Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane – pamiątkowy głaz na Wierzejach

ePiotrkow Niedziela, 20 listopada 202217637
W latach II wojny światowej zginęło mnóstwo osób. Wiele ofiar oddało życie także w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie upamiętniono poległych i zabitych w kilku miejscach. Pomniki znajdziemy w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach, gdzie o tragicznej historii przypomina głaz narzutowy.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Hitlerowcy wybrali sobie kilka miejsc, w których rozstrzeliwana była ludność. Na Wierzejach znajdowało się jedno z nich. Pozostałe ulokowano w Lesie Rakowskim, Wolborskim i na Budkach.

 

Pomnik znajdujący się przy ul. Wierzejskiej ma wyjątkową formę głazu narzutowego. Znajduje się na piotrkowskich Wierzejach, tuż obok wjazdu na teren strzelnicy. Upamiętnia ofiary egzekucji niemieckich odbywających się w tym miejscu w latach 1939-1944.

 

Na znajdującym się na niewielkiej skarpie głazie umieszczono napis:

 

POLEGŁYM
ZA POLSKĘ, WOLNOŚĆ I LUD
1939-1945

 

Otoczenie głazu wyrównano betonowymi płytami, a od strony ulicy można wejść po kilku stopniach. Co roku, w dniu 1 września, miejsce to jest dekorowane biało-czerwonymi flagami.


fot. K. Żołądek


Zainteresował temat?

5

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Karuzela śmiechu. ~Karuzela śmiechu. (Gość)24.11.2022 13:41

Do kamień pamięci
Które konkretnie pomniki są w opłakanym stanie? Większość jak tak obserwuję jest w stanie raczej dobrym...

00


DoTewu ~DoTewu (Gość)20.11.2022 17:49

DoTewu! Jak jesteś taki precyzyjny i znawca, to w SS i Waffen-SS nie służyli ochotniczo Polacy, bo nie mogli, jako rasa niższa. Nie służyli też Belgowie, lecz Walonowie i Flamandowie oraz nie Holendrzy, a Niderlandczycy. Po za tym faszystami nie mogły być wymienione, przez Ciebie narodowości, bowiem FASZYSTAMI byli WŁOSI, bo to jest ideologia lewicowa wymyślona przez włoskiego wielkiego działacza socjalistycznego tow. Benia Mussoliniego. Podobnie Niemcy, byli zwolennikami ideologi narodowo - socjalistycznej, inaczej nazizmu, a dokładnie hitleryzmu, od nazwiska innego SOCJALISTYCZNEGO tow. Adka Hitlerrraaa, a nie faszystami!!!! Okres między 1918 / 1939 był w Europie, czasem budowania w różnych mutacjach i formach reżimów socjalistycznych i komunistycznych. W Rosji budowano komunizm najpierw jako leninizm, następnie, bolszewizm, potem sowietyzm, a następnie stalinizm, a na koniec marksizm-leninizm. W Polsce po maju 1926 budowano socjalizm w formie sanacji i etatyzmu. Trochę proszę poszukać i poczytać, w książkach i w internecie, te niuanse i rozróżnienia w gatunkach i podgatunkach, lewicy inaczej socjalizmu i komunizmu. Kto i gdzie Cię uczył historii, politologii i nauk prawnych i politycznych. Chyba jesteś jakimś niedobitkiem z nieistniejących, nieszczęsnych gimnazjów Szczerze życzę zdrowia i dobrych lektur. Pozdrawiam i kłaniam się.

10


97-300 97-300ranga20.11.2022 09:05

Tak właśnie należy poprawnie pisać , pomordowani przez niemców nie przez nazistów . Przez niemców .

121


Kamieńpamięci ~Kamieńpamięci (Gość)20.11.2022 10:54

Jak reporterzy Państwa strony są skłonni zająć się miejscami pamięci, to proponuję, aby je objechali i zrobili fotografie oraz opisali w jak opłakanym stanie i zaniedbane są to miejsca. Pytania zadali gdzie są władze miasta i powiatu odpowiedzialne za utrzymanie tych pomników, gdzie organizacje i instytucje społeczne, partyjne, polityczne, młodzieżowe, kulturalne, które powinny dbać o te miejsca? Śmieci, brud, napisy nieczytelne. I tak lekko licząc w 80% miejsc jest. Wstyd, żenada, przykro, smutno. Kłaniam się i pozdrawiam.

80


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat