W związku z obchodami rocznicy utworzenia Armii Krajowej na piotrkowskim cmentarzu odbyły się uroczystości upamiętniające pułkownika Rudolfa Majewskiego, dowódcę 25 pułku piechoty Armii Krajowej. Bohaterski oficer został zamordowany we Wronkach przez komunistów.
14 lutego obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Rano pod pomnikiem Stefana Roweckiego "Grota" pierwszego komendanta głównego AK, urodzonego w Piotrkowie zostały złożone kwiaty przez przedstawicieli Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i IV Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie im. Generała Stefana Roweckiego - Grota.
W czwartek (25.07.2024) w Barkowicach Mokrych odbyła się uroczystość z okazji 80. rocznicy Akcji Burza oraz koncentracji żołnierzy 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej. Zgromadzeni goście mogli zobaczyć odświeżony pomnik, który od 30 lat przypomina o wydarzeniach z 1944 roku. Uroczystości towarzyszyła inscenizacja historyczna oraz rajd do Leśnej Osady w Kole pod hasłem "Pościgówka 2024".
Już w czwartek (25.07.2024) w Barkowicach Mokrych odbędą się uroczystości związane z 80 rocznicą Akcji Burza oraz koncentracji 25 pułku piechoty Armii Krajowej ziemi Piotrkowsko - Opoczyńskiej. W związku z okrągłą rocznicą wydarzeń pomnik upamiętniający rozpoczęcie szlaku bojowego 25 pp AK w Barkowicach Mokrych odzyskał dawny blask. Miejsce znów ma przypominać o bohaterskich czynach partyzantów.
24 lutego 1944 roku dowódca oddziału likwidatorów Armii Krajowej kpr. Marian Król ps. "Szczerba" zginął z rąk Niemców po kilkugodzinnej samotnej walce. W związku z okrągłą, 80. rocznicą tego wydarzenia, odbędą się w Piotrkowie Trybunalskim uroczystości upamiętniające bohatera.
14 lutego 1942 r. funkcjonujący od później jesieni 1939 r. Związek Walki Zbrojnej przeformowany został w Armię Krajową. Wszyscy miłośnicy historii, a zwłaszcza pasjonaci dziejów II wojny światowej wiedzą, że skala działalności polskiego ruchu oporu z lat 1939-1945 osiągnęła rozmiary rzadko spotykane w okupowanej przez Niemców Europie. Z okazji kolejnej rocznicy powstania AK przypominamy artykuł dr Macieja Hubki z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
14 lutego 1942 roku powołano do życia Armię Krajową. Dla Piotrkowa to szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ pierwszym komendantem AK został urodzony i wychowany w tym mieście - Stefan Rowecki-Grot.
We wtorkowy poranek, w wieku 98 lat zmarła ppłk dr n. med. Halina Kępińska–Bazylewicz, ps. Kora, łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej oraz Honorowa Obywatelka Piotrkowa Trybunalskiego.
77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
Ponad rok temu została zlikwidowana piotrkowska Sala Pamięci Armii Krajowej, która przez wiele lat funkcjonowała przy klasztorze oo. Bernardynów. Fakt ten poruszył miłośników historii i osoby przywiązane do dziedzictwa AK. Powołali oni fundację, która postawiła sobie za cel reaktywowanie muzeum oraz stworzenie przy nim centrum aktywności obywatelskiej. Rozpoczęli w tym celu zbiórkę funduszy na portalu zrzutka.pl. Pomysł spotkał z bardzo dobrym odbiorem i dzięki wpłatom od ludzi z całego kraju marzenie grupy pasjonatów już wkrótce stanie się rzeczywistością.