14 lutego obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Rano pod pomnikiem Stefana Roweckiego "Grota" pierwszego komendanta głównego AK, urodzonego w Piotrkowie zostały złożone kwiaty przez przedstawicieli Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i IV Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie im. Generała Stefana Roweckiego - Grota.
W dobie cyfryzacji, gdzie smartfony, laptopy i tablety dominują nasze życie codzienne, tworzenie ręcznych notatek może wydawać się przestarzałe. Jednakże, pomimo szerokiego dostępu do zaawansowanych technologii, tradycyjne metody notowania mają swoje unikalne zalety, które są nie do przecenienia. Ręczne notatki wspierają proces uczenia się, poprawiają koncentrację oraz kreatywność, a także mają pozytywny wpływ na naszą pamięć i zdolności poznawcze.
Borowa, niewielka miejscowość koło Woli Krzysztoporskiej, położona na jednym z trzech wzniesień kompleksu Gór Borowskich (278,5 m n.p.m.). To w tym miejscu w 1939 r. doszło do tragicznych wydarzeń, które upamiętnia wznoszący się tutaj pomnik.
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia odbędą się także w Piotrkowie, a zaplanowano je na najbliższą niedzielę.
W latach II wojny światowej zginęło mnóstwo osób. Wiele ofiar oddało życie także w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie upamiętniono poległych i zabitych w kilku miejscach. Pomniki znajdziemy w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach, gdzie o tragicznej historii przypomina głaz narzutowy.
Polskie Termopile - tak historycy nazywają bitwę pod Górą Borowską, która rozegrała się w pierwszych dnia września 1939 roku. Była to jedna z największych bitew Kampanii Wrześniowej i kluczowy punkt obrony Wojska Polskiego w pierwszych dniach hitlerowskiej ofensywy.
Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej fundacja Cor Ignis zainaugurowała działalność odnowionej Sali Pamięci AK. Podczas symbolicznej uroczystości wieloletni kustosz sali i przedstawiciel środowiska kombatanckiego Marian Makowski przekazał historyczny sztandar 25. pułku AK na ręce przedstawicieli ZHP, ZHR oraz Związku Strzeleckiego Strzelec. W uroczystości wzięło udział liczne grono gości z regionu i całego kraju, a nawet zagranicy.
Na piotrkowskim lotnisku cały czas trwają intensywne prace związane z budową odtwarzanej Salą Pamięci 25. pułku AK. Placówka powstaje dzięki ofiarności tysięcy osób z całego kraju oraz - w większości społecznej -pracy kilkunastu wolontariuszy na miejscu. Dzięki zebranym środkom pierwotna koncepcja sali przedstawiona na wizualizacji została rozszerzona. W sobotę o godzinie 13:00 - podczas Fly Festu, odbędzie się symboliczna inauguracja działalności odtworzonej Sali Pamięci.
Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi przygotowało kolejny film z cyklu ,,Świadectwo Pamięci". Tym razem poświęcony historii tragicznego transportu radiostacji AK w Parzniewicach.
Ponad rok temu została zlikwidowana piotrkowska Sala Pamięci Armii Krajowej, która przez wiele lat funkcjonowała przy klasztorze oo. Bernardynów. Fakt ten poruszył miłośników historii i osoby przywiązane do dziedzictwa AK. Powołali oni fundację, która postawiła sobie za cel reaktywowanie muzeum oraz stworzenie przy nim centrum aktywności obywatelskiej. Rozpoczęli w tym celu zbiórkę funduszy na portalu zrzutka.pl. Pomysł spotkał z bardzo dobrym odbiorem i dzięki wpłatom od ludzi z całego kraju marzenie grupy pasjonatów już wkrótce stanie się rzeczywistością.