 

Instalacje fotowoltaiczne to inwestycja, która wymaga czasu

 

Zazwyczaj proces przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej zaczyna się od odkreślenia ile energii potrzebuje dane gospodarstwo lub firma. Niewielki domek pod miastem może wymagać mikroinstalacji, ale duży dom wraz z budynkami gospodarczymi, warsztatem, garażem itd. to zupełnie inny temat. Bardzo często montaż paneli nie ogranicza się jedynie do dachu, ale znajdują się one również na budynkach gospodarczych, a nawet garażu. Wysoka sprawność instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy właśnie od właściwego jej rozplanowania. Pamiętajmy, że uruchomienie instalacji fotowoltaicznej to inwestycja na lata, z którą nie ma sensu się śpieszyć.

 

Dotacje na montaż instalacji fotowoltaicznej

 

Jednym z głównych powodów powstrzymujących wiele gospodarstw domowych przed posiadaniem własnej instalacji fotowoltaicznej są koszty inwestycji. Na szczęście dla wszystkich zainteresowanych można skorzystać z programów rządowych, które oferują dofinansowanie sporej części poniesionych kosztów.

 

Zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie

 

Żyjemy w czasach coraz większej liczby urządzeń pobierających prąd. Elektrownie mają coraz większy problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości energii do mieszkań i fabryk. Inwestycja w fotowoltaikę wydaje się wręcz koniecznością, jeśli chcemy uniknąć realnych problemów z dostawami prądu w przyszłości. Więcej na temat fotowoltaiki przeczytać można m.in. na stronie https://eeef.pl/fotowoltaika-lodzkie/

 


Zainteresował temat?

0

2


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat